On nejenže nepadá, ale neustále se pomaličku od Země vzdaluje. Když to napíšu nepřesně a pro laiky, zemská přitažlivost je vyrovnávána odstředivou silou Měsíce při svém obíhání Země. Kdyby Měsíc někdo zastavil, pak na Zemi skutečně spadne.
Upravil/a: Kepler
0 Nominace Nahlásit |
Protože je spojen silným kabelem se Sluncem. Kdyby se kabel přetrhnul, přestal by Měsíc svítit a zároveň by „spadl“ zemská přitažlivost stáhla Měsíc na Zemi.
0 Nominace Nahlásit |
Měsíc letí vesmírem rychlostí přibližně 3 700 km/hod. Protože se pohybuje v gravitačním poli Země, je jeho dráha stočena do kružnice kolem Země (spíše tedy do elipsy). Pokud by rychlost Měsíce byla vyvážena s přitažlivou silou Země, kroužil by Měsíc trvale kolem nás (přesněji – Země a Měsíc by obíhaly kolem společného těžiště). Rychlost Měsíce je však o něco vyšší, takže se od Země vzdaluje (jak píše kolega Kepler), tedy pohybuje po spirální dráze, a každým rokem je asi o 3,8 cm dál. Možná, že se jednou v daleké budoucnosti ze zemské přitažlivosti vymaní a foukne do vesmíru. Pokud tedy do Měsíce nic nenarazí a nenasměruje ho k Zemi, nemůže spadnout.
Chápu, člověk nikdy neví. Nějaký moula Měsíc zpomalí a on žuchne zrovna u vás za mezí. Chodit v hokejové přílbě však nepomůže. On Měsíc má v průměru 3400 kilometrů. Asteroid, který nejspíš vyhubil dinosaury, měl asi jen 10 kilometrů …
0 Nominace Nahlásit |
Že se Měsíc vzdaluje, nevysvětluje „nepadání“. Příčinou je rotace Země a Měsíce okolo společného bodu cca 2 km pod povrchem Země. Vypadá to trochu jako nesymetrická činka rotující okolo bodu, který je uvnitř jedné z koulí. Odstředivé síly pak „odtahují“ Zemi od Měsíce přesně stejnou silou, jakou Měsíc přitahuje Zemi.