Avatar uživatele
plebs

Z jakého důvodu byl totalitní a odpudivý režim komunistů schopen stavět průměrně ročně 30 tisíc bytů?

Průměr od roku 1950 do roku 1990 bylo to na úkor životní úrovně omezení cestování, sekání dluhů a dalších perzekucí neb za kradený uran byla nějaká dotace z Moskvy.
Nyní podle slibů pětikolky bude 10 tisíc bytů ročně zatím je vše plněno na 93% může být slib také překročen.

Zajímavá 0 před 6 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Nevěř pohádám, ani těch 93% nebude splěno. Za komunistů se dluhy nedělaly. Když republika skončila, neměli jsme žádné dluhy. Uran se normálně prodával, nebo měnil ta jiné suroviny.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Stále dokola nechápeš ZÁSADNÍ rozdíl mezi tzv. totalitními státy (kde vlády – ať již jakékoliv – VLÁDNOU) a mezi dem(ent)okracií (kde vláda [navzdory všem blábolům, kterým věří jen prosťáčci] je jen sluha/hlásná trouba vůle/potřeb globálního kapitálu, chceš-li to jednodušeji > bank).

Pro globální kapitál je drahé bydlení (a vše co s tím souvisí) HLAVNÍM zdrojem příjmů. Jen se podívej KAM to u nás až dospělo. Div se nám nezhroutila „papírková“ ekonomika. Bytů (prázdných!) bylo TOLIK, že navzdory všem dem(ent)okratickým svinstvům byl převis nabídky takový, že hrozil kolaps (ještě se k tomu přičetly, spíše umocňovaly následky jiného svinstva > Covid a jeho „řešení“).

V souladu se zákony skutečné/reálné ekonomiky by nakonec v takové situaci PADLY DOLŮ ceny nájemného a hypoték. To NEŠLO připustit, aby skutečný vládce prodělával. A řešení se našlo – několik milionů „válečných uprchlíků“ z Ukrajiny prázdné byty zaplnilo, nájmy se tudíž nesnížily, brutálně se rozjíždějící inflace byla zastavena atd. – prostě režim se ubránil beze ztrát pro vládce. A na ty ostatní (tedy občany, kteří to nakonec zaplatí – promítne se jim to ve zvýšení nákladů na život)? Na ty sere Bílý tesák, taková je PRAVDA a LÁSKA v reálu. Už tomu rozumíš? 🙂

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Filip84 Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Z toho velmi jednoduchého důvodu, že to bylo na úkor něčeho jiného (kvality, dostupnosti jiných věcí atd). Dotace z Moskvy fakt žádná nebyla …
Problém současné bytové politiky není v nabídce (počtu postavených bytů), píšu to tu asi podesáté, ale to je marný, to je marný, to je marný …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Protože jsme měli, de facto, státní kapitalismus.

Byty stavěl i Baťa, byty, domky, ve velkém, zaměstnanci bydleli relativně za tašku hrušek. A nebyl jediný, i jiní kapitalisti stavěli bydlení pro své zaměstnance, to samé státní erár: u každý větší železniční stanice byly byty pro všecky drážní zaměstnance tý stanice, v podstatě téměř zadarmo a ještě s deputátním uhlím k tomu.

Proč by se „kapitalista“ ČSSR měl chovat jinak? To nedává smysl. To jenom dneska jsou takoví kreténi, že nejen, že pro svý zaměstnance byty nestaví, oni se jich zbavují. 🤦‍♀️

Kdyby dneska státní erár udělal takovou bytovou revoluci, jako byla v 50. – 70. letech v tom směru, že by stavěl nájemní byty jak pod bagrem, nájemné v nich by se rovnalo cca 1/5 tržního, a hlavně, bylo by všude stejné, stal by se někomu ouraz, třeba by šel takto z parlamentu do auta, ostraha by se – zcela náhodou! – dívala, jestli na něj nepadá 30t zavazí, a tak by si nevšimla, že jde kolem „Vasil“, a že ho píchnul nožem mezi žebra („Vasil“ umí, tuze šikovný chlapec to je!).

Jsi,zase, komplexně mimo realitu. 🤦‍♀️🤪

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Další hospodské kecy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Komunistický režim pokládal bydlení za jednu z hlavních priorit a vkládal do něj velké množství státních investic. Právě tato orientace na sociálně-ekonomickou sféru byla jedním z důvodů, proč byl schopen stavět takové množství bytů.

Dalším důvodem byla centralizovaná plánovaná ekonomika, ve které stát určoval, kam budou směřovány zdroje a jak budou využity. Tak mohl efektivněji realizovat velké stavební projekty, přičemž soukromý sektor zde prakticky neexistoval.

Třetím důvodem byla široká mobilizace lidí na velké stavební projekty. Lidé byli nuceni pracovat na stavbách bytů jako součást svého povinného zaměstnání nebo brigádnické práce. Často se jednalo o nekvalifikovanou práci, na kterou nebylo třeba speciální vzdělání ani odborné dovednosti.

Nicméně je nutné zmínit, že tyto byty byly často ve velmi špatném stavu, s nedostatečným vybavením a špatnou kvalitou stavebních materiálů.

Dnešní situace je zcela odlišná. Ekonomika je tržně orientovaná a stát nemá takovou kontrolu nad výstavbou, jakou měl za komunistického režimu. Navíc jsou stavební normy a standardy mnohem vyšší, což znamená, že stavba bytů je náročnější a dražší. Dnes se také klade důraz na kvalitu bydlení, nikoli jen na množství bytů.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
plebs

Já věřím na lepší časy pětikolka splní slib 40 možná i 50 tisíc bytů za volební období a doufám že chytří voliči jim dají šanci na další pokračování a plnění na 93% i sto procent.programu.
Nebude zapotřebí mamka hotely ani nářky kritika dezolátů blbečků i pras …
Omlouvám se za slovník z naší putyky generaci Alfa, pravidelným kritikům farmáři, sekuriťáku i právníku ze západních Čech je to slovník pravá kopie naši vrchnosti.

Avatar uživatele
Dochy

Drap: "Za komunistů se dluhy nedělaly. Když republika skončila, neměli jsme žádné dluhy. "
To je historický nesmysl.

Avatar uživatele
aliendrone

Dochy>>> Striktně máš pravdu. Ovšem státní dluh v roce 89 byl v poměru vůči výši HDP směšně zanedbatelný. Oproti DNEŠKU, pochopitelně. 🙂

Avatar uživatele
aliendrone

Pepa25>>> HODNĚ by mne zajímala aktuálné hlásaná PŘÍČINA problému (dle „pravdy láskyplné“). Sice píšeš, že o tom stále píšeš, jenže já si ničeho zásadnějšího nevšiml (faktem je, že jsem měl delší absenci). Kdybys byl tedy tak laskav a speciálně pro mne (a takové, kteří si také nevšimli) to ještě jednou ZOPAKOVAL/vys­větlil. Děkuji. 🙂

Avatar uživatele
Pepa25

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-se-stavi-bytu-pro-najemniky-rocne

Avatar uživatele
aliendrone

Pepa25>>> Bez urážky, ale ČEHO že prý jsi „ekonom“? 😮
Fakt, že zde byly MRAKY prázdných bytů DNES již nikdo nezpochybňuje (ovšem ještě NEDÁVNO nám bylo LŽǏVĚ a bohorovně tvrzeno, že vysoká cena jak bytů, tak nájmů je způsobena jejich NEDOSTATKEM 😮 😕 ).

NO A CO, že jsou či spíše byly byty prázné? V čem je problém? Chápeš vůbec mechanismus „jak to funguje“? Dle tvé „logiky“ by třeba obyčejné boty měly být pro většinu obyvatel prakticky nedostupné (téměř každý člověk má několikery boty , tudíž většina jejich obuvi je prázdná, bo NECHODÍ v několika botách současně/najednou. (obutí svým počtem oproti majitelům prázdných bytů je doslova válcují) Přesto lidé nechodí bosí a na boty mají, ač by dle tvé „logiky počtu prázdných bytů/bot“ měly mít křusky cenu přímo astronomickou. 😉 ).

Je očividné, že HLAVNÍ potíž ti uniká. Ani jsi ji nezmínil a to přitom jde o KLÍČOVOU záležitost problematiky. Honem nastudovat příslušnou pasáž příručky pravdy a lásky dem(ent)okratické. I když je otázkou, jestli se o TAK CITLIVÉM tématu vůbec zmiňuje k věci. 😐

Tudíž PLS to vysvětli LÉPE, aby to dávalo smysl. Tvé „vysvětlení“ mi připomíná Solženicynova pověstného bolševického propagandistu, který po revoluci „přinášel osvětu zaostalým tmářským rolníkům“. Přijel s několika straníky na tačance s kulometem do vsi, svolal všechny obyvatele, plivl do nebe a řekl: „Bůh není!“ A tím to bylo „vyřešeno“. Sry, čekal jsem něco LEPŠÍHO. 😕

Nový příspěvek