zjentek

Věříte tomuto tvrzení?

Konkrétně tomu o pohybu SASS hvězd opačným směrem z důvodu pohybu jejich domovských galaxií tímtéž směrem, kdy současné SASS hvězdy (ještě před jejich „zachycením“ Mléčnou dráhou) byly kdysi součástí svých domovských galaxiích a zde také přijaly svou současnou rotaci, dávno před nevyhnutelným pohlcením jejich rodných galaxií Mléčnou dráhou>>> https://pozitivni-zpravy.cz/nove-objevene-hvezdy-v-mlecne-draze-jsou-stare-jako-vesmir/?utm_cam­paign=abtest247_clan­ky_podle_okre­su_varA&utm_me­dium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

Odpovědi
aliendrone

Tak to je dotaz dle mého gusta. 🙂 Bohužel, jak už to tak s kosmologickými problémy bývá, odpověď (laikům srozumitelná) by byla neúnosně dlouhá a komplikovaná. omezím se na prosté konstatování, že současná kosmologie, která se opírá o Friedmannovu rovnici (sestavenou na počátku MINULÉHO století !!!) se BUDE MUSET rozloučit s mnohými „nezvratnými a prokázanými“ teoriemi a z nich plynoucími závěry. V dnešní době dokonce i v exaktní vědě má navrch „kolektivní mínění“ před objektivními výsledky. Doblba onanujeme s „černými děrami“, „temnou hmotou“ a „temnou energií“. 😮 Jenže co naděláš. Nobelovky byly za to uděleny, spousta „vědců“ (spíše/přesněji akademických hodnostářů) tleskalo… A najednou bys jim chtěl říci – všichni jste BLBCI, ono je to JINAK! Spíš oni z tebe udělají blázna, venkoncem v učebnicích je napsáno, že BLABLABLA… ☹

Neboj nic, nakonec BUDOU MUSET akceptovat to, že „něco je jinak“, než se nám těmito „odborníky“ tvrdí. Je už toho prostě STRAŠNĚ MOC, co „nesedí“ (venkoncem i já sám jsem se donedávna zabýval jedním z podobných problémů [jedno z mých hobby, když roupama nwm co bych 😉 ] – story jak z čtenářského denníku). ☹

Každopádně snaha popsat vesmír Friedmannovou rovnicí (kde se předpokládá jen síla gravitace, že vesmír je homogenní a izotropní a další „účelově zjednodušující předpoklady“ JE IDIOCIÍ. Vesmír JE prostě (NEVYHNUTELNĚ!) SLOŽITĚJŠÍ. A dělat závěry na základě IDIOCIE povede asi KAM? Odpověz si sám. 😉 😁 😁

TWL – nedráždi můj grafomanský smysl NEBO ti napíšu takovej traktát, že ho budeš luštit do rána! 😉 😁

Tonda Káňa

aliendron: černé díry podle tebe neexistují? Nebo jaks to myslel?

aliendrone

Tonda Káńa>>> Přesněji neexistují objekty s tzv. „horizontem událostí“ (těm se říká „černá díra“). Tělesa (kompaktary) s obrovskou hustotou pochopitelně existují. 🙂

Tonda Káňa

A proč si to myslíš? Máš pro to matematické důkazy? Snímky černých děr jsou tedy dle tebe podvrhy? 🤔😮

aliendrone

Tonda Káně>>> Muehehehe – ty jsi snad nějaké fotky „černých děr“ VIDĚL? :-O 😉

Tohle je na HOOOODNĚ moc dlouhou diskuzi a to dokonce i kdybych to pojal „lidově“. O matematickém pojetí zde (vidím v barvě, jak tu píši/řeším [parciální] diferenciální rovnice OTR) nemůže být řeč, venkoncem tento web má potíž i s blbým TUČNÝM textem – NEFUNGUJE). 😉 😁 😁

Nevěř hned všemu, co ti kdo nabulíkuje. 🙂

Tonda Káňa

Hele, já respektuji, že se zřejmě ve fyzice orientuješ (co jsi vlastně vystudoval?), ale chápej, radši věřím vědecké komunitě, která sice není dokonalá, ale dle mého pořád důvěryhodná, než nějakému random aliendronovi 😁😁

Co mi kdo nabulíkuje? Černé díry nevyvrací ve vědecké komunitě nikdo, jejich existenci zpochybňují akorát kkti typu Rak.

Myslíš tedy, že například snímek černé díry z roku 2018 je podvrh? Že je to vědecký komplot? Nebo jak si tedy ten objekt vysvětluješ? 😮😮

aliendrone

Tonda Káňa>>>

  1. Divil by ses KOLIK vědců zpochybňuje existenci „černých děr“ (těles s tzv. „horizontem událostí“) Mediálně ovšem nejsou natolik zajímaví (venkoncem KOHO baví řešení rovnic OTR?) a o tom KOLIK lidí je UMÍ korektně řešit nemluvě. 😉 Nedivím se, žes o nich neslyšel.
  2. To že VĚŘÍŠ někomu (a někomu ne) je sice HEZKÉ, ale s VÍROU mazej DO KOSTELA. Tohle je VĚDA a zde platí argumenty, výpočty apod., nějaké „věření“ si schovej pro Ježíška.
  3. Nwm KDO/CO je Rak. 🙂
  4. To, že někdo nějakou fotku prohlásí za „fotogafii černé díry“ ještě NEZNAMENÁ, že to je černá díra. Kdybys měl základní ponětí o tom, CO to černá díra je, tak bys NEMOHL bezhlavě a nadšeně jásat/souhlasit. Z principu tato NEMŮŽE emitovat žádné záření, potažmo ani NEMÁŠ CO fotit. I kdybych připustil existenci těles s „horizontem událostí“, tak JEDINÉ na co se tyto zmohou je emise hypotetického tzv. „Hawkingova záření“. A to bychom nebyli schopni detekovat díky jeho intenzitě ani kdyby malá černá díra (tzv. hvězdné velikosti), natož nějaká supermasivní galaktická) byla hned vedle tebe, natož na vzálenost milionů světelných let. Černá díra (pokud vůbec existuje) prostě NEJDE vyfotit, smiř se s tím. CO je mi pak po nějakých „fotkách černé díry“, no? 😉 🙂

Jak píši – věř si čemu chceš, ale NEDĚLEJ z víry vědu. ☹

Tonda Káňa

Samozřejmě, že nejde vyfotit ta „černota“, ovšem černé díry často kolem sebe mají díky vysoké gravitaci kupu hmoty, která pozorovatelná je. To je to, co je na tom snímku vidět…

A já z vědy nedělám víru, pouze jakožto laik věřím vědcům, kteří vychází z těch tvých faktů a rovnic. To nemá s vírou ve vědu co dělat…

Sice ty rovnice neznám, ovšem co vím, tak existence černých děr plyne z OTR, takže nevím, kde je z tvé strany problém? Dáš nějaká jména skutečných fyziků, kteří černé díry zpochybňují? Vydali o tom nějaké články? Nebo jen tlachají…?

A co myslíš „korektním“ řešením rovnic OTR – tvůj vlastní postup? Ty jsi OTR nějak speciálně studoval? Opravdu mě to zajímá.

Spíše mám pocit, že ty tu děláš z existence/ne­existence černých děr víru a fakta ignoruješ. Že ty jsi ten „osvícený“, který ví to, co mainstream nechápe… Věř, že takových je hodně – napadá mě třeba Tomáš Košumberský a jeho Time Theory. Nebo ten Jan Rak – doporučuji si pustit něco s ním, je to slovní průjem.

Neber to jako hejt na aliendrona, ale zkrátka se mi to nezdá, protože mysli si, že jsem ovce, ale spíše věřím většině vědecké komunity, než Atomovému hřibu 😉

aliendrone

Tonda Káňa>>> V poho, rád o podobných věcech diskutuji. A na to, že mé názory (nejen z oboru fyzika, ale i mnoha jiných) jsou často VELICE odlišné od toho, co hlásá mainstream, jsem prostě zvyklý, životem vycvičený.

Zapřemýšlím nad tím, jestli ti v odpověď nenapíši menší traktát o tom, „jaxem nosil dříví do lesa“. Ne že bych se chtěl chlubit svými „neúspěchy“, ale dost možná by ti to MOHLO přijít poučné a vysvětlující. Nic neslibuji, ale když/jestli později večer najdu dostatek elánu, tak se ještě pochlapím. 🙂

Tonda Káňa

OK, jen do toho, fakt mě životní moudra aliendrona zajímají 😄 Rád si nechám v lecčem poradit 👍

aliendrone

Tonda Káňa>>> Trochu jsem podumal „jak na to“ a osvítil mne NÁPAD! Venkoncem jdeš na matfyz, takže by to pro tebe neměl být problém a forma hry je MNOHEM zajímavější (a projdeš si podobnými slastmi, jako nedávno já). 😉 🙂

V úvodu předesílám že budeme vycházet z Einsteinových rovnic OTR (jejich platnost akceptujeme). Ostatně – stejně nic lepšího na gravitaci zatím nemáme a v praxi se značně osvědčila. 😉

Takže to nejjednodušší z jednoduchého (co už může být jednoduššího) – prostý výpočet gravipole hmotného bodu. Jistě víš, že už v samotných počátcích relativity tuto úlohu řešil K. Schwarzschild (a mimo jiné z jeho výsledku vyplynula možná existence zvláštní oblasti kolem něj (tzv. „horizontu událostí“). Tedy existence „černé díry“. OK, prověř jeho výpočet, jestli tam je chyba.

A nyní – zalistuj v nějaké knize a najdi si Eddingtonovo řešení TÉHOŽ problému. Zjistíš, že jeho řešení JE JINÉ! JJ, oba vychází ze STEJNÝCH Einsteinových rovnic a každý dospěje k JINÉMU výsledku. To je jako kdybys počítal dle Archimédova zákona vztlak/nadnášení a jednou ti vyšlo tohle, příště něco jiného. Trochu záhada, ne? 😉

Přesně takhle jsem se k tomu dostal já – nešel mi do gemby zjevný rozpor. A já se tě ptám – PROČ Schwarzschildovi vyšlo něco jiného, než Eddingtonovi? Kdo to podělal a kde? NEBO je potíž někde jinde? A jaká?

Inu, UŽÍVEJ SI! 😉 🙂

aliendrone

Koukám, že asi nezaujalo. NJN, škoda, protože tohle je FAKTICKY zajímavé. 😐

zjentek

Aliene, já bych ten little traktík „jaxem nosil dříví do lesa“ bral, please! 😄🙏

aliendrone

zjentek>>> Eh, ušetřím tě trápení o tom, kterak jsem „si všiml“, nechápal, hledal odpověď, našel (učinil na mé poměry velesupergigaOBJEV, non plus ultra! 😉 ) – a hovno z toho, páč jsem (jak mám ve zvyku) objevil dáááááávno objevené. 😕

Což byl BTW DŮSLEDEK toho, co Tonda Káně v diskuzi napsal jako: „Černé díry nevyvrací ve vědecké komunitě nikdo…“
Zkrátka jsem „objevil“ to, na co už MRAKY vědců poukazují a jen se o tom všeobecně neví. A já si díky tomu ZBYTEČNĚ „naložil pakárnu“. Jenže ZKUS říci takovému Podolskému (náš přední český specialista na OTR), že je mimoň, když ON „je odborník“ (a KAŽDÝ novinář to VÍ), zatímco ty jsi „jen zjentek“. 😉 😁 😁

JJ, až sem jsme to dotáhli. Nechci vidět JAK to vypadá v jiných oborech (hned z první mě napadá MEDICÍNA). 😕