Podle mého názoru MŮŽE být dítě vyslýcháno i bez přítomnosti rodičů, jedná se o právo Policie (§ 12/1 zákona o polici) při odhalování ZÁVAŽNÉ trestné činnosti…
§ 12/1 Oprávnění požadovat vysvětlení
Policista je oprávněn požadovat potřebná vysvětlení od OSOBY, která může přispět k objasnění skutečností důležitých pro odhalení trestného činu(…) Při odhalování ZÁVAŽNÉ trestné činnosti je osoba povinna vyhovět IHNED.
§ 14/4 Zajištění
(…)Jedná-li se o osobu mladší 18 let, je policista povinen ihned vyrozumět zákonného zástupce této osoby(…)
http://zakony-online.cz/?s32&q32=
Níže ve zdroji odkazuji na jeden z mnoha článků k této problematice, kde je ve čtvrtém odstavci od konce uvedena věta:
„Rodiče(…)nemají na přítomnost u výslechu dítěte právní nárok.“
Zdroj: http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/aktualit/sdeleni/2001/vyslech.html
3Kdo udělil odpovědi palec? Bičiště, Pralinka1979, anonym
před 4995 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Ano může.
Pokud policie ČR potřebuje vyslechnout nezletilou osobu, je nutné k tomu
přizvat některého z následujících osob.
Sociálního kurátora, popř. pedagoga nebo i rodiče nezletilé osoby.
Výslech musí být prováděn s ohledem na věk nezletilého.
Většinou se k výslechu přibírá někdo z oddělení péče o dítě
-sociálky.
0 Nominace Nahlásit |
§ 102 Trestního řádu
(1) Je-li jako svědek vyslýchána osoba mladší než patnáct let o okolnostech, jejichž oživování v paměti by vzhledem k věku mohlo nepříznivě ovlivňovat její duševní a mravní vývoj, je třeba výslech provádět zvlášť šetrně a po obsahové stránce tak, aby výslech v dalším řízení zpravidla už nebylo třeba opakovat; k výslechu se přibere pedagog nebo jiná osoba mající zkušenosti s výchovou mládeže, která by se zřetelem na předmět výslechu a stupeň duševního vývoje vyslýchané osoby přispěla k správnému vedení výslechu. Může-li to přispět k správnému provedení výslechu, mohou být přibráni i rodiče. Osoby, které byly takto přibrány, mohou navrhnout odložení úkonu na pozdější dobu a v průběhu provádění takového úkonu navrhnout jeho přerušení nebo ukončení, pokud by provedení úkonu nebo pokračování v něm mělo nepříznivý vliv na psychický stav vyslýchané osoby. Nehrozí-li nebezpečí z prodlení, orgán činný v trestním řízení takovému návrhu vyhoví.
(2) V dalším řízení má být taková osoba vyslechnuta znovu jen v nutných případech. V řízení před soudem je možno na podkladě rozhodnutí soudu provést důkaz přečtením protokolu i bez podmínek uvedených v § 211 odst. 1 a 2. Osoba, která byla k výslechu přibrána, se podle potřeby vyslechne k správnosti a úplnosti zápisu, k způsobu, jímž byl výslech prováděn, jakož i k způsobu, jímž vyslýchaná osoba vypovídala.
1Kdo udělil odpovědi palec? anonym
před 4995 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Bohužel. Skutečně může, z mojí čerstvé zkušenosti to potvrzuji ☹
0
před 4993 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek