aliendrone

Vnímáte to, jak se s námi manipuluje?

K dotazu mne přivedly nedávné otázky paula1. Těžko se mu divit, že si naběhl (jakkoliv není „Rokiový typ“, tedy že nemá v hlavě piliny, chápeš to Rokio? 😉 ). Konec konců to je NEVYHNUTELNÉ (za současné situace) a stalo se to jistě každému (včetně mne). Máte nějaký recept (o který jste ochotni se podělit), jak negativní působení pokud možno co nejvíce potlačit (zcela eliminovat to asi NEJDE)? 😐

Nejlepší odpověď
Disraeli

Trochu ANO, ale nemyslím si, že by to bylo něco strašného.

Ale kdo? :D :D

Manipulátorů je všude plno, větších i menších.

Nutno říct, že objektivita nemusí být narušena účelovou manipulací. Ze strany třeba státních, veřejnoprávních médií může jít třeba i o omyl (i neúmyslná dezinformace) nebo prostě „své pravdě“ věří. Jde taky o to, že v jisté míře, je vše subjektivní. Lidi jsou jen lidi s vlastními názory a přesvědčeními, ale i chybami, nedostatky. A i různá „objektivní“ média často razí nějakou politiku, smýšlení a světonázor a taky si vybírají JAK to podají a očem informují, o čem ne… Nejenže si vybírajíí, které zprávy jsou „hodny“ být sděleny, a které ne. Ale vybírají si i jak tu zprávu podat (logicky ji musí nějak zpracovat a podat)… A přestože se můžou snažit o co největší objektivitu, neznamená to, že každá předložená informace je čistá pravda, tak jak je.
Bože vždyť i ty, co bývají považované za nejobjektivvnější, kolikrát vysílaly různé kraviny nebo se dokonce uchylovaly i k propagaci, propagandě apod. (a vidět je to dost hlavně v době různých voleb). Zejména politická nezaujatost NEEXISTUJE v žádných médiích ani těch sebelepších. Určitá názorová preference existuje všude… a ta se projeví.

Slepá naivita k objektivitě/ne­zaujatosti některých médií, institucí ze strany některých lidí, je neuvěřitelná. Je skoro srovnatelná s tím, když někteří podléhají dezinformacím a konspiracím. Takoví spí zabalení v prostěradle vlajky USA, ráno se modlí k OSN, mají vytetovanou vlajku NATU, olizují (čistí) vlajku EU, když se tam objeví smítku a večer slintají (nebo i něco horšího) nad zpárvami ČT… :D
Neexistují žádná 100% objektivita.

Další odpovědi
orwell

Bohuzel ANO, vnímám.

Nelze nevidět, jak např. ve spoustě amerických filmů ti největší padouši, mafiáni, násilníci a podobná havěť mluví s ruským přízvukem. To trvá už spoustu let a jde o to, aby zejména ti mladí při zaslechnutí slovíčka s touto intonací viděli rudě. Funguje to i na starší.
Využívá se všeho možného, včetně podprahových manipulací.
Jistý pan Klaus st, mě naučil rozebírat věty do atomu, neb byl prvním mistrem verbálních kombinací, navozujících chybný výklad sdělené informace. V případě pozdějšího napadení jeho slov následovalo „Tak tohle já jsem netvrdil, a za to, že jste to špatně pochopil, já nemůžu.“ Postupem doby se to od něj naučili skoro všichni politici, Někteří lépe, jiní hůře.
Jo, našla by se toho spousta, jak je s námi vydupáváno.

da ny

Trochu ANO, ale nemyslím si, že by to bylo něco strašného.

Jak říká pan Jiří Suchý „Kapitalismus je podle mne lepší než socialismus, ale horší, než jsem čekal.“
Pokud není člověk sám sobě pánem, případně „pánem druhých“ (nejlépe pánem nad pány), VŽDY s námi někdo manipuloval, manipuluje a manipulovat bude. Sami jsme mnohdy manipulátory na „svém hřišti“ (děti, partner, kolegové v práci, podřízení, širší rodina, přátelé, cizí lidé, domácí mazlíčci …..).
INFORMACE A MYŠLENKY, lítají kolem nás.
Jsou REPRODUKOVÁNY/PO­DÁVÁNY, ovlivňovány.
OVLIVNĚNY jsou našimi znalostmi, zkušenostmi, momentálním názorem. ZÁLEŽÍ NA TOM, kdo je podává, jak a proč.
Člověk je vždy ovlivněn vlastním názorem životním, politickým, politickou příslušností. TEDY JEDNA UDÁLOST je, spíše může být posouzena/podána, z té strany, která má tu možnost, ambici, přesvědčení a pozor, povinnost (zájem zaměstnavatele).
Maličký příklad:
Zestátnění/zná­rodnění majetku (TGM nebo KSČ) Jeden pohled má ten (a jeho potomstvo), komu sebrali půdu, činžovní dům, fabriku).
Odlišná pohled má ten, kdo dřel u sedláka za byt a nuznou stravu, dřel ve fabrice do úmoru, kde dřely i malé děti a babička zemřela /nemoc z povolání/, protože ve fabrice, bez ochranných prostředků dýchala jedy-

MÉDIA ⇒ ROZHODUJE TO, KDO SE VŮBEC DOSTANE KE SLOVU.
ZDA A JAK MÍ PŘÍLEŽITOST PREZENTOVAT SVOU ZKUŠENOST, NÁZOR samozřejmě subjektivní a to i tehdy, pokud komentuje fakt (viz výše).
NAŠI MI ŘÍKALI, že pravda bývá vždy někde uprostřed…… 😉
NE NADARMO se říkává, že na každém šprochu je (dodávám, může být), pravdy trochu.
Tady si dovolím připomenout, že i v nedávné minulosti jsme byli svědky toho, že Z DEZINFORMACE se za pár měsíců či let VYKLUBALA holá pravda, fakt. Případně část pravdy.
ANO, člověk (tedy i technika) se ůže mýlit, udělat chybu (i ve výpočtu a v množství Fe ve špenátu 😉. NIKDO NENÍ DOKONALÝ.
ČLOVĚK SI MŮŽE DOPŘÁT TEN PŘEPYCH, ŽE DOKÁŽE, MŮŽE A NĚKDY MUSÍ, UMĚNIT NÁZOR. PŘESVĚDČENÍ.
„Zlaté pravidlo“, důvěřuj ale prověřuj, platí, co lidstvo existuje…….
NIC SE NEJÍ TAK HORKÉ, JAK SE UVAŘÍ.
Je dobré, nechat opadnout negativní emoce….
RECEPT?
Nečučet denně na zprávy v TV. Někteří „fanatici mají hobby“ léta, sledovat minimálně na 3 TV kanálech … 😉
BYLA JSEM PŘIPRAVENÁ, na všechno…..
„Kapitalismus je podle mne lepší než socialismus, ale horší, než jsem čekal.“
Od dětství jsem sledovala, poslouchala „hlasy“ (médií) z Východu i ze Západu.
Už před 50 – 40 lety jsem slyšela o pěkně nasvíceném mase za pultem, máchaném v hypermanganu, aby déle vydrželo. Napáchané vodou, aby více vážilo/vydělalo.
Viděla jsem demonstrace odborářů a stávky, po světě….. v německé TV.
JEN TEN ČESKÝ stále trvající KLONDIK, ale i unijní (EU), předčil veškeré představy….
Ono už „JIM“ nestačí, že kape, ono musí, za každou cenu lejt proudem.
Třídit INFORMACE?
Toť otázka (jaké, které, čí, odkud).
NEBO sledovat jen ty, které se mne týkají, budou se v brzku týkat (zákony, vyhlášky, nařízení, pravidla změny).
TO ostatní se jeví jako BALASTNÍ a to je i vše, co není v mých silách nebo zájmu ovlivnit.

Nejen historii píší, prezentují, vysvětlují a UPRAVUJÍ, k obrazu svému mocní a vítězové.

paul1

Bohuzel ANO, vnímám.

Dezinformace tady byly i dlouho předtím. Fakticky celý život jsem prožil v režimu, který manipuloval myšlení lidí různými metodami.
Jsem tady zase jen na pár minut, věnuji se, jak jsem už někde psal teď historii (jak se říká: "jediná jistota je budoucnost, historie se stále mění 🙂 )
Jen jsem si dal do vyhledávače jméno Dr. A. Egon Cholakian a vyskočily desítky informací, např:

Články o Dr. A. Egon Cholakianovi
https://komer­cnespravy.prav­da.sk/ostatne/cla­nok/719208- egon-cholakian-porušil-

protokol-aby-prehovoril-o-znepokojujucich-zisteniach-vo-filme-impakt/pro qji

https://pr.de­nik.cz/doporu­cujeme/vyznam­ny-vedec-z-cernu-e-cholakian-varuje-lidstvu-zustava-10-let-20230904.html
https://www.no­viny.sk/pr-spravy/920265-expert-spravodajskych-sluzieb-odhalil-nove-hrozby-pre-globalnu-demokraciu
https://svethos­podarstvi.cz/ctk-protext/varovani-vedec-z-cernu-vyzyva-k-novemu-pristupu-ke-klimatu/
více linků na YouTube, např https://www.y­outube.com/wat­ch?v=UHIw9lzpgm4
https://www.ces­kenoviny.cz/tis­kove/zpravy/va­rovani-vedec-z-cernu-vyzyva-k-novemu-pristupu-ke-klimatu/2400759
https://earthsa­vesciencecolla­borative.com/
Naopak Parlamentní listy uvádějí toto

https://www.par­lamentnizpravy­.cz/ctk-publikovalo-dezinformaci-o-egonu-cholakainovi-z-tvorive-spolecnosti/
Tak nevím – tolik manipulace – to je nějak moc. Proč takový zájem?

Rokio

Jiná odpověď (prosím podrobnosti).

Manipulátoři jsou hlavně diktátoři, těžcí psychopaté a novináři bulvárních plátků.

Běžný člověk zpravidla není manipulátor.

Na ochranu proti manipulaci pomůže ignorace a interakce s positivním prostředím (místo, kde jsou dobří lidé).

Tonda Káňa

Jiná odpověď (prosím podrobnosti).

Jistě, manipulace vždy byly a budou, třebaže to nemusí být ani nějaké giga ovlivňování a rozhodně to nemusí být za zlým úmyslem.

Ovšem je nutno být nohama na zemi a nevidět ve všem spiknutí, snahu o ovládnutí atp. To pak jde společnost do kytek…

Když jsem četl Mein Kampf, tak jsem se nestačil divit, jak se způsob uvažování vůbec nezměnil („nečekaně“) – strašení, stigmatizace, boj proti domnělém nepříteli – „zelená ideologie, neomarxismus, zlý Západ, zlá EU, tisk s nami manipuluje (aspoň už za tím nejsou Židi), pryč s parlamentem a touhle demokracií, zlí liberálové“ atp.

Ja nejsem sluníčkář ani nějaká pražská kavárna, rozhodně nejdu s mainstreamem a hodně věcí mě na EU, OSN atp. štve, ale je nutno si ověřovat informace z více zdrojů, být nad věcí a nevěřit médiím typu Parlamentní listy či Aeronet, které prokazatelně šíří lži. A ano, i veřejnoprávní média můžou manipulovat, kdo si myslí, že ne, je naivka, ovšem nejsou přeci jenom trochu důvěryhodnější? Nejsme přeci v KLDR, tvl…

Nebo jsou lepší proruský propagandistický listy, šířící srajdy typu „Ukrajina páchá na Rusích ve své zemi genocidu“?

(Mimochodem, „vlastence“, kteří podporují Rusko, které na nás hybridně útočí, a označují ostatní za zrádce, fakt žeru 🤢)

Ale když pak někdo má konspirační myšlení v sobě, tak je to pak těžké… Asi tu hodně lidí naštvu, ale manipulováni jsou hlavně proruští „dezoláti“, antivaxeři a jim podobní… 😐👍

Savier

Bohuzel ANO, vnímám.

Ametyst

Bohuzel ANO, vnímám.

Proto nekoukám na televizi. Dnes je nabídka informací docela široká díky internetu, takže není potřeba konzumovat tradiční masmedia jako dřív. Jejich kvalita se rapidně zhoršila a neumí být objektivní. Staly se z nich korporáty, které zaměstnávají levnou pracovní sílu. Razí hlavně levicový progresivismus. O zkušenosti a kvalitu tam není zájem.
Našla jsem si věrohodné zdroje. Vyzobávám zprávy a informace podle tématu nebo země původu od různých médií. Dávám přednost přímé řeči před komentáři. Už jsem téměř došla ke stejnému rozhodnuti jako Ondřej Hejma: ten sleduje už jen zprávy z USA. Eurozprávy jsou z výše uvedených důvodů ztráta času. Co se děje v USA nás ovlivní víc než si umíme představit.

elkon

Jiná odpověď (prosím podrobnosti).

Se mnou nikdo nemanipuluje. Kdo si to nechá líbit, je jeho věc. Já si žiju podle svého a názor si vždy udělám sám. Jen slaboch nechá sebou manipulovat.

led

Jiná odpověď (prosím podrobnosti).

Ach vy jeden Manipulátor!
Keď sledujem médiá verné nastolenej politike dozvedám sa krásne informácie o tých „z opačnej strany politických súradníc.“
Ale keď sledujem médiá kritizujúce nastolenú politiku dozvedám sa rovnako krásne informácie o tých „z opačnej strany politických súradníc.“
Následne mi príde na um otázka Quo vadis homo bohemus?

Na váš alienovský problém príťažlivosti platí veta:
ak na negatívne sily pôsobia v bode stretu rovnako silné pozitívne sily, uvrhnú bod stretu do neutrálneho stavu Zaujímavé zistenie z praxe, platí to aj naopak „ak na pozitívne sily pôsobia v bode stretu rovnako silné negatívne sily…“
…ale zatiaľ máme tu chlieb a hry pre plebejcov a zisk pre patricijov, bez ohľadu na farbu krve.

paul1

Ještě bych rád doplnil moji větu o tom, že jsem celý život prožil v režimu, který manipuloval myšlení různými metodami. Chci tuto větu rozvést, myslím, že mladší ročníky by nevěděli o čem je řeč. Tady je odpověď AI, citujem:
Manipulace s lidmi byla v minulém režimu, tedy v Československé socialistické republice (ČSSR), rozšířená a často se využívala různých technik. Zde jsou některé oblasti, ve kterých se manipulace často vyskytovala:

Noviny a média: Oficiální noviny a televize byly pod kontrolou komunistické strany. Informace byly filtrovány a upravovány tak, aby podporovaly režim a prezentovaly jeho úspěchy. Negativní zprávy byly potlačovány nebo zkreslovány.
Statistiky: Často byly upravovány statistiky, aby ukazovaly pozitivní výsledky a úspěchy režimu. Například míra zaměstnanosti, produkce nebo životní úroveň byla prezentována v lepším světle, než ve skutečnosti byla.
Školení a propagandistické kampaně: Organizace jako ROH (Revoluční odborové hnutí) a KSČ (Komunistická strana Československa) prováděly školení a kampaně, které měly formovat myšlení lidí. Propaganda byla používána k podpoře režimu a potlačení odlišných názorů.
Kontrola informací: Lidé byli omezováni v přístupu k informacím ze zahraničí. Cenzura byla běžná, a tak se občané nedozvídali pravdu o situaci ve světě.
Kult osobnosti: Vůdci komunistické strany, jako například Klement Gottwald nebo Gustáv Husák, byli prezentováni jako hrdinové a moudří vůdci. Jejich obrazy byly všude – na plakátech, v novinách a ve školách.
Celkově byla manipulace s lidmi v ČSSR běžnou praxí, která měla za cíl udržet režim u moci a potlačit odlišné názory.
Tady končí informace z chatu AI.
Později, v novém režimu to pokračovalo lhaním politiků atd.

paul1

Ještě doplním manipulace s myslením např. na 1. máje. Účast v průvodu byla dobrovolná, ale kontrolovaná, omluveni byli jen PNS anebo právě zemřelí 🙂.
Samozřejmě do průvodu jsem chodil pravidelně i já, někdy se mi dokonce dostalo „cti“, jako členovi BSP 3.stupně, zasloužilému zlepšovateli, členovi KRB (komplexní racionalizační brigády), atd, tedy tzv. angažovanému nestraníkovi, nést transparent s různými bezduchými hesly. Většina z nás věděla, že je to klam a mam, ale přece „nadšeně“ provolávala „Ať žije KSČ ", " Blahobyt dokážeme vyrobit“ atd.

paul1

https://m.insto­ry.cz/retro/5812-at-zije-sovetsky-svaz-nejvetsi-zaruka-svetoveho-miru-i-tato-hesla-se-za-socialismu-provolavala-na-1-maje.html

Ametyst

Paule, dnes si dovolit nesouhlasit s vládou je taky o hubu. V čem je rozdíl? Že teď kvůli komunikačním technologiím nejsme v bezpečí už ani doma. Brusel dští oheň a síru na Elona Muska, který prosazuje svobodu slova na Twitteru, na rozdíl od cenzorskych manýrů Zuckerberga a jeho Facebooku. Zajímavé, ne?

Tonda Káňa

Proč je o hubu nesouhlasit s vládou? Ja s ní taky v mnoha věcech nesouhlasím a říkám to veřejně a žadné problemy nemám. Opozice s ní taky nesouhlasí a má nějaké problémy? ANO pravděpodobně vyhraje volby, takže nesouhlasit s vládou je asi výhodné. Nejsme v totalitě. Asi jsi zažila ČSSR, takže víš, že dnes je to úplně jiné…

A pokud jde o Muska, tak ten taky není kdovíjaký svatoušek, protože Twitter také cenzuruje nějaké příspěvky, např. o nějaké příspěvky o LBGT. Můžeme s LGBT myšlenkami nesouhlasit, ovšem cenzurovat je není to, co si představuji pod pojmem svoboda slova. Protože ohánět se svobodou slova a zároveň ji potlačovat je pokrytecké…

aliendrone

Tonda Káňa>>> Asi máš krátkou paměť NEBO moc nevnímáš to, co se kolem tebe děje. Nemusím snad připomínat relativně nedávnou „epochu/šaškárnu Covid“ a CO se kolem toho dělo. TWL, mohls vyfasovat i jako prvotrestaný NEPODMÍNĚNÝ TREST, pokud jsi „zpochybňoval“/ne­souhlasil (byl tzv. „popírač“). 😕

Hele, i za bolševika se BĚŽNĚ na STRANU nadávalo (nejen v hospodách). Šlo jen o to, JAKÝM způsobem a JAK moc. Kdyby měli zavřít všechny brblající nespokojence, tak by seděla naprostá většina národa (včetně MNOHA soudruhů!). 😮 KDO by potom makal?

Že tě nikdo za kecy neprudí přeci ještě není důkaz toho, že máš svobodu slova. Spíš je to o tom, jak bezvýznamnou pozici v systému zaujímáš (z jeho pohledu). Jo to kdybys byl na nějké významnější pozici… 🙂

No schválně – zkus třeba na Muzeum vyvěsit obří transparent se Zelenským v rakvi a ruskou vlajku (tak, jako tam byl Putin a ukrajinská), TEPRVE PAK si povíme něco o svobodě… 😁 😁 😁

Jsi ještě mladý, časem (až budeš mít více životních poznatků a zkušeností) to zjistíš sám, neboj, to URČITĚ PŘIJDE (pokud se toho dožiješ). 🙂

Tonda Káňa

Za kovidu hodně známých osobností kovid popíralo či bagatelizovalo a očkování odmítalo, a nevím o tom, že by někdo měl soudní oplétačky… A i pokud ano, tak šířili zdraví škodlivé sračky. Svovoda slova není, že můžu říkat co chci. To hodně lidí nechápe…

Kdybych na ulici měl transparent: „Holokaust se nestal“, bylo by podle tebe OK mě nezadržet a nechat mě tam s tím? 🤨 Kde už končí svoboda slova? To kdybych věděl… 🤷‍♂️

led

alien, nebuďte zlý na Pepu. On za to nemôže…

aliendrone

led>>> Ó světluško mihotavým světlem hříchu poblikávající…
Koho ste potkali? Čo Vám to nalhali? Moja mutti len HODNÉHO syna má a tým som JA! (Nastěnku ale za ženu NECHCI!) 😉 😁 😁

No VÁŽNĚ! Čestné špionýrské, že jsem NEJHODNĚJŠÍM synkem své matičky, tož jakýpak „zlý na Pepu25“? 😮 😉 😛

Ametyst

Led: právě že může. Je dospěly a svéprávný, a rozhodl se jít pohodlnou cestičku tupé konzumace předžvýkaných zpráv s nulovou snahou zamyslet se. Nechá se utáhnout na vařené nudli, jak říkám.

led

Ametyst, „právě že může. Je dospěly a svéprávný, a rozhodl se jít pohodlnou cestičku tupé konzumace předžvýkaných zpráv s nulovou snahou zamyslet se. Nechá se utáhnout na vařené nudli, jak říkám.“ tak toto si chudák malý aliendroník nezaslúžil 😁

Ale asi ste mysleli Pepu25, ale aj keď ho viníte za jeho rozhodnutie, treba si uvedomiť, že v skutočnosti, tento zjavne 25 ročný mladík je produkt tejto doby Nie každý je bojovník, husita a mať svoj vlastný názor, za ktorým si stojí aj „Proti všem“.

led

Ametyst, ale kto nás (s vlastným myslením, niekedy nezlučiteľnými s oficiálnou mienkou) potom bude kritizovať za protivné antioficiálne prejavy?

Disraeli

elkon, trochu podceňuješ sílu manipulace a její prostředky. Třeba tebou manipulují a ani si toho nejsi vědom (a tím nemyslím konspirační teorie) I blbá komerční propagace je všude a je to zejména otázka podvědomí… a taky je to forma manipulace.
Defizonformace, hoaxy, reklamy a různé formy propagace, faek news, propagandy a mnohé další jsou všude. Všude na internetu, všude po městech.

Tonda Káňa

elkon: opravdu myslíš, že jen slaboch sebou může nechat manipulovat? Tebou manželka (jestli vůbec máš) nikdy nemanipulovala? Sorry, ale pokud myslíš, že ne, tak s tebou manipulovala náramně a jsi holt slabý kus 😂🖕

aliendrone

Disraeli, Tonda Káňa>>> Vy jste ale pěkní PADOUŠI, muehehehe! 😉
Pomysleli jste na následky toho, CO se všechno může stát, když zjistí, že „něco je JINAK“? 😮
Jen těch rozvodů, které kvůli tomu už bylo… 😉 😁 😁

aliendrone

Rokio>>> Chápu to správně, že stačí být ignorant? 😉 😁
BTW – KAŽDÝ člověk je do určité míry manipulátor. Je to jen o tom, JAK MOC jím je. 🙂

Rokio

aliendrone: Ne ignorant. Ignorovat manipulátory a zlé lidi.

aliendrone

Rokio>>> Klííííd! 🙂 Jen jsem tě škádlil, abys přišel na jiné myšlenky a nezůstal trčet na přechodu pro chodce. 😉
BTW – příště to bude o neuvěřitelném množství vozíků s mincemi, zanechaných na parkovišti přes Makrem. Nebo ne, ještě by ses přestěhoval do Práglu. 😁 😉

zjentek

…Nebo do Ovy… Zde máme také Makro, HEČ!!! 😲

zjentek

…(jo ale vlastně tady nemáme ty vozíky se zanechanými mincemi, tady tohle NEHROZÍ, tak nic, beru zpět, Rokiáči NECHOĎ!!!) 😃😃🤭