Avatar uživatele
Savier

Pokud budu mít na balkóně květináč a ten kvůli silnému větru spadne někomu na hlavu, bude to moje vina?

Zajímavá 0 před 470 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cappuccino

Co myslis? Predstav si, kdyby ten kvetinac spadl na hlavu tobe a na vine by byl jen ten vitr!! Myslis, ze by to bylo v poradku?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Nejen veřejně činné osoby by měly předvídat nejhorší možné situace, a dělat všechno pro to, aby nenastaly. Je to tvá vina z nedbalosti.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Ano, bude

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Bude to tvoje chyba a půjde konkrétně o zavinění nedbalost vědomá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Takto právo není postaveno, a ano, divil bys se, ale až tak banální odpověď na to není.

Ano, pokud postavíš, ku příkladu, na balkón bez zábradlí květináč s velikou křovinou, večer foukne vítr, mírumilovný pracující se bude vracet z Werku ze šichty domů, aby mohl v míru obstarat své potřeby, a skrze to větru fouknutí mu ta Tvá křovina, i s květináčem, přistane na hlavě, a protože to je z osmýho patra, tak mírumilovný pracující bude na místě tuhý, jako žádný druhý, tak ano, budeš, budeš odpovědný nejenom za následek podle pořadu práva občanského, ale v takovém případě budeš (nebo přesněji: měl bys být) trestně stíhán za těžké ublížení na těle s následkem smrti z nedbalosti (odsouzení je věc jiná, to už musí soud posoudit míru zavinění, třeba, jestli nejsi úplný debil – jistě chápeš).

Pokud vezmeš standardní balkón na husákovským „Panelstory“, a Ty si přiděláš, na to standradisované zábradlí, nějaký držák na květníky, no a třeba si tam dáš karafiáty, co hezky vypadají, ale ošklivě páchnou, no a přijde vražedný vítr, podebere ten květník a skrze to ten květník spadne mírumilovnými pracujícímu, který se bude vracet domů, protože si v míru obstarával své potřeby, na hlavu a skrze to květníku na hlavu padnutí bude mírumilovný pracující 3/4 roku v pracovní neschopnosti, s největší pravděpodobností budeš občanskoprávním soudem odsouzen, abys mu zaplatil veškeré náklady s tím spojené, jeho zaměstnavateli náhradu mzdy za prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance, ČSSZ plnění z důchodového pojištění zaměstnance, ale už ne zdravotní pojišťovně náklady na jeho léčbu. Trestně stíhaný nebudeš, není za co: koupil jsi si držák na květníky, a že jsi neprávem v dobré víře předpokládal, že to květníky udrží a ono neudrželo, a že jsi dylin, žes mohl ty květníky přivázat, přidrátovat, nebo tak něco, když jsou v osmým patře, atd., to Ti vyloží soud v rozsudku, ale není tam hrubá nedbalost.

Ale pokud bys, třeba, ty květníky dal do toho držáku na květníky, i bys to nějak pojistil, třeba přidrátoval, ale přišel by takový vražedný vítr (třeba tornádo), a buďto bez meteorologické výstrahy, no a nebo bys byl, třeba, na dovolené v Egyptské arabské republice, nebo na Somálský riviéře, nebo tak něco, tak bys mírumilovýmu pracujícímu neplatil nic, a ani bys za nic nebyl stíhán, protože jeho zdraví poškození by způsobila tzv. vyšší moc.

To jsou jenom nástiny příkladů, nechápej to doslovně, poněvadž co kausa, to originál. Musel bys přijít se skutkovým popisem, přesným, a na ten už by se Ti dalo (v rovině theoretické) relativně přesně odpovědět.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Nejvíc se mi líbí Filipova odpověď. Ano, na otázku nelze jednoznačně odpovědět. Bude se řešit zda jsi Ty něco zanedbal cos mohl a měl vědět, nebo zda šlo o takovou souhru okolností jakous nemohl předpokládat. Po tornádu také nesoudí každého komu ulétla střecha a někoho zranila.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Tady, vlastně, chybí kogentní ustanovení, které by něco takového upravovalo.

Jo, když někoho poškodí Tebou zaparkované auto, protože jsi nezatáhl parkovací brzdu, ale jenom jsi zařadil kvalt, no tak máš porušení právní povinnosti, budeš projednáván pro přestupek, no a jako takový budeš i plně odpovídat za škodu. A byl-li by vlastník odlišný, tak pokud bys nebyl s to plnit, přejde odpovědnost za něj, protože u škody je příčinná souvislost se zvláštní povahou provozu motorového vozidla. Jednoduché.

Pokud auto zaparkuješ, zatáhneš ruční brzdu, zařadíš kvalt a dojde (neřeš technicky k jaké, ano? Neřeš) k technické závadě, tak Ty, jako chauffeur, jsi z obliga, poněvadž Tys vykonal všecko, co bylo lze právem žádat, abys rozjetí se auta zabránil. Ale provozovatel vozidla bude odpovědný za škodu skrze institut objektivní odpovědnosti za škodu způsobenou zvláštní povahou provozu motorového vozidla, protože vozidlo jelo, hotovo. Opět: jednoduché.

A když to auto bude zaparkováno a bude zabrzděno parkovací brzdou a bude tam mít vraženej kvalt, a do toho ho ještě zaklínuješ, ale přijde vražedný vítr, celý auto zvedne a hodí na bábu, co stojí venku, bába sice stačí uhnout, ale upustí tašku, v který byly dva tucty vajec, a ty dva tucty vajec přijdou, skrze to na ně auta padnutí, k ouhoně, tak bába nedostane za dva tucty vajec ani halíř: chauffeur je z obliga – zabrzdil, zařadil kvalt, zaklínoval. Provozovatel je z obliga – vražedný vítr zvedl auto a hodil na tašku s vejci, eo ipso, škoda nesouvisí se zvláštní povahou provozu motorového vozidla, protože kdyby na tašku s vejci nehodil auto, ale lavičku, vejce by byla na maděru tak jako tak. Takže, opět, banálně prosté a jednoduché.

Ale žádné takové kogentní ustanovení, kterak si má počínat vlastník květníku na balkóně, neexistuje. Takže se bude vycházet z obecný odpovědnosti každého vlastníka (vlastnictví zavazuje) počínat si s náležitou péči a chovat se tak, aby předcházel vzniku škod na životech, zdraví a statcích. A to, jestli tu náležitou péči vlastník vykonal, či-li nic, bude, v konečném důsledku, na nějakém Nejvyšším soudu, a – co si budeme říkat – taky to bude záležet na tom, co se podaří prokázat.

Proto je otázka, svým způsobem, nesmyslná.

Nový příspěvek