Avatar uživatele
mike beneš

Jak mohu programovat ve dvojkové soustavě?? Jde to vůbec??

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3863 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Dvojková soustava je pro běžné počítače úplný základ – takže ano, lze to… Resp. všechny programy fungují ve dvojkové soustavě.
Ale pro usnadnění práce programátora se pro jejich psaní používají vyšší jazyky, program (kód) je pak kompilátory (nebo interprety) do dvojkové soustavy překládán…
😉
Nauč se stroják nebo assembler – a můžeš programovat přímo ve dvojkové.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

V praveku počítačov u nás, každý, kto sa chcel venovať počítačom musel ovládať assembler – strojový kód, ktorý je vlastne programovanie v dvojkovej sústave.
Ale samotný dvojkový kód sa používa aj v jednoduchom programovaní rôznych zariadení, napríklad u rôznych technologických prístrojov sa určuje pomocou sústavy spínačov (poloha Vyp/ZAP) priradenie ovládaného „inteligentného“ zariadenia k ovládaciemu panelu – poradie, jednotlivé kroky a podobne

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?arygnoc Nahlásit


Avatar uživatele
a623682@drdr

Teoreticky ano, prakticky ne.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
cochee

Dovolím si všem oponovat. Assembler neboli jazyk symbolických adres stále ještě (nebo spíše už) není to hardcore programování v bináru. To už je chtě nechtě NIŽŠÍ programovací jazyk. Příklad instrukce v assembleru „ld a,0×FF“ – zapiš do procesorového registru (či akumulátoru, jak je libo) šestnáctkové číslo FF – to přece není žádný binár, binár jsou jen nuly a jedničky. Opravdu v bináru se kódovalo v ještě větším pravěku – když se používaly děrné štítky. Assembler byl vymyšlen právě proto, aby zbavil programátory toho otrockého 00101101 0011­1101 00111011 11111111…

před 3862 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

samozrejme – v assembleri (staré dobré pmd !!!)

dnes sa už nepoužíva, sú urobené rozhrania, ktoré „nejaký“. programovací jazyk preložia do tzv tdrojového kódu a ten potom beží ako „assembler“ – a ten je práve zložený zo samých 0 a 1 (rôzne stavy (flag), adresy, operácie (prakticky iba odčítanie a pričítanie) sú prevádzané pomocou tzv. zásobníkov apod).

před 3863 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek