zjentek

Co nám vlastně v předpovědi počasí ukazuje radar?

Potažmo jaký je rozdíl mezi vyobrazením radaru a satelitu.

A na některých serverech počasí jsem taky zaregistroval shodu mezi vyobrazením radaru a vyobrazením srážek.

Odpovědi
cochee

Radar samozřejmě ukazuje aktuální stav, nikoliv předpověď – radar nevlastní křišťálovou kouli.
Mraky mají jinou odrazivost mikrovln než bezoblačná atmosféra, a to tím více, čím více vody obsahují. Rozdíl mezi radarem a satelitem je samozřejmě v orientaci snímání (radar v tečném směru na zemský povrch, satelit kolmo k povrchu), ale na principu kterých vlnových délek snímá satelitní měření, to z hlavy nevím a gůglit se mi to nechce… (meteorologický) radar pracuje v mikrovlném spektru, čili na podobné (nebo možná i shodné) frekvenci jako vlny v mikrovlné troubě.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

podger

Princip je jednoduchý. Blesky způsobují poruchy na radarovém obrazu. Pokud tuto nevýhodu obrátíš ve výhodu a blesky lokalizuješ a spočítáš, získáš slušný přehled o pohybu a velikosti oblačnosti.