Avatar uživatele
plebs

Volební právo od 16 let je vhodné či nikoliv?

Na př. Řecko a Malta již uvedené mají a i náš pan president má názor snížit na 16 let poněvadž dnešní mladí mají rozhled. A pokračoval zralí nejsou ani dospělí. Řekněme si upřímně někteří z nich by volební právo mít neměli.
A já dodám ráno otevřou moudrý mobil a ihned vědí co se děje v Chile na Tchaj wanu i u klokanů a cokoliv je potřeba zjistit najdou v mobilu, rovněž také část seniorů nemá moudrý mobil.

Zajímavá 0 před 175 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
elkon

Mobil nemá s volebním právem nic společného. Co říká prezident mě nezajímá. Volební právo má český občan po dovršení osmnácti let a tak by to mělo zůstat.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Pan premiér to prosazuje proto, aby tito noví voliči volili Piráty a pětikolku vúbec. Podle mne je 16 málo.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

V žádném případě..
Zavedla bych až od 21 let (jako zbrojní průkaz).
Dnešní mladý člověk (západní společnosti, zejména ČR)
, je v 18, ještě slušné „tele“, snadno ovlivnitelné, zmanipulovatelné. 😉

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Vždyť nejsou plnoletí. To nelze. Jenom to zhorší už tak mizerné mezigenerační vztahy. Což je asi ten důvod- všechno tradiční, co fungovalo po staletí, musí pryč. Mladí si myslí, že když mají technologie, může se vše staré a původní zbořit a zahodit. To je právě veliký omyl.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Disraeli

Volební právo klidně i od 14: Za 1. Záleží na mentalitě ve státě a na vyspělosti (jak si je vychovávají, jaký mají přístup) Za 2. Je to reálně jedno

Volby a především mínění většiny jsou nesmyslný nesmysl

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

A o čem se, jako, vede debata? Jestli v 16-ti letech je někdo schopen pochopit smysl a význam voleb? No, ano, řekl bych, že asi tak od 12-ti, v průměru, někdo dřív, ale kolem těch 12-ti let by to měli zvládnout i retardovaní.

A? Co z toho, jako, vyplývá? Někdo v 16-ti už sám bydlí. Je jich málo, ale jsou takoví. A vydělává – influencerstvím, na brigádách, a ano, někdo už pracuje. Těch je minimum, ale jsou. Někdo nezačne pracovat do třicítky, někdo nikdy.

A co víc, jako, tak můžeš po soudruzích občanech chtít? Někomu to pálí už v 15-ti, někdo je dylin až do smrti. Pokud se bavíme čistě o věku, tak jestli je to 16, 17, 18, nebo třeba 21 let, je úplně jedno. Nic z toho (a priori) nepovstává. To bychom mohli hranici zletilosti stanovit tak, že občan bude zletilý, až bude rok vkuse odvádět daně – daň z příjmu fysických osob, no a nebo podnikat. To by někteří nešli k volbám nikdy, viď? 😅 A spousta by k nim mohla poprvé až, co já vím, v 25-ti, 26-ti letech. Ale to je utopie, že.

Ne, ani z toho, že někdo odvádí daně nevyplývá, že není dylin. Ale vydělává – zaslouží si full service, tedy i tu hru na to, že když hodí do urny lístek, že tím o něčem rozhoduje. Má důležitost! 😅 Bylo by to rozhodně racionálnější, než to, že dosáhne předepsaného věku, vyfasuje průkazku, může jít a hodit do urny obálku s lístkem, který vybral losem. Nebo který mu poradila kartářka. Nebo „doporučila“ teta (jyřýk, do urny hodíš …, jinak žádný kakao! 😂).

Tak sorry, jestli je mu 16, nebo 18, to už je prašť, jako uhoď. Stejně je to všecko jenom hra! 😅

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Alesh

Proč by ho mít neměli, když ho můžou mít a mají i mnozí senilní jedinci a různí „dospělí“ s IQ tykve. Navíc rozhodují především sami o sobě.
Spíš než věkem, by se volební právo mělo omezit tím, zdali má dotyčná osoba alespoň minimální přehled. Stačilo by to udělat na každý volební lístek úplně triviální dotazník s možnostmi A, B, C. Otázek by bylo třeba 5 a správně by musely být např. alespoň 3. Pokud by volič dotazník nezvládl, jeho hlas by byl neplatný.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Názory na volební právo od 16 let se mohou lišit v závislosti na různých faktorech, jako je politický názor, zkušenosti s mladými lidmi, zkušenosti s politickým systémem atd. Dále záleží na konkrétní společnosti či státu, zda je takový krok reálný a vhodný.

Argumenty pro jsou například tyto:

  • Pokud mohou šestnáctiletí platit daně a řídit auto, měli by mít pravomoc rozhodovat o budoucnosti své země.
  • Mladí lidé jsou často velmi zainteresování v globálních problémech, jako je změna klimatu, a volební právo by jim dávalo legitimní platformu pro vyjádření svých názorů.
  • Výzkum ukazuje, že pokud lidé začínají volit ve věku 16 nebo 17 let, je pravděpodobné, že budou volit po zbytek svého života.

Na druhou stranu existují názory kontra:

  • Šestnáctiletí ještě nedoznali dospělosti a nemusí mít dostatečné pochopení politických otázek a jejich důsledků.
  • Teenageři jsou stále ve vývoji a jejich názory se mohou rychle měnit, což by mohlo vést k nekonzistentnosti v politických rozhodnutích.
  • Mladí lidé by mohli být snadno ovlivněni politickou propagandou nebo falešnými zprávami.

Záleží na každé společnosti zvážit výhody a nevýhody a učinit informované rozhodnutí o tom, zda je volební právo od 16 let vhodné nebo ne.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
plebs

Podle mého názoru od 15 let kdy už se může souložit a max. do 60 let.

Avatar uživatele
Pepa25

Nižší volební věk než 18 let samozřejmě nemá jen Řecko a Malta, ale řada dalších zemí: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Voting_age#/me­dia/File:Votin­g_Age_-_Global.svg
Spíš ten maximální má jen Vatikán (v konkláve jsou kardinálové jen do 80), tam bychom byli první …

Nový příspěvek