Avatar uživatele
annas

Říká se, že tolikrát jsi člověkem, kolik jazyků umíš, ale lze stejně říct, že tolikrát jsi člověkem, kolik peněz máš?,

Otázka na kolik umíš jazyků … je v archivu, ale tato je jiná, protože srovnávám platnost úsloví pro jazyky a peníze.

Upravil/a: annas

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? Odpovědi.cz, vagra, Drap, paul1, zjentek, aliendrone, zas a znova před 505 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zjentek

Peněz? Jako hotovosti?

No, dnes už by pomalu mohlo platit (jako před cca 35 lety v USA) kolik dluhů máš, tolikrát jsi člověkem. An, ať se vám v této společnosti šťastně žije a slunce v duši. (;

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Kolem sebe často vidíme, že někteří to počítají i takto. Netuším zda to způsobuje pouze závist, či nevědomost, ale podle mne i hlupák s plným měšcem, je sále hlupákem

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Nelze, je to hloupost. To původní úsloví má zdůraznit vzdělanost dotyčného.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Herjulfson

Otázkou je co se myslím pojmem „tolikrát si člověkem“.
V každém případě už nejsem úplně nejmladší a ve svém životě jsem potkal mnoho vzdělaných i mnoho opravdu bohatých lidí. Dle mého nic z dotazu není pravda. Vzdělaní lidé často hledají cestu jak se vyhnout odpovědnosti (nechtějí přijmout zodpovědnost za své jednání a vždy se snaží nějak vykličkovat prostě se vším vy…t). Ti bohatí zase naopak lpí na každé koruně (tedy většinou z mých zkušeností). Možná jsou bohatí právě proto. V každém případě je určitě skvělé když je člověk moudrý (úmyslně nepíšu vzdělaný) a uvědomí si jak málo mu k životu stačí.
To vylývá z jednoho moudra (autora neznám) – není bohatý ten co má nejvíc, ale ten komu stačí nejmíň.

Dle mého

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Nemyslím, že výše zůstatku na bankovním účtu něco vypovídá o člověku. Je prostě ROZDÍL mezi někým, kdo nasekal miliony Z NIČEHO (takříkajíc začal s „holým zadkem“) a „šťastným výhercem“ v loterii. O „šťastných pozůstalých“ nemluvě. 🙂

Dobrá zpráva ale je, že existuje jistá „spravedlnost“ ( 😉 ), protože ten první zpravidla RYCHLE odrbe ty druhé, muehehehe. 😉 😁

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Randomčlověk

s penězmi to určitě pravda není. Lidi v Africe jsou šťastní i bez peněz, a co my tady v přepychu? My jsme věčně nespokojení…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad elkon,

myslím si, že bychom neměli brát citáty vždy doslova. Jde zpravidla o nadsázku,, Pro mne mají citáty velký význam v zjednodušen, nutí mě přemýšlet. I pár slov může znamenat hodně a i pár slov může hodně změnit.

Slova o jazycích vyslovil Masaryk, který sám uměl několik jazyků . Takže byl s nadsázkou člověkem i v zemi, jejíž jazyk dobře znal a ovládal. Celkem byl 10× člověkem. .
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-umel-masaryk-jazyku

Jenže bohužel dnes je často možné parafrázovat Masaryka a říkat, že člověk je člověkem, když používá alespoň svůj mateřský jazyk, samozřejmě správně.

2. část – peníze. I zde se dá říct, pokud má člověk peníze, je človkem.

Peníze –a bezdomovec. Bezdomovectví začíná chudobou a také jí zpravidla končí. Právě dluhy jsou hlavní příčinou toho, že běžný Čech přijde o střechu nad hlavou a ocitne se „na ulici“. Pravděpodobnou příčinou bezdomovectví je nejen ztráta bytu nebo ztráta zaměstnání, rodiny, ale hlavně zadlužení a finanční nedostatky..

Další souvislosti. Někteří bezdomovci jsou vzdělaní, znají jazyky, takže ve smyslu úsloví jsou několikrát člověkem, , ale kvůli nedostatku peněz, se považují za příživníky,tudíž podřadné lidmi. S nadsázkou neexistují zpravidla jako platní jedinci., tedy nejsou člověkem.
Vše je relativní.

je bezdomovec tedy považovaný za tradičního člověka? Protikladem jsou navíc ti, kdo mají peněz hodně, různí manažeři, stačí slyšet v TV, jaké mají příjmy, tudíž žijí v dostatku a chovají se nadřazeně , mají moc rozhodovat o druhých. Jako by šlo o nadlidi.

Bohužel často to jsou lidé, kterým se povedlo vybudovat vydělávající společnost či firmu bez ohledu na to, že studium nedokončili anebo byli ze školy dokonce vyloučeni. Takže s nadsázkou znalost jazyků z nich nedělá á člověka, ale jsou to peníze.

Z obou citací vyplývá,že známá přísloví zrcadlí zákonitosti vývoje a že se dá použít i v jiném kontextu.

„Že peníze světem vládnou, staré přísloví – s platí už hodnš dlouho.
s chuďasem je nyní amen,
ten aby jen lámal kámen:
žebrota,
nuzota
patří do kouta.
Jen kdo peníze má,
ať si na pána hrá;
jen ten, jen ten,
ať si na pána hrá! atd, “

Více zde: https://www.ca­sopisczechindus­try.cz/produc­ts/narodni-zpevnik-28-penize-svetem-vladnou-zpev-pocestneho/

Nebo
Voskovec, Werich, Ježek: Civilisace

https://www.pe­nize.cz/spotre­bitel/227465-ceske-top-ten-deset-ceskych-hitu-o-penezich-ktery-je-ten-nej-zalezi-na-vas

„Stát brečí nad nad prázdnou kasou. (…) Národ volá: „Chceme práci!“ Továrny se nevyplácí, v dolech se nefárá. A v takové situaci zazní fanfára, že přišel spásonosný osel. Už se věří oslovi. Jen když nás ten osel hlučně osloví. Tak dávejte pozor, jak kdo hýká!“
Zdroj: https://www.pe­nize.cz/spotre­bitel/227465-ceske-top-ten-deset-ceskych-hitu-o-penezich-ktery-je-ten-nej-zalezi-na-vas

Avatar uživatele
zjentek

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek