Avatar uživatele
Rokio

Pokud pošlu zločinci peníze a on je použije na páchání trestné činnosti, stanu se kvůli němu spolupachatelem?

Co když bych chtěl být samaritán a dal bych mu je, aby si dotyčná obět našeho právního systému pořídila ošacení, jídlo, hygienické potřeby apod. a ani bych nechtěl nikoho podporovat ve zločinu.

Bral by to soud v potaz?

Zajímavá 0 před 822 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Mravenec

Musel bys ty peníze posílat vědomě k pácháni TČ, abys byl v nějaké trestné součinnosti… 🙂

A abych dnes promluvil trochu právnickým jazykem, ustanovení § 13/2 trestního zákona nám říká: " K trestní odpovědnosti za trestný čin je třeba ÚMYSLNÉHO zavinění, nestanoví-li trestní zákon výslovně, že postačí zavinění z nedbalosti." Čímž je myšleno, že ke spáchání trestného činu je třeba úmyslného zavinění, pokud není v konkrétním trestném činu uvedeno, že stačí nedbalostní zavinění.

A pokud se přeneseme k ustanovení § 23 TZ, je nám sděleno:„Byl-li trestný čin spáchán ÚMYSLNÝM společným jednáním dvou nebo více osob, odpovídá každá z nich, jako by trestný čin spáchala sama (spolupachatelé).“

No a to hlavní na závěr, ustanovení § 24/1c TZ nám říká: „Účastníkem na dokonaném trestném činu nebo jeho pokusu je, kdo ÚMYSLNĚ umožnil nebo usnadnil jinému spáchání trestného činu, zejména opatřením prostředků, odstraněním překážek, vylákáním poškozeného na místo činu, hlídáním při činu, radou, utvrzováním v předsevzetí nebo slibem přispět po trestném činu (pomocník).“

Všimni si všude přítomných slov – ÚMYSLNĚ.

Takže by tato otázka měla být plně zodpovězena. 🙂

Upravil/a: Mravenec

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Stal by ses podezřelý, a policie by tě vyslýchala.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek