Avatar uživatele
HakitoCZ

Co se děje při „loupání“ klouby?

Loupání, praskání, křupání.. Prostě ohnutí kloubu až vydá loupnutí.
Znám spousty lidí, co to dělají snad s každým klouben na ruce. A pár lidí mi řeklo, že je to špatné. Ale mě by teda zajímalo, proč. Co je na tom špatného, co se vlastně stane při tom loupnutí a co to může znamenat do budoucna? Nějaké následky?

Díky všem, Hakito

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? RyuzakiKate před 4400 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pájo

Použijte selský rozum (když už nevládnete anatomií)… a na „plyny v kloubech“ prosím jednou provždy zapomeňte.

Zvuk = lupnutí se samozřejmě vytvoří pohybem a třením chrupavky o chrupavku. Každý kloub, jako pohyblivé spojení dvou (a i více) kostí, je „jemným mechanismem“ kdy chrupavčité plochy do sebe téměř dokonale zapadají. Každý kloub má také svoji optimální osu a rozsah pohybu. Pokud chrupavčité plochy kloubu nepřirozeně vyosíte nebo přeženete rozsah kloubu (to je to různé prolamování a prokřupávání), kloub se díky vazivovému pouzdru sice vrací do původního stavu, ale s lupnutím, protože se kloubní plochy nepohybují tam, kde přirozeně být mají. Dochází tak k opotřebovávání chrupavek z nepřirozených poloh – v nevhodných místech, což kloub poškozuje a což se ve stáří také projeví. Markantní je to hlavně u kloubů a kloubních spojení, která se skládají z více kostí nebo kůstek.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

Asymetrie kloubů se vinou spasmických stahů svalů v tzv. pletenci ramenním ( v zádech) přenáší i do horních končetin včetně prstů, které pak doslova stahuje z optimálního nastavení, např. až do sklouznutí palců, tzv lupající palec. Jednotlivé kloubní hlavice pro dobrou činnost vyžadují optimální dotek, ani těsné ani oddálené. V případě pocitu napětí v prstech si pak lidé prsty násilím oddalují a tím vzniká nepřirozený prostor mezi jednotlivými hlavicemi. Tělo pak okamžitě v zájmu zachování motoriky zaplňuje vzniklé štěrbiny zbytky kloubního mazu a odumřelými buňkami a vzniká tzv artróza, nezánětlivé poškození kloubu! U prstů se to projevuje ve vyšším věku zvětšenými a hlavně špatně pohyblivými klouby.

http://diskuse­.vitalion.cz/64/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ven.cik

Někde jsem čet, že když si křupeš prsty, tak nekřupou kloubky, ale nějaký vzduchový váčky, který se ti tam nějak udělaj, nevim jestli je to pravda…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BANAN93

nevim dělám to i s krkem a lopatkama, zápěstím, kolenem, kotníkem
S tím krkem mi to pomáhá když v něm cítím tlak, nebo strnutí zatlačím si hlavou střídavě na obě ramena a někdy i chvat jako když si chci zlomit vaz – ozve se „filmovej“ zvuk zlomení vazu :D a krční páteř je odblokovaná u specialistů se za to platí tisíce :D jak to chrupne tak už to pak nejde opakovat nějakou dobu
Doplňuji:
hrál jsem od 5ti do 20ti let fotbal tak snad nemám následky

Upravil/a: BANAN93

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
huxa

toto je hodně ošidné téma, každý zdroj a „odborník“ uvádí jiný důvod, nicméně také jsem slyšel jako ven.cik, že při „lupnutí“ v kloubech se uvolňuje dusík

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek