Smack

Jak to teda bude s toaletnim papirem do budoucna?

Nejlepší odpověď
Drap

Jak by to bylo? Normálně. Před nedávnem jsme měli nadprodukci toaletního papíru. Vyváželi jsme ho do celého světa. Už hospodářství neplánujeme, ale vše řídí ruka trhu. Papírny jsme prodali, některé jen vykradli a některé zcela zrušili, Dnes jsme si schopni vyrobit necelou třetinu toaletního papíru, který spotřebujeme. Z toho jasně vyplývá, že více než dvě třetiny produkce musíme od někud přivézt. Nejvíce ho asi vozíme z Číny. Má to svoji logiku, Čína sice od nás už nebere sběrový papír, ale přišla na to, že levněji a více ho vyrobí ze dřeva, tak nakupují levné kůrovcové dřevo a zpět nám z něho posílají toaleťák, Krásný koloběh, že?

Další odpovědi
annas

Je chyba, že jste nevložil odkaz. Informaci o nedostatku papíru na balení apod. jsem slyšela v rozhlase i v televizi.

Říkala jsem si, že vychází zbytečně mnoho časopisů, které poskytují informaci o populárních osobnostech, předhánějí se v tzv. zaručených informacích.

"Krize toaletního papíru! Ceny porostou, hrozí opět fronty

V řádu několika desítek procent by měl podle ekonomů zdražit toaletní papír. Příčinou je celosvětový nedostatek dřevěné buničiny, ze které se vyrábí.

Možná si někteří z vás ještě pamatují na nedostatek toaletního papíru a fronty na něj, když do drogerie dorazil. Teď by měl podražit, a tak vás možná znovu překvapí fronty na levný toaleťák.

„V Česku opravdu po více než 30 letech hrozí to, co si většina z nás pamatuje z dob socialismu, a to byly fronty na toaletní papír,“ varuje ekonom Lukáš Kovanda."
https://tn.no­va.cz/zpravodaj­stvi/clanek/446468-krize-toaletniho-papiru-cesko-se-vraci-do-socialismu-varuji-ekonomove

Bohužel,. tuto situaci si pamatuji.
--

„Na Vánoce vyjde kvůli nedostatku papíru o desítky knih míň, připravené tituly se objeví v příštím roce“

https://www.i­rozhlas.cz/kul­tura/literatu­ra/knihy-nedostatek-papiru-koronavirus_21101908­43_pj

Disraeli

Jak teda?
Zase nějaká „důležitá kauza“, tentokrát ohledně toaleťáku? Třeba ho zruší a budeš si muset vystačit s listy ze stromů nebo kusem látky. Třeba nám zavedou turecký záchod. ;)

mosoj

No, nebude. Malý příměr. Kdyby každý Ind dostal svoji ruličku papíru bude do několika let po lesích. Totéž platí i pro úvahu topení lesní biomasosou, nicméně odklon topení od fosilních paliv přes tu biomasu půjde. Bude tedy méně buničiny na výrobu toaletního papíru. Prostě jako náhrada za spalování fosilních paliv je zatím jisté pouze jádro, nespolehlivé alternativní zdroje. Hodně by mohly pomoci přílivové elektrárny, pokud nám někdo neukradne Měsíc. Německo jednu obrovskou buduje!!!

Ohrazuji se proti výroku " levné" kůrovcové dřevo. Není vůbec levné, ale určitě by bylo výhodnější kdyby se v republice na něco kloudného zpracovalo. To je ale na dlouhé téma a netýká se to jenom dřeva.

podger

V prdeli. I do budoucna

elkon

Zase „žereš“ nějaké „zaručené zprávy“? To už je na hlavu.

JežíšKristus

Byli jsme před toaleťákem, budeme i po něm!!!
Svatý Václave nedej zahynout nám ni budoucím!!!

led

Nerobte si starosti.
V čase núdze, ak nebude toaletný papier, printové médiá budú mať zisk aj bez inzerátov.

Zuno

ČR není soběstačná ve výrobě toaletního papíru. Budoucnost je vlastní vyrobě.
https://www.ce­repa.cz/tissue-produkty/toaletni-papir/
https://brassica-pap.cz/kontakt/
https://m.tzb-info.cz/bioma­sa/13753-redakcni-navsteva-energeticke-centrum-kozomin

paul1

Nějak o tom nemám přehled, ale překvapilo mne, že v Indii, v Japonsku a možná
i někde jinde převážně nepoužívají toaletní papír.
https://www.by­dlet.cz/438312-zachodove-zvyklosti-ve-svete-vstup-na-wc-v-prezuvkach-ci-absence-toaletniho-papiru/

Zuno

Je celosvětový nedostatek buničiny. Co nám je do toho. Je potřeba používat českou buničinu na toaletní papír. Kůrovcového dřeva je u nás dost.
Nemusí se vyvážet. Za několik let se teprve projeví nedostatek dřeva.
Proč je u nás nedostatek buničiny? Je pravděpodobně nedostatek zpracovatelů.
Vyrábí se také toaletní papír ze 100% recyklovaného starého papiru. Toho je snad dost.

Pepa25

🙂 Ukázková bulvární zpráva: téma, které zajímá každého, potenciální problém, vyjádření univerzálního odborníka p. Kovandy, kus věcné nezáživné infromace s čísly (ze které žádná krize nevyplývá, ale to nevadí), ohlasy z terénu (nejmenovaná hajzlbába 🙂 a na konci dobrá rada (mít pár ruliček navíc – tím se nic nezkazí). Krása!

Pepa25

Ještě zdroj: https://tn.no­va.cz/zpravodaj­stvi/clanek/446468-krize-toaletniho-papiru-cesko-se-vraci-do-socialismu-varuji-ekonomove