Kepler

Není poněkud krátkozraké likvidovat Důl Frenštát?

Já vím, ekologická zátěž by v případě těžby byla velká. Sám vím velmi dobře, co to obnáší, vyrůstal jsem v Karviné. Jenže těžba černého uhlí je postupně utlumována a brzy ustane úplně. To budeme vozit koks potřebný k výrobě oceli z Polska? Zásoby ropy se už taky tenčí, z čeho budeme vyrábět palivo a plasty? Proč nenechají ten důl jen prostě zakonzervovaný? Tolik promrhaných prostředků…
https://www.muj­rozhlas.cz/do­bre-rano/v-dole-frenstat-se-tezit-nebude-stat-jej-zlikviduje

Nejlepší odpověď
Midoc

Černé a hnědé uhli by se nemělo jen tak neúčinně spalovat v teplárnách a hnědouhelných elektrárnách s nízkou účinností.
Uhlí nechat jako surovinu pro průmysl.
https://energe­tika.tzb-info.cz/21532-ktere-teplarny-spalujici-uhli-si-zaslouzi-modernizacni-podporu

Další odpovědi
da ny

Postupně je utlumována těžba veškerého uhlí.
Na Mostecku i tady na západě Čech. V zemi jsou ho ještě
mraky, ale po likvidaci těžby, by obnovení těžby bylo tak nákladné,
že se do toho těžko někdo pustí. Jsou tady, v Evropě a ČR jiné zájmy.

Emefej

Krátkozrakost posoudit nedovedu, ale zřejmě za tím budou:
a. peníze – roční náklady na konzervaci jsou asi 60 milionů
b. tlaky ekoteroristů (uhlí patří pod zem)
c. někdo vlivný tam plánuje vybudovat rekreační zařízení

Podobný osud postihnul důl Slaný.

hapiky

Pokud nezasypou obě jámy, mohla by těžba po létech(až bude uhlí nad zlato) znovu začít.
V Německu také těžba uhlí témě ustala, ale mají vše zakonzervováno tak, že v případě nouze mohou do dvou dní začít těžit.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Já bych „hapikyho“ malinko zkorigoval v tomy smyslu, že v Německu se uhlí pořád ve velkém těží, podíl uhlí na výrobě elektřiny klesá, ale pomalu

Ametyst

Hapiky: Německo vyrábí pravidla pro druhé a samo je pokrytecky porušuje. Před nedávnem Německo otevřelo nový uhelný důl. Mluvil o tom i Alexander Vondra, protože on se nějak v EU parlamentu zabývá ekologií.