Lgee

Může být vesmír menší než 93 mld. světelných let?

I když je do této vzdálenosti vesmír viditelný, může to být jen iluze?

Odpovědi
Psychotic

Dobrá otázka, ale nemyslím si, že by tady někdo byl natolik vzdělaný, aby ti na ni dokázal odpovědět jinak než nějakými svými laickými dojmy.

Co říct můžu, že možná může být, pokud dochází k nějakému nepředvídatelnému jevu, který takovou iluzi vytváří. Třeba vědci na něco takového přijdou a propočty opraví. Krása vědy.

Kelt

Může být, ale nemusí. Je to stejné, jako bys uvažovala maximální teplotu na Slunci – je to 10 milionů K, nebo 12 milionů a pod. Představit si to nemůžeš a nejde to ani změřit. A je to pro tebe důležité? Pro mne má tato informace stejnou hodnotu jako znalost jména šéfa policie v Montevideu.

hapiky

Ani nejvýznamnější vědec na světě nemůže s jistotou potvrdit, zda je vesmír konečný či nekonečný, zda je vesmír jen jeden či jsou jich miliardy, zda může mít vesmír pro jiné pozorovatele rozměry kvarku, nebo ještě menší atd…ptát se je správné, čekat správnou odpověď je stejně pošetilé, jako věřit iluzi.