Avatar uživatele
Zvědavý

Proč se to muselo stát? Proč tehdy v roce 1946 komunisti museli vyhrát volby a udělat převrat?

Proč tehdy v roce 1946 komunisti museli vyhrát volby a udělat převrat ??Opravdu to nešlo udělat jinak ? Proč pro ně lidi hlasovali ? A proč Beneš víc aby k tomu nedošlo ?
Doplňuji:
huxa : Jak Beneše „vydírali“ ??

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? sesednizkola před 3810 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Projděte s článek v odkazu " Volby 1946 – postupná příprava komunistů k převzetí absolutní moci

http://www.to­talita.cz/vol­by/volby_1946_02­.php

Důvodů bylo několik – skončila 2. světová válka, Mnichovská zrada, očekávání něčeho nového, agitace, sliby atd.

  1. "Společenská atmosféra, v níž se uskutečnily první poválečné volby, byla ovlivněna mnoha faktory. Minulost a budoucnost vnímal každý jednotlivec podle svých životních zkušeností, ale snad žádná debata nemohla vynechat problém Mnichova, mnichovské zrady, následného národního ponížení a šestileté německé okupace. Obava z opakování Mnichova se stala určující emocí, ovlivňující tvář poválečné čs. zahraniční politiky a zdůvodňující politický obrat od Západu k Východu.
  2. Jako protipól existovala dychtivost v očekávání nového. Proti krutým zážitkům z hospodářské krize se nabízely představy o dosažení sociální spravedlnosti, hmotného zajištění, kulturního rozkvětu a společenské harmonie cestou politických a hospodářských reforem. Mocně působil dojem z vítězství Rudé armády a mocenské váhy sovětského spojence (včetně iluzí o Stalinovi) a souběžně i celoevropský posun doleva a psychologie dějinné nutnosti vývoje tímto směrem.
  3. Komunisté šli do voleb např. s tím že budou bezplatně pracovat ve prospěch republiky na různých stavbách nebo při pomoci rolníkům. Hospodářský efekt této aktivity nebyl velký, ale přinesl značný politický kapitál.

Ppmohla jim i vylosovaná jednička.
V roce 1946 se pro ideu socialismu v nějaké podobě vyslovilo plných 80 procent voličů. počátku se zdálo, že se nestalo nic tragického. Vláda předložila přijatelný, pozitivní program, který byl oprávněně označen jako Budovatelský. Akcentoval úkoly obnovy národního hospodářství a zároveň uklidnil ostatní partnery prohlášením, že vláda považuje znárodňovací proces za ukončený"

http://www.sds­.cz/view.php?cis­loclanku=2006052701

Projděte si také Odpovědi
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pravdive-tvrzeni-ze-se-komuniste-dostali-pucem-k-moci-v-r-1948-pro.

http://www.ius-wiki.eu/histo­rie/pfuk/cech/­zkouska/skupi­na-b/otazka-29
Ústavní vývoj ČSR 1946–1948

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Ide o dve rozdielné udalosti, ktoré majú súvislosti. K ich pochopeniu treba poznať situáciu vo svete i v čSR po 2.svetovej vojne.
K vydieraniu Beneša sa vrátime v situácii Víťazného Februára 1948.
1 – Dôsledky 2.svetovej vojny:
Politická situácia sa po skončení vojny zmenila, zo spojencov sa stali nepriatelia, čo bolo vlastne pokračovanie ich línie spred vojny. svet sa rozdelil na takzvanú demokratiskú zónu na čele s USA a komunistickú zónu na čele s SSSR. Podľa toho, čie vojská sa po skončení nachádzali na územi jednotlivých štátov sa aj orientoval postupný vývin politického smerovania toho štátu. Stredná a východná Európa oslobodená od fašistických vojsk patrila do „červenej sféry“ Západná, severná i južná Európa ostala v „sfére demokracie“(?!).
1946
ČSR – občania pod vplyvom KSČ, ktorá sa prihlásila za vedúcu silu protifašistického odboja, sklamaní „Mníchovskou zradou“, keď Sovietska armáda ako jediný spojenec bola pripravená vstúpiť na územie ČSR a spolu s Československou armádou ubrániť Československo (to sú historické fakty, nie jednapanipovedala), viac dôverovali stále rastúcej sile KSČ, čo dokázali aj vo voľbách 1946, pozor nie v celej republike, na Slovensku, kde mali väčšiu silu agrárnici, dosiahli komunisti iba 2.miesto, v 4eských zemiach so silnejším zastúpením robotníckej triedy voľby vyhrala KSČ.
1948, vydieranie
Vzhľadom na rastúcu silu KSČ v snahe ich politickú moc zvrátiť sa snažili pravicoví ministri Československej vlády vydierať prezidenta ČSR E.Beneša podaním demisie a následným pádom vlády pod vedením K.Gottwalda (KSČ) vyvolať nové voľby a tým potlačiť postupné „bolševizovanie ČSR“. Ale prezident Beneš napriek ich tlaku demisiu týchto ministrov prijal a poveril premiéra Gottwalda zostavením novej vlády bez predčasných volieb.
Doplňuji:
Pokračovanie v diskusii

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
huxa

Dle toho, co se učí ve školách Beneše „vydírali“.
Proč pro ně hlasují lidi dnes? Protože je jim slibováno hory doly, jsou naivní, nižší, střední třída nasraná a tak ze zoufalosti i dnes volí komunisty.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Protože v r.1938 nás zradily západní mocnosti, které nám slibovaly podporu proti Hitlerovi,protože Stalin vyhrál válku a lidi začali věřit více východu než západu a v neposlední řadě ona ta první republika nebyla taková idylická jak se o ní dneska vypráví.Lidi ve fabrikách, čeledíni, služky se měli hůře a komunisti jim slibovali nápravu (ono jak by se ti líbilo dělat stále pod pohrůžkou vyhazovu…jako se to děje dnes…čeledíni i služky kolikrát neměli ani volno a spali třeba u dobytka).
A tohleto všechno se pracujícím lidem nelíbilo a volili stranu, která jim slibovala, že takovéto nepořádky napraví.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
NikkiHeat

Vy blázni…ani si neumíte představit jak to po válce vypadalo.....trosky a beznaděj…a najednou v tom tunelu bylo vidět světélko, no a lidé k němu přirozeně šli. Bylo to něco nového, budovatelského­.....a taky to spoustu vybudovalo, bohužel někde se to pak pokroutilo ale víte co? Já na ty lidi co to zvolili nenadávám – byli to lidé stejní jako my. My si taky myslíme jak to všechno děláme super a že je to to nejlepší co můžeme naším potomkům dát a ti nás možná budou za 70 let proklínat jak jsme toto mohli dopustit a možná budou špekulovat kdo koho tenkrát vydíral. Neboli po válce je každý generál. Asi ta první republika nebyla tak super jak se snaží všichni deklarovat, protože by lidé měli zájem se po válce k tomuto systému vrátit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Zeptej se těch lidí, ale určitě k tomu v té době měli důvod.
V roce 1989 se také zdálo, že nestalo nic tragického.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nevíteto?

Asi jim lidi věřili, nemohli vědět jaká bude budoucnost…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Lidé, zejména „prostí a obyčejní“ jim věřili (netušili, že přijde násilná kolektivizace a znárodňování i malých podniků), původně slibovali a mělo to vypadat trochu jimak (stejně jako v a po r. 1989…). Sám G. možná netušil, jaký přijde později diktát ze SSSR (podivná úmrtí několika státníků socialistických zemí ponávratu za „sajuzu“
Češi byli ¨historicky vždy papežštější než papež (poturčenec horší Turka), za Rakouska-Uherska, za komunistů i nyní.
Stalij¨sme se obětí poválečného vypořádání a rozdělení…
Při neúrodě a „hladomoru“ přišla ve 47 pomoc v podobě obilí z Ruska…, ne z USA či Německa…
Kdyby prvorepublikový a poválečný kapitál, sedláci nedřeli z tolika lidí kůži, neměli by komunisté takovou podporu u voleb.od těch „obyčejných mas“…Lidé, dělníci byli méně než h**na u cesty… – takových vln bylo a je vícero.
Politické strany byly rozpolcené (např. Soc. demokracie)
Vždy záleží na lidech, co a jak dělají nebo zkazí …;) bez ohledu na stranickou příslušnost a na biči, který nad sebou mají ;)
Doplňuji:
Za pár let už nebude koho se ptát. ani těch co pamatují vyprávění předků, rodičů..
Každá doba a režim všude vykládá dějiny po svém…

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Nevím kdo řekl tento citát, ale plně korespoduje s tímto kapitalistickým světem:„Není umění nasytit chudobné, je umění nasytit ty bohaté.“
Komunisti dokázali nasytit všechny vrstvy obyvatelstva.Ka­pitalisti dokážou nasytit pouze sebe (a ještě mají stále málo) a na ostatní vrsty obyvatel kašlou!!!!

před 3810 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Odvaha nespočíva v slovách, spočíva vo voľbe. Nie je zlé keď nemáš všetko. Zlé je, keď si neuvedomuješ, čo všetko máš. Veci sa nestávajú sami od seba, sú to výsledky alebo následky našich skutkov a rozhodnutí. Teš sa z maličkostí, lebo jedného dňa sa možno obzrieš a pochopíš že to boli veľké veci. Vždy sa sústreďte na to, kam chcete ísť. Nie na to z čoho máte strach. Niektoré dvere je dobré zatvoriť čo najskôr. Jednoducho preto, že ťa nikam neprivedú.

před 3809 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

malá zbierka citátov :)

před 3809 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
jirkajirka

Ach, jo…
To byla otrava, jít do obchodu a vůbec se nezajímat o to, zdali tam prodávají bezpečné hračky pro děti, jídlo v restauraci má stejnou gramáž, složení a cenu v Aši jako v Praze.
Ach, jo…
To byla otrava mít ještě před maturitou, vyučením jisté umístění a připravené pracovní zařazení hned po prožitých posledních prázdninách!
Ach, jo …
Každý musel do práce a to si ještě mohl vybírat, zda přijme práci, kde se upíše třeba na 10 let a oni mu za to dají podnikový byt nebo nenávratnou půjčku na stavbu rodinného domku.
Ach, jo…
A ve spořitelně po narození potomka mu odepíšou z novomanželské půjčky 4.000,– Kčs
Ach, jo…
Například jistota, že pokud budu makat a neudělám průser, budu mít práci třeba až do penze, lidi neskutečně deptala…
Ach, jo…
Neskutečné násilí bylo pácháno na nemocných. Místo, aby byl vybírán regulační poplatek u lékaře a poté v lékárně včetně tučného doplatku jako v každé demokratické společnosti za léky, odbyli pacienta tím, že za jeden recept musel zaplatit jen jednu korunu a operační lůžko bylo vždy k dispozici jak pro otylého, tak pro štíhlého. Léky byly podávány personálem nemocnice a nemuseli jsme běžet do lékárny, kde to zaplatíme z vlastní peněženky, abychom dopřáli svým blízkým předepsanou léčbu lékařem při pobytu v nemocnici!
Ach, jo…
A co teprve vnucování sociálních jistot, že si můžeme s rodinou vyrazit na podnikovou dovolenou a vybrat si z několika nabídek, kde uhradil podnik polovinu ceny. A po odpracování 25 let v pracovním procesu měl člověk právo na odměnu a také při dosažení různých životních jubileí.
Ach, jo…
Ženský si vybrečely oči , když odcházely do důchodu po porození dvou dětí již v 55. letech. Kolik lidí tenkrát snilo o tom, aby mohli pracovat o 10 – 15 let déle.
Ach, jo…
Po operacích se dělo lidem také bezpráví. Zpravidla 6 týdnů se člověk zotavoval v nemocnici a poté doma. Vůbec mu nebylo dopřáno sladkého pocitu hrůzy, zda ho po návratu do práce hned nepropustí. A co teprve, když vás do půl roku po operaci poslali do lázní. A ti komunističtí tyrani nám nedali žádnou možnost finanční spoluúčasti. Ne přátelé, nedali nám možnost zaplatit si ani třetinu. Letci, horníci,policajti měli každoročně plně zdarma nařízeny lázně pro rehabilitaci organizmu.
Ach, jo…
Bylo to opravdu děsivé a devastující období našich dějin. Z lidí a hlavně z dětí se stala bezcitná zvěř. Za komunistů mladší vstávali v autobuse, aby pustili sednout ty starší. Dnešní mladí již znají svá práva v demokratické společnosti a pěkně zůstanou sedět. Tak to má být! Vždyť jsme si je tak v demokracii vychovali!!!
Ach, jo…
Již nikdy nechci zažít sociální jistoty ani morální zhoubu, atd., atd., atd., která tenkrát panovala!!! Konečně máme svobodu a nikdy se nevrátí ty špatné časy! Vždyť nám vůbec nevadí, že většina národa podvádí stát a okrádá nás všechny, jak se dá – své okolí, přátele, ba dokonce i rodiče! Vždyť my si rádi při léčbě v nemocnici zaplatíme léky a pobyt nebo také umřeme, když na nás nemá nikdo čas z ošetřujícího personálu! Vždyť my si rádi koupíme potraviny přesycené éčky nebo už prohnilé, aby se náš život maličko zpestřil! Vždyť my rádi vzděláváme děti za naše peníze už od školky, které neznají v dospělosti ani státní hymnu, natož pak český jazyk a matematiku, ale znají PARTIČKU a COMEBACK ! Vždyť my rádi pijeme alkohol a mluvíme svobodně a vulgárně, nejen mezi sebou, ale také na prknech, co kdysi znamenaly svět. Také v TV, rádiu a divadle – tímto nás hned v cizině poznají, jsme přece nejlepší – jsme Češi! Vždyť my víme, jak mít situaci pod kontrolou a budeme vždy stát za naším parlamentem a vládou, protože jsme teď konečně spokojeni a vyhovuje nám tento život ve svobodné společnosti, která nám to vše umožňuje a plně nabízí z výdělku těch, kteří si ještě neuvědomili, že je směšné chodit denně do práce. Vždyť stačí zajít občas na sociálku nebo někoho přepadnout a zajet si na dovolenou, zajít s kamarády do herny nebo někde zapařit a ráno zalehnout a odpočívat celé dopoledne. Žijeme přeci jenom jednou!
Co bude – " to neřeš !" To je přece skvělé žití v té naší zemičce, kde je vše dovoleno!!!! Tak čtěte dál svůj bulvár a koukejte na seriály, v tom je naše budoucno! Vědět, kdo s kým spí, kdo má nejlepší sex a jak často atd., atd., atd.!!!
Protože přesně tohle nás jedině zachrání!!! Vždyť jíž máme, co jsme chtěli, a zloději si žijí v klidu, přepychu a blahobytu.

Vepište odpověď…

před 3810 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Ach, jo…
Nezapomeň přeposlat !!!!!!!
Ach jo…
snáď nechceme, aby sa úcta človeka k človeku vrátila, veď tento prehrešok komunistov sme už prekonali
Aké istoty v práci, na prácovisku myslieť na penziu?, nie týmto „bolševickym výdobytkom“ nie, práve dnes nachádzajú svojho adresáta sväté slová nesmrteľného Pepu Š. „Sloužit budu do roztrhání těla“
„Nebudu mysleti na svou pohodu,
jenom práci já chci žít,
vyznávat a dýchat ji,
ne, nebudu myslet na blaho své,
práci si věčně chci ctít,
mně práci a vám zisk,
s pozdravem Čest práci
vstávat a taky spát“

před 3810 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

„Dôsledky 2.svetovej vojny“ treba si všimnúť závery Teheránskej, Jaltskej a Postupimskej konferencie o rozdelení povojnového rozdelenia Európy (sveta) medzi sféry vplyvu jednotlivých spojeneckých veľmocí.
veľmi zjednodušene v maturitnej otázke: http://oskole­.sk/?id_cat=56&cla­nok=4935

před 3810 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

Dějiny určují výtězové. Před 30 lety se zde učilo něco jiného než dnes a jelikož zde nikdo toto nezažil a ani nemůžeme tušit, co se tehdy u něj dělo, můžeme pouze brát v úvahu, co se učí, tudíž vydírání mám v uvozovkách.

před 3810 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

pro huxa
Správně píšete, DĚJINY URČUJÍ VÍTĚZOVÉ a proto nám dnešní modří ptáci stále vtloukají do hlavy v čem byli komunisti špatní.Ale co bylo za nich lepší, to už nám nechtějí říci.
Proč si myslíte, že před volbami vytáhnou represe komunistů z padesátých let a neřeknou nám v čem byli komunisti lepší v letech osmdesátých?PROTOŽE MAJÍ STRACH, ŽE BY STÁLE VÍCE LIDÍ VOLILO TY KOMUNISTY!!!

před 3810 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

pro huxa
Ano, i dnes volím komunisty,protože za nich jsem se měl jako dělník lépe než dnes.Dneska je z dělníka jenom onuce, kterou mohou naši podnikatelé vydírat jak se jim líbí.
Jako dělníci, jsme prosadili ve fabrikách více našich požadavků a na naše požadavky vždycky vedení přistoupilo (i když kolikrát jsme to prosadili přes ROH).
Dneska má kapitalista (podnikatel) jen jedinou odpověď: „Když se vám to nelíbí, můžete jít.“
Takže opět jsme klesli na úroveň dělníků z první republiky.

před 3810 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

Ano, ovšem dnes, oproti komunismu, můžeš i ty bez nějakých větších problémů se stát podnikatelem, živnostníkem a být sám svého štěstí strůjcem.
Dle mého ovšem ani jedna ideologie není ta nejpřínosnější, nejlogičtější by byla diktatura s diktátorem, který by Česku zasvětil celý svůj život, měl svůj tým odborníků, kteří by měli ještě pár lidí, kteří by jezdili po Česku a zjišťovali, co se přihodilo, ovšem tito všichni lidé by museli zasvětit všechen svůj čas pouze službě státu, ne jen osm, deset hodin denně pět dní v týdnu, tudíž by nesměli mít ani rodiny a žádný osobní život.

před 3810 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

Zajisté, to je stejné, jako u voleb-musíš učinit jakési sebeobětování a neptát se, co bude nejlepší pro tebe, ovšem co bude nejlepší pro stát a navíc z dlouhodobého hlediska, čehož se ty ani já už nemusíme dožít.
Proto svoboda všech lidí v celku je pro celek velmi nevhodná.

před 3810 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost