zjentek

Čím to, že dnes v noci (teď!) drtivá většina hvězd tak nějak bliká?

Celá scenérie má úžasně ostrý obraz, ale to blikání hvězd dělá dojem, že je to stejně rozmazaný…

Anebo moc koukám do monitoru a je to tím?

Podívejte se a řekněte! ;)

Ad Cochee: Díky. Tohle všechno jsem „možná i tak nějak“ věděl, ale proč TED blikají TAK MOC? Má na tu atmosféru vliv také snad měsíc anebo ty perseidy? Nebo je to prostě souhra všech těchto příčin, které umocní jevy, který popisuješ ve svý odpovědi?

To je náhoda- zrovna těsně před tím, než jsem si přečetl tvou odpověď, jsem položil otázku, proč tady otázky nikdo nečte. ;) ;D ;D

Nejlepší odpověď
cochee

Hvězdy blikají vždy, nejen dnes. Způsobuje to nehomogenita atmosféry, zvláště teplejší a studenější oblasti vzduchu, které samozřejmě nejsou stálé, ale jsou v pohybu. Různá teplota vzduchu = různá hustota = různý index lomu světla a plus jeho pohyb = blikání. Kosmonautům ve vesmírném téměř vakuu se hvězdy samozřejmě jeví jako neblikající, tdr.

ad zjentek: nevím, co vidíš ty – u nás teda blikají stejně jako kdy jindy.

Další odpovědi
Kepler

Já jsem bohužel Perseidy hanebně zaspal. Blikání hvězd my astronomové říkáme scintilace a je způsobeno neklidem atmosféry. Někdy blikají víc, někdy míň. Více patrné je u hvězd nízko nad obzorem, kdy paprsek musí přes daleko větší vrstvu atmosféry. Planety nescintilují, protože se nejedná o bodový zdroj světla.

zjentek

Jdu na Perseidy, dobrou noc!