Zdravím, cítil jsem zemní plyn, zavolal jsem tedy technika, naměřil 0,005% uvnitř bedny s plynoměrem, ovšem na internetu se uvádí, že zemní plyn lze cítit až při koncentraci 1%, jak tomu je? Jedná se o stejný zápach, jako při puštění sporáku bez zapálení, ovšem méně silný, můžu být na indikátor velmi citlivý, nebo je to něčím jiným?
Předem děkuji za odpovědi.
________________
Doplnění: Kepler-omlouvám se – https://bydleni.idnes.cz/pozor-na-plynove-spotrebice-dgd-/kuchyne.aspx?c=2003M230U05A
„Také výbušným médiem se zemní plyn stává pouze v určité
koncentraci, a to 5 až 15 procent. Proto se odorizuje, přidávají se do
něj zapáchající látky. A ty jsou cítit už při jednoprocentní
koncentraci.“
Jinde jsem koncentraci plynu, která by už měla jít cítit, právěže
nenašel.
Plynař zkontroloval naprosto vše velmi důkladně a nedošel k ničemu
závažnému.
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Gestas před 2459 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Čichový práh každého člověka je velmi individuální. Někdo cítí i stopové množství, někdo to ucítí až při mnohem vyšší koncentraci.
0 Nominace Nahlásit |
Kdyby byl cítit až od 1%, bylo by to dost pozdě (nevím, kde jsi tu informaci vzal, zase chybí odkaz). Spodní mez výbušnosti metanu se vzduchem je něco přes 4 %, mezitím se můžou místně vytvořit koncentrace daleko vyšší. Jak citlivý má někdo čuchometr je dost individuální, ale kllidně věřím, že i u takové uváděné nízké koncentrace se dá zjistit. V krabici s plynoměrem to je třeba OK, ale co jiná místa? Měřil plynař všude podél přívodu plynu i okolí sporáku samotného?
2Kdo udělil odpovědi palec? Lamalam, independent
před 2459 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Teď jsem také podrobnější info nenašel. Ale jsem si téměř jist, že síla odorizace musí být nastavena tak, že koncentrace plynu 1% cítit být musí, každým kdo má alespoň trochu čichu. Když je to cítit dřív, nikomu to nevadí (alespoň z pohledu bezpečnosti, něco jiného je osobní pocit pokud to musíte čichat v baráku) a přirozená citlivost čichu je opravdu hodně individuální. A bacha, může to být i něčím jiným: podobný smrad může jít třeba z kanalizace, skládky apod…
0 Nominace Nahlásit |
Těch příměsí tam není furt stejně, ani by to nešlo uhlídat, občas tam nemusí být nic, když jim zrovna dojde než to zase doplní, jako chlor ve vodovodu
0 Nominace Nahlásit |
independent: myslím že si netroufnou nechat si ten smrad dojít. Leda že by zrovna nesehnali nikoho kdo by se k tomu smradu dobrovolně přiblížil aby vyměnil lahev (alespoň kdysi na exkurzi jsem viděl jednu odorizační stanici u zásobníku… měli tam lahev podobnou nebo stejnou jako je 10kg propan-butan – mění prý cca po 2 týdnech)