Majiteli účtu se strhává platba formou trvalého příkazu ( nájem za byt ). Když majitel účtu zemře, co se pak děje. Musí se okamžitě zrušit jeho účet a nebo se dá ponechat strhávání z jeho účtu, než dojde k dědickému vypořádání ? Vše je v rámci rodiny. Přece jenom tři měsíce jsou tři měsíce. Předem děkuji za odpovědi. Ž.
Zajímavá 0 před 561 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Do ukončení dědického řízení trvalé příkazy odcházejí. Největší česká banka má na své webu podorobný návod pro pozůstalé – tím se dá řídit i u klientů jiných bank:
Zdroj: https://www.csob.cz/portal/documents/10710/21008338/pruvodce-pro-pozustale.pdf
0 Nominace Nahlásit |
Banku nezajímá že majitel účtu zemřel, je třeba v bance účet zrušit problémem je bohužel to že potřebujete od notáře papír, že jste dědic a notáři jsou pomalí.
0 Nominace Nahlásit |
Pokud jsi uvedený majitelem účtu jako disponent, můžeš zrušit platby, trvalé příkazy atp. Nebo ten, kdo jako disponent k účtu uveden je, protože smrtí majitele účtu tato disposice nezaniká. Pokud žádný disponent není, tak je potřeba o tom, že zemřelý měl účet, u jakého peněžního ústavu, etc., vyrozumět dědický soud, zpravidla prostřednictvím soudního notariuse. No a nic, soudní notarius se potom postará. Pokud to chceš urychlit, můžeš bance doručit (na doručenku, do vlastních rukou, samozřejmě) stejnopis / ověřenou kopii úmrtního listu s přípisem, že majitel je tuhý. Banka by pak měla sama veškeré odchozí platby stopnout, pokud ne, nic se neděje, banka má peněz dost, vymůžeš je na ni z titulu porušení právní povinnosti.
V principu o nic nejde: pokud si nájem bytu budete chtít ponechat, tak je, snad, jedno, z čího účtu to jde. A pokud ne, tak pokud by se pronajímatel bytu bezdůvodně obohatil, není problem pro toho, kdo dědictví nabude, bezdůvodné obohacení vymoci zpět. A naopak, pokud by vznikl dluh na nájemném, třeba proto, protože zesnulý neměl trvalý příkaz k úhradě a každý měsíc zadával odchozí platbu ručně, no tak si ho přihlásí pronajímatel, jako věřitel, do dědického řízení.
0 Nominace Nahlásit |
Mne, když něco zajímá, tak hledám dostupné informace. Ptám nejprve
u kováře. Ptát se u kováříčka mi připadá zbytečné. 😉
„Doložit smrt majitele účtu mohou bance buď pozůstalí úmrtním listem,
nebo notář, který ji v rámci dědického řízení stejně kontaktovat
musí. Smrtí majitele účtu nezaniká plná moc, kterou udělil
k nakládání s peněžními prostředky na účtu, neplyne-li z jejího
obsahu opak.“
https://www.vdovyvdovam.cz/cz/finance.html
Zanikne běžný účet po smrti majitele? Záleží na bance i na vás
Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/bezny-ucet-smrt-majitele-disponent-spolecny-ucet.A200823_133756_viteze_frp
Převod peněz po smrti. Co se stane s bankovním účtem….
https://chytryprevod.cz/prevod-penez-po-smrti/
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek