Byl jsem přepaden (ještě s dvěma kamarády, kteří měli jen lehká zranění – jeden ani nešel k doktorovi) a teď mám tvrvalý následek (poškození sluchu).
Policie byla úspěšná a k trestnímu soudu se dostal jeden nezletilec a jeden dospělý (+ asi 10 svědků, kteří se také přepadení účastnili).
Oba byli shledání vinnými a odsouzeni k podmínce, úhradě nákladů vzniklých pojišťovnám a k úhradě bolestného, které nabodoval můj ušní lékař (myslím, že 65 bodů, směšných 8000Kč).
Přepadení bylo v září 08, soud někdy v horizontu květen 09. Soud doporučil podat po roce žalobu k občanskoprávnímu soudu. Dosud jsem nedostal žádné peníze.
Otázky jsou:
Děkuji (Stando :)
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
Zajímavá 0 před 5343 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
ad 1)
Pro laika je kombinace pojmů z trestního práva, civilního práva a
adhezního řízení apod. velmi komplikovaná a bez ´nápovědy´ advokáta se
v tom spravedlivě nelze orientovat.
Tomu, že se v problematice neorientujete nasvědčuje i vaše otázka „Jak je možné, že nikdo v našem státě nedohlíží na to…“.
Zde není prostor, abych vysvětlil případnou odpovědnost jednotlivých ´účastníků´ a zjednodušené vysvětlení by mohlo být zavádějící, protože kromě jiného mi nejsou známy detaily z vašeho spisu.
Možná bych jen lehce nastínil co to je
ADHEZNÍ ŘÍZENÍ. Jedná se o řízení o náhradě škody způsobené
trestným činem, které probíhá v souvislosti s trestním řízením
vedeným proti pachateli tohoto trestného činu.
Soud rozhoduje v adhezním řízení o nároku na náhradu škody způsobené trestným činem podle příslušných hmotněprávních ustanovení, zejména předpisů občanskoprávních.
Pokud nebyl poškozenému odsuzujícím rozsudkem uplatněný nárok na náhradu škody přiznán (ať již zcela nebo zčásti), a byl se svým nárokem odkázán na řízení ve věcech občanskoprávních, může jej uplatnit žalobou v občanském soudním řízení.
ad 2.)
Z dotazu není zřejmé, zda „doporučení“ domáhat se náhrad škody
vzešlo z již toho prvoinstačního trestního řízení (květen´09) nebo
až v nějakých následných odvolacích jednáních ap.
Každopádně nic nezkazíte, když podáte okresnímu soudu v místě vašeho trvalého pobytu návrh ŽALOBY o náhradu škody a k návrhu připojíte jako listinné důkazy rozsudek trestního řízení. Dejte si pozor, protože do tohoto návrhu musíte velmi dobře identifikovat ´pachatele´, zejména jeho aktuální pobyt či zaměstnavatele…, v opačném případě může vznikat nežádoucí zpoždění…
0
před 5343 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek