Ametyst

Jak je možné, že meteorolog neumí určit počasí na příští týden, když klimatolog ví, že za 30 let bude o 2 st.C tepleji?

Nejlepší odpověď
Dochy

On i ten klimatolog z větší části jen hádá. Ale jinak, ono se snáz odhadne globální průměr celé planety, ona ta planeta nikam nepředvídatelně nezdrhne, než konkrétní teplota na konkrétním místě a v konkrétním čase.

Další odpovědi
Kepler

Meteorolog umí předpovědět počasí na příští týden s pravděpodobností 50%, na méně dní se pravděpodobnost zvyšuje a předpověď upřesňuje. Klimatolog nemá s meteorologem nic společného, vychází z dlouhodobých obecných vlivů. Meteorologie se zabývá počasím na malém kousku Země, klimatolog na kontinentech a na celé Zemi.

jirka F

Klimatolog vychází také z globálních teplotních odchylek a výpočtu různých grafů. Ale můžu se mýlit. Nejsem bohužel vystudovaný klimatolog. Mám jen zkušenosti s biologii.

Beno

Může předpokládat, že úměrně s výrobou, spotřebou paliv se zvyšují emise CO², tím i teploty.
Vliv na vysoké teploty hlavně v letních měsících mají i zastavěné plochy. Více parkovišť, silnic dálnic, budov. Také více tmavých střech.
Zachránit nás může snižování spotřeby energií. Méně zastavěných ploch s tmavými povrchy. Více zelené ve městě a krajině. Snížení tepelných ztráty budov, používaní energeticky úsporných spotřebičů. K výrobě elektřiny používat i opomíjené větrné elektrárny, neohřívá se od nich vzduch.

Pepa25

Dnes máte dotaz k meteorologii jak na zavolanou: zaznamenala jste, že globální oteplování dotazilo i na Sibiř? Ano, ted´tam mají obvyklých –24 až –42 stupňů, ale WMO oficálně uznalo teplotní rekord pro oblast za polárním kruhem 38 stupňů z loňského léta ve Vjerchojansku https://public­.wmo.int/en/me­dia/press-release/wmo-recognizes-new-arctic-temperature-record-of-38%E2%81%B0c