Avatar uživatele
Rokio

Můžu podat trestní oznámení a zároveň nechtít trest pro čince?

Pokud by mi vážně ublížil člen rodiny nebo dobrý kamarád a udělal by to z nedbalosti, mohu podat bez záporných následků pro mě trestní oznámení a zároveň vyjádřit potřebu, že nechci, aby se údajnému pachateli něco stalo?

Jde mi pouze o to, aby policie uznala, že jsem oběť a nic víc.

poznámka: Nikdo mi nic neudělal. Je to pouze hypotetický příklad.

Zajímavá 0 před 704 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

[M]ohu podat bez záporných následků pro mě trestní oznámení a zároveň vyjádřit potřebu, že nechci, aby se údajnému pachateli něco stalo?

Trestní oznámení není návrh, žaloba, obžaloba, stížnost nebo nějaký jiný, processní, úkon, kterým se zahajuje nějaké řízení, ve kterém by byl oznamovatel (podatel trestního oznámení) stranou, dominus rei, osobou, která disponuje předmětem řízení.

Po zrušení institutu žalobníka soukromého v roce 1950 je jediný dominus rei v tr.řízení prokurátor / zástupce státní, a do okamžiku podání obžaloby soudu, pak soud. Ano, u ustanovených trestných činů je potřebný k stíhání čince souhlas poškozeného, a pokud tento souhlas neudělí, činec nemůže být obviněn, ani obžalovanec. O tom bude ale takový poškozený poučen, no a buďto souhlas udělí, nebo neudělí.

Jakmile ale souhlas udělí, tak nijak dál potom nedisponuje řízením v tom směru, že by mohl ovlivnit např. druh a výměru trestu. Je to logické, došlo by k zásahu do práva na spravedlivý proces, k zásahu do práva na nezávislý tribunál, a k porušení zásady nemo iudex in causa sua.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mravenec

V trestním řízení tě nikdy policie za oběť neuzná. V trestním řízení a řízení před soudem budeš vždy POŠKOZENÝ!!!
Oběť může být každý, kdo se tak cítí. Poškozený je strana řízení soudního.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cappuccino

Trestni oznameni se podava proto, aby byl pachatel dopaden a potrestan. Pokud nechces, aby byl potrestan, tak nema vyznam podavat trestni oznameni. Zbytecne bys zatezoval policii a vysledek 0 !
Pokud ti jde jenom o spravedlnost, tak se domluv s pachatelem, aby svoji chybu uznal a treba se i omluvil.
A nejak ti moc neverim, ze je to jen hypoteticky priklad!!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Ano můžeš. Ale mám za to, že jakmile padne trestní oznámení, je zcela mimo Tvou kontrolu, zda k trestu dojde či ne. K Tvému přání může a nemusí být přihlédnuto – ale v zákonných mezích.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Další tvůj nesmyslný výplod.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Už snad stokrát, jsem ti psal, že ty, o trestu nerozhoduješ.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
jirka F

Co furt máš s tím čincem? Nepíše se snad zločincem??

Avatar uživatele
Filip84

To má ode mě, to je ze střední češtiny. Kdybys se naučil česky, naučil se číst frakturu a občas jsi si přečetl nějakou hodnotnou literaturu, třeba Verneuerte Landesordnung, nebo Constitutio Criminalis Theresiana, tak bys věděl.

Činec je širšího významu, než zločinec, poněvadž zločinec je činec, kterýžto spáchal zločin, nikoli přestupec, nebo přečinec.

Avatar uživatele
Pepa25

„Činec“ je normální patvar, žádný slovník češtiny to slovo nezná.

Avatar uživatele
Filip84

Pepa: Činec žádný patvar není, flaška lahve ano, a nikdy jsem to nerozporoval, ani omylem. Činec je středočeské slovo:

Czlánek Dwacátý Ofmý: O Wyzrawenj Cžince, aneb O Udánj.
(Art. 28 §. 1. 2., str. 69, Constitutio Criminalis Theresiana aneb Ržjmské Cýfařské w Uhřjch a Cžechách etc. etc. Králowfké Apofftolfké Milofti Marye Terezye Arcý-Kněžny Rakaufké, etc. etc. hrdelní Práwnj Ržád. W Wjdni, Ján Tomáff urozený z Trattern, 1769)

Avatar uživatele
Dochy

Pro oba:
Český jazyk je jazyk živý, takže argumentovat konkrétním slovníkem nedává úplně význam, pokud chcete dokázat neexistenci slova. Argumentovat textem téměř 300 let starým, abychom dokázali existenci slova, je ale podobně zoufalé.

Nový příspěvek