Avatar uživatele
plebs

V kterých letech se používala naftová kamna na topení bylo levnější topit naftou či nikoliv?

Měla kamna také katalyzátor neb to čoudilo jak Avie byla to vymoženost socialistických států neb ta vymoženost byla provozována i u zápaďáků.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Savier před 11 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Používal jsem je kolem roku 1970. Používají se po celém světě na mnoha místech se používají dodnes. Katalyzátor žádný nebyl. Nijak zvláště to nečadilo. Z komínu jsi viděl kouř pouze při zatopení. Nepamatuji jak to vycházelo cenověm ale bylo to tenkrát pro mne výhodné z jiných důvodů. Nafta stála 0,80 – 0,90 haléřů za litr

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

  1. Kamna na dyzl se začínají vyrábět po roce 1920 v Gringolandu a používají se dodnes. Fungují na totožném principu, jako kamna na kerosen (topí tím zejména Japonci).
  2. To odviselo od ceny dyzlu, dostupnosti dyzlu, taky kdo ho platil: ČSAD dyzl byl, většinou, „zadarmo“, než přijeli soudruzi od kriminální a soudruh prokurátor podal obžalobu pro rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví, atp.
  3. Ne, neměla.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Nevím, kdy to bylo jak levné.
Katalyzítor ani filtr zpravidla netřeba, protože při normálním hoření je možné nastavit takový režim spalování, že to nečadí. U motoru část palivové směsi zůstává v blízkosti stěn válce, kde je chlazena a nízká teplota nedovoluje kvalitní spálení. To u hořáku v kamnech odpadá.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Gringos přestávali kamna na dyzl používat, ve větším, už v 60. letech, poněvadž elektrisace byla na takové úrovni, že se tržní cena elektřiny permanentně snižovala, a arciť byl dyzl laciný, přestávalo se vyplácet jím topit. Ona kamna na dyzl občas bouchla, zapálený dyzl potřísnil obsluhu, a ta vzplála, nebyl to zrovna žádný met, topit dyzlem.

U nás Strana plánovala, že všeho bude více, ovšem s elektrisací to bylo podobné, jako v Zemi jitřní svěžesti: velký socialistický národ se může pochlubit 95% elektrisací populace, což je na rozvojovou zemi opravdu, ale opravdu, úctyhodné číslo! Ano, 95% populace Země jitřní svěžesti má v baráku elektrické vedení. Vedení soudruzi mají: Strana postavila. Ovšem mimo Pyongyang Strana pouští proud tak 1× za týden, někdy i 2×, a pak na Den zářící zvězdy, a na Den slunce. 😅

Protože jsme neměli elektrisaci na takové úrovni, aby utáhla elektrický topení, kamna na dyzl, stejně jako jiná lokální topidla, u nás přežila o cosi déle, a v hojnější míře, než na „západě“.

Nový příspěvek