CTTON

Jak se sbírají podpisy na petici?

Má to vůbec nějaký smysl, když neexistuje zákon který by donutil zákonodárce se návrhem zabývat jako ve Švýcarsku? PS: lze to přes internet?

Nejlepší odpověď
Kepler

Můžeš si nasadit papírovou čepici s logem, nést transparent, nabízet koblihy a otravovat kolemjdoucí. Zákon na petice není třeba, je to jen další administrativní zátěž a vyžaduje vytvoření zvláštního výboru řízeného vládou. V našich podmínkách stačilo napsat Několik vět, Dva tisíce slov a získat podpisy významných umělců. A komáři šli do pr…Chvilkoví milionáři jsou nepodstatní a trapní, ať se jdou vycpat.

Další odpovědi
Hufnágl

Mýlíš se. Zákon na to pamatuje.

Zdroj: https://www.mvcr­.cz/clanek/ob­canske-aktivity-118893.aspx?q=Y2hud­W09NA%3D%3D

anonym

Kdyby se vláda musela zabejvat každou peticí, která získá řekněme 5000 podpisů (pro srovnání, v USA se musej zabejvat peticí, která získá 25 000 podpisů), nikdy nic nedořešej. Už teď nejsou schopný se shodnout v rozumným termínu na důležitejch věcech, co by bylo, kdyby jim lid předhazoval petice, že chce, aby každá pekárna měla koblihy s višňovou marmeládou?

paul1

Při organizování petice ( která referendu předchází), by se součastně měla organizovat i „protipetice“.
Jde o to, aby druhá strana měla též možnost vyjádřit svůj názor. Neexistuje tu demokratická rovnováha.
Lidé, kteří nesouhlasí s peticí, nemožností vyjádřit se, dostávají se do pozice „mlčící většiny“.
Pokud by byla možnost se v protipetici vyjádřit, výsledek by potom tvořil rozdíl hlasů pro a proti,
mohl by být i záporný.
Povinnost organizování petice a součastně i protipetice by měla být ošetřena v příslušném zákonu.
Tímto opatřením by se mohlo zabránit tomu, že např. při petici k organizaci referenda by malá hrstka
obyvatel rozhodla o osudě „mlčící většiny“, jak to dopadlo např. v Holandsku, Británii a pod.
Součastný stav je v podstatě nátlakový, jedna strana si prosazuje svůj názor. Druhá strana má jistě
tu samou možnost, ale protože bývá většinou méně radikálnější, tak protipetici nezorganizuje.
Aby se předešlo spekulacím a podvodům, tak by bylo vhodnější nedávat tiskopisy pro petici i protipetici
na samostatné listy, ale dávat je na líc a rub jednotlivých listů.
Aby nedocházelo k omylům, tak by bylo nejlepší, aby na straně 1 by byl nápis PETICE a na str. 2
PROTIPETICE. Vše svázané a jednotlivé listy potvrzené např. na matrice příslušného obecního úřadu.