Staré zástavby (tak cca do dob secese) mají strop klidně i přes 4m (Vinohrady, Žižkov apod.). Z hlediska nákladů se stavba prodražila (více materiálu, delší doba výstavby), větší nároky na vytápění a tak vůbec. Jediné co mne napadá je, že to bude mít něco společného s tehdejším svícením (svíčky, petrolejky), ale nwm. Stropy se začoudí tak jako tak a můžeš znovu malovat. Ví někdo?
Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? quentos, iceT, paul1, Muso, EKSOT123, Ametyst, Filip84, Savier před 88 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Dříve byly vysoké stropy hlavně kvůli čistšímu vzduchu při topení kamny. Ne každý byt měl kamna s dostatečným tahem komína a lidem by často pálily oči od kouře a ne každá kamna měla dokonalé spalování, hrozilo by poškození zdraví. Pokud se dnes postaví dům s vyššími stropy, je důvod dost překvapivý, viz: https://living.iprima.cz/bydleni/vyska-stropu-ovlivnuje-lidske-uvazovani-vite-co-je-nejlepsi-pro-vas-mozek
Upravil/a: elkon
0 Nominace Nahlásit |
Honosnější domy se tak stavět. Prostý lid měl chaloupky se stropy často i pod dva etr. Dnešní člověk by musel dávat pozor, aby nenarážel hlavou do stropu. Vysoké stropy byl jakýsi znak solidního bydlení. Záčalo se zvyšovat ne důvodu svícení, ale z důvodů černých kuchyní. V domech chudiny dost často nad kamny nebo nad místem kde se vařilo vůbec žádný strop a kouř odcházel střechou. Až Marie Terezie zakázala stavět takové domy a začaly se stavět komíny. U dřevěných domků dokonce byl nařízen komín venkem, z důvodů častých požárů. Samozřejmě velký vliv na výšku v různých dobách měa současná moda. I denes podléhají stavby jistému modnímu trendu. Co se vytápění týká, tak ve šlechtických a měšťanských domech se na množství spotřebovaného dřeva na otop moc nehledělo.
4Kdo udělil odpovědi palec? paul1, da ny, Muso, aliendrone
před 88 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Jdeš na to příliš složitě, zbytečně sofistikovaně a hledáš racionalitu tam, kde žádná není. 😅
Stará zástavba pro ‚lepší‘ lidi měla vysoký stropy, protože zámky mají vysoký stropy, ergo, šlechta žila tam, kde jsou vysoký stropy, bourgeoisti kopírovali žití šlechty, a proto nebudou bydlet tam, kde jsou nízký stropy – to je pro lusu.
Ale to nebyly jenom stropy & jejich vejška, bourgeoisní Familie měla, ku příkladu, parádní pokoj, v tom parádním pokoji měla kredencii, úplně nejvíc Noble koberce, v tý kredencii měla různý karabinky, cimprlátka atp., jejichž jediným oučelem bylo, aby na to sedal prach a sraly mouchy a služka tak měla co uklízet.
Ale v tom parádním pokoji se neodbývala kdejaká návštěva, kdejaká návštěva se odbyla v kuchyni, v tý parádní cimře se odbývaly jenom návštěvy ‚lepších‘ lidí, zejména, pokud to byl někdo od šlechty. To je jedno, že to byl správce zámecký žumpy a smrděl hovnem: byl že zámku, správce, od šlechty, připravil se parádní pokoj, napekla bábovka a uvařilo (pravý) Kaffee.
Jestli hledáš odpověď na tu otázku, kterak lidstvo ku stavění vysokejch stropů přijíti ráčilo, hej, tak to nikdo neví!
Určitě to nesouvisí s topením, svícením, ba ani s tabáku kouřením, poněvadž je to tuze mnohem více starší a stavělo se s vysokým stropem i tam, kde se netopilo a nesvítilo.
Thesis jsou různé, theorie rozličné: od toho, že tak vysoký stropy a dveře jsou z doby, kdy mezi námi žili obři, nebo že to souvisí s návštěvami z vesmíru, které dříve byly obvyklé, ale se vítr změnil, a tak nejsou, realita taková, že nikdo neví.
3Kdo udělil odpovědi palec? quentos, aliendrone, Savier
před 87 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Můj názor – souvisí to s osvětlením, nikoliv kvůli začouzení stropu, ale ve vyšší (tj. objemnější) místnosti bude nižší koncentrace spalin z tehdejšího plynového osvětlení.
2Kdo udělil odpovědi palec? paul1, aliendrone
před 88 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Vysoké stropy se dříve stavěly kvůli lepší cirkulaci vzduchu a kvůli kouři z tehdejších topných zařízení. Byly také považovány za symbol prestiže a bohatství. Dnes mají vysoké stropy spíše estetický a praktický účel, přinášejí více světla do místnosti a umožňují zajímavé architektonické prvky. Pokud jde o modernizaci domova, skvělým doplňkem by mohly být střešní plissé rolety ze https://www.zebra-shop.cz/stresni-plisse-zebra/, které zajistí ideální zatemnění a přitom vypadají stylově.
0
před 61 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Filip84>>> To zní pravděpodobně, to opičení se po panstvu,
dává mi to smysl. A proč se používaly vysoké stropy obecně (se vůbec
začaly používat) dávno před secesí, to náhodou vím.
Souvisí to jednak se statikou budovy (vynález lomeného oblouku a jeho
spojení s křížovou žebrovou klenbou, které navíc eliminovalo některé
nevýhody valených oblouků), druhak z vojenskotaktických důvodů (úzká
díra ve zdi hradu (okno) se lépe bránila a třeťak právě již zmiňované
svícení (úzké okno=méně světla, tak se okno vyhnalo do výšky pro
kompenzaci a jelikož se v gotice svítilo zpravdila značně ČMOUDÍCÍMI
pochodněmi (svíčky i pro šlechtu byly většinou luxus), tak v místnosti
s menším množstím vzduchu by se brzy obtížně dýchalo. A možná
ještě kdovíco dalšího. 🙂
Jenže tyto důvody, které BYLY opodstatněné v gotice jaxi dávno padly na konci secese a nevýhoda vysokého stropu v porovnání s nižším je značná – viz otázka. Proto mi to nedávalo smysl (a to NEMÁM RÁD, když mi věci nedávají smysl). Zvyk je ale železná košile, to je jasný. A když panstvo, tak i lepšoidní plebs, to je také jasná páka. To už mi smysl DÁVÁ, THX. 🙂
Jednou z hlavních výhod vysokých stropů je to, že lákají do místnosti více světla a vzduchu. Vysoké stropy také umožňují využít zajímavé architektonické prvky, jako jsou trámy, lucerny, štuky nebo fresky. Tyto prvky dodávají místnosti charakter a historii.
Máme skoro 100 let starý dům, stropy jsou ve výši 3,20 m. Vysoké jsou i okna, asi kvůli prosvětlení místnosti. A výška? Asi byla v ten čas taková móda. S vytápěním starosti nemáme. Stěny jsou 0,5 m tlusté. Vytápění bylo řešeno kachlovými kamny vysokými cca 2m, ještě je máme a stále fungují výborně.