Ach jo, 1. otázka po registraci a hned tak kontroverzní, ke všemu
provokující jen laické dohady.
Takže pánové, abych to uvedl na pravou míru:
Nicméně dnešní panely jsou schopny produkovat z pouhého denního světla a prudký propad výrobních nákladů vlivem překotného vývoje technologií je pravou příčinou kolapsu dotační politiky, protože původní návratnost cca 40 let je náhle někde mezi 8–12 lety.
To, o čem píšeš, se odborně nazývá kogenerační jednotky, princip je
znám už zhruba přes půl století a v praxi se montují asi 10–15 let.
(Jen třeba má bývalá firma jich osadila pár desítek, + tepelná čerpadla,
rekuperace odpadního tepla, sofistikované systémy řízení optimalizující
úspory, vyváženost a koordinaci souhrnných odběrů a spotřeb, tzv.
inteligentní budovy a další vyspělé technologie, o nichž se v soukromém
sektoru příliš nemluví).
Jsou zatím ještě poněkud dražší, ale do RD je to nesporně perspektivní
investice s ůčinností 90%, zajišťující jak elektro, tak teplo. Místo
obšírných litanií raději věcný viz odkaz:
Na podobné věci tu byla právě pro tento účel doplněna rubrika „Zábava a ostatní“.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kogenerace
0 Nominace Nahlásit |
Technologie pádí kupředu. Nejsem technik, ale zaujala mne např. informace, že už nyní se do centrálních plynových kotelen montuje zařízení, které je kombinací kotle a něco jako elektroagregátu. Vše je podstatně efektivnější, protože z odpadního tepla vyroběná elektřina ohřívá vodu, slouží pro pohon zařízení kotelny a navíc, přebytky jsou prodávány do sítě. Údajně se již na trhu objevily i verze použitelné do rodinných domů. Zatím je to drahá novinka, ale už jen možné snížení závislosti na jednoho dodavatele energie je hodně lukrativní a ceny půjdou časem lurčitě dolů.
0 Nominace Nahlásit |
2. Účinnost fotovoltaických modulů se každoročně zvyšuje asi o pět procent. To znamená, že moduly klasické velikosti dosahovaly v roce 2010 maximálně 235 až 240 Wp, současné moduly již dosahují 245 Wp a letos očekáváme 250 Wp, možná i více. Podle německých odhadů se grid-parity (shodnost ceny elektřiny od energetických společností a ceny z fotovoltaických systémů) dá očekávat za dva roky až pět let. Současná prohlášení Německa o plánovaném ukončení provozů jaderných elektráren zvyšuje cenu elektřiny, a tudíž se k tomuto bodu dostaneme spíše u té nižší hranice. Tím zanikne důvod pro dotace podporující poptávku a lidé si budou moci vybudovat vlastní elektrárnu levněji než kupovat veškerou elektřinu od distribučních společností. Přípojné místo však nezanikne, protože stále budeme muset odebírat energii v noci a v případě nižší výroby, například v zimě. Dalším vývojovým krokem bude zlevnění způsobu ukládání energie – pro využití ve večerních a nočních hodinách bude k dispozici energie z nadvýroby během dne.
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek