zdenek l

Proč v ČR neprší?

Už dlouho nebyl žádný silný déšť, ani v zimě pořádně nesněžilo.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ještě před asi dvěma měsíci za to mohl covid a vláda, teď za to může Putin a Rusové. 😆 Tak si vyber.
Možná, ale jako fakt jen možná, za to může klima.

Globální oteplování, vylesňování, tání ledovců a narušování třeba ozonových vrstev je (a bylo) reálné, ALE odsud posud. Ne všechno je vinou tohoto a ta situace není až tak zlá (omezování fos. paliv, zacelování ozon. děr a podobně). Třeba srážky a hlavně i sníh v prosinci, během Vánoc atd., jsou většinou jen idealizace si časů minulých… Sněží různě, nepravidelně, spíš v lednu, únoru, než dřív a záleží i na oblastech. U nás bylo celkem dost snihu a taky hodněkrát něžilo (i když ve většině případů nevydržel, roztál). Ale takový sníh na svátky byl v historii taky zřídkakdy.

Prší a sněží, ale různě. Záleží taky kde, voda se vypaří, ale naprší jinde, kde to třeba není tolik potřeba, ale kde jsou srážky a ideální podmínky. Tedy v tropech..
Jedním z největších a nejopomíjenějších vlivů na počasí mají lesy a stromy. Udržování a regulace teploty, větru, vlhkosti a celého ovzduší a jeho ochlazování, udrožování, „chránění“ vody a celkového zavodňování a způsobování srážek. A to se bavím hlavně o lesích, ale své udělají i jednotlivé stromy ve městech – v ulicích, u domů a různě ve městě.
No a co se týká právě těch srážek, tak lesy na to mají nezanedbatelný vliv, pokud je málo srážek, může za to hlavně absence stromů/lesů (jejich vykácení, „nemoc“, řídkost a nekvalita = „horších“ stromů). A třeba Indie, tropická, vždy bohatá na srážky/děšť, po vykácení tamních lesů i tam velice ubylo srážek…

Co se týká sněžení a hlavně o Vánocích:
https://snow.cz/cla­nek/5530-pravdy-a-myty-o-pocasi-4-dil-proc-nekde-snezi-malo-a-jinde-hodne
https://www.no­vinky.cz/vano­ce/clanek/san­ce-na-bile-vanoce-meteorologove-vypustili-statistiku-40379993
https://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/bile-vanoce/r~398c329­83b9711ebaabd0cc47ab5f12­2/
https://www.i­rozhlas.cz/zi­votni-styl/spolecnos­t/meteorolog-bile-vanoce-snih-mytus-pocasi_211213112­6_vis

Další odpovědi
Pepa25

Kvůli tlakové výši nad východní Evropou, která blokuje frontální systémy typicky postupující od Atlantiku nad Evropu.
Proč je v tomto období ta anticyklóna tak netypicky silná? Zřejmě to souvisí s klimatickou změnou.

Rokio

Díky mojí modlitbě. Déšť nesnáším. Proto jsem se modlil k Bohu, aby nepršelo.

Drap

To už se tak zkrátka někdy sejde. Máš pravdu, že y bylo potřeba zapršet. Země má , alespoň u nás, velký vláhový deficit už několik let.

_Bůh_

Kdy bude pršet?
Až naprší a uschne.

hapiky

Protože v Polsku čongle pada. Nevím ale, jestli déšť, nebo něco z Ukrajiny.

cochee

Rokio, to je ale krátkozraké. To by ses měl odstěhovat na poušť, jít tam chcípat žízní. Když u nás nenaprší, odkudpak se ta voda vezme? Vytvoří jí bůch?