Když starostové si můžou bez přestávky úřadovat 20, 30 let. A premiér (hlava vlády) vlastně taky. Toho akorát nikdo tolikrát nezvolí, protože masová popularita je zde proměnlivá.
Kdyby to byla významná funkce, tak jako v prezidentské nebo poloprezidentské republice, ale v parlamentní, kde je významější předseda vlády?
Za předpokladu, že by to výjimečně byl poměrně mladý a skutečně
kvalifikovaný jedinec, který to dělá na výbornou, proč ho nezvolit po
třetí?
U Masaryka to bylo OK.
A i kdyby v tom byl kult osobnosti, tak co na tom?
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 365 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Odpoveď byla označena jako užitečná
Máš pravdu, ale já pamatuji ještě „Sovětský svaz – náš vzor!“, kdy se kdejaká věc ze „země, kde zítra již znamená včera“ dělala i u nás (a to i když to BYLY ZJEVNÉ KRAVINY – rozorání celin, které v našich zvlněných polích vedlo k prudkému zvýšení půdní eroze, takže v konečném důsledku bylo orné půdy MÉNĚ)!
No a dnes máme „Svatá Emerika náš vzor!“ (bezbřehé řiťolezectví havloidů nezná mezí, stejně jako kdysi bolševiků – hlavně prokázat patolízalství a získat tím pro sebe malé bezvýznamné plus). 😕
Takže když to je v USA, MUSÍME to mít také. 😮 😕 Jenže ve státech je PREZIDENTSKÝ sytém vlády, kdy to MÁ SMYSL (pamatují ještě „rooseveltismus“). U nás to je JEN OPIČÁRNA (aby se havloidi „předvedli, jak jsou demokratičtí“). Přesně jak píšeš. postrádá to smysl. Faktem je, že to je ale bezvýznamná záležitost, protože prezident je u nás v podstatě jen mediální figura, takže to z praktického hlediska neškodí (což se NEDÁ říci o JINÝCH kravinách). 😐
Upravil/a: aliendrone
1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?tituly Nahlásit |
Protože to zavání kultem osobnosti. To vlastně cítím i teď, při první volbě- když se do něčeho vloží úplatná masmedia, dostává ledacos úplně nový, často nechtěný rozměr. Pak věřte pisálkům, když jen dělají špinavý marketing.
Upravil/a: Ametyst
3Kdo udělil odpovědi palec? da ny, aliendrone, tituly
před 365 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Omezení počtu funkčních období hlavy státu je záležitostí daného státního zřízení nebo ústavy. Často se tak děje z obav před možnosti zneužití moci a ustavení se v podstatě do doživotní funkce. Toto omezení je také reakcí na historické zkušenosti s autoritářskými režimy, kdy jedna osoba neomezeně dlouho vládla.
Důvod, proč je to možné u starostů nebo premiérů, je taktéž závislý na daném státním zřízení a zákonech. U těchto funkcí ovšem často hraje roli i větší kontrola – například v případě premiéra, který může být odvolán parlamentem.
Z hlediska demokracie je také důležité umožnit občanům volit mezi různými kandidáty a neomezovat jejich volbu pouze na jednoho „osvědčeného“ jedince. To může vést k stagnaci a nedostatku nových nápadů a perspektiv.
Je tedy otázkou, zda by jedinec, i kdyby byl velmi kvalifikovaný a úspěšný, měl mít možnost zastávat tak významnou funkci neomezeně dlouho. Argumenty existují na obě strany – zatímco někdo může tvrdit, že pokud je jedinec úspěšný, měl by mít možnost pokračovat, jiní mohou namítat, že omezení je důležité pro udržení demokracie a prevenci zneužití moci.
0 Nominace Nahlásit |
Tak je to nastaveno v ústavě. Vše o volbě prezidenta v detailech zde: https://pravo21.cz/spolecnost/volba-prezidenta-republiky-minulost-a-soucasnost
Upravil/a: elkon
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek