Avatar uživatele
steipavka

Je možné aby si jeden z manželů koupil byt bez vědomí partnera?

Doplňuji:
Poradíš jak?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? hanny 2, suaeda před 4670 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Pokud si koupí cokoliv v době manželství (auto nebo byt), stává se majetek součástí bezpodílového vlastnictví manželů, čili polovina náleží druhému z manželů.
Obejít lze jedině tak, že jej napíše na firmu, případně dospělé dítě či jiného zástupného vlastníka.
Ze společného majetku je dále vyňato osobní dědictví (ať už skutečné nebo formální).
Doplňuji:
ad suwa, požadavek na právní odkaz uvádím ObčZ, §§ 143–148 a §§22 a 24 Zákonu o rodině.
Do BSM nepatří: Dědictví (tedy i finanční), dary a restituce.
Postup při koupi z peněz z dědictví nebo daru, popsal tekumseh.
Zvláštní případ, který tu nebyl zmíněn, je tehdy, kdy jeden z manželů podniká či má firmu, a aby tyto případné závazky nedopadly na 2. z manželů, lze i v průběhu manželství zúžit BSM (něco jako předmanželská smlouva, ale až během manželství). Bližší v odkazu:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bez­pod%C3%ADlov%C3%A9_s­poluvlastnictv%C3%AD_man­%C5%BEel%C5%AF

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tekumseh

Jeden z manželů si koupit byt bez vědomí druhého manžela může, ovšem vlastnictví bude zapsáno v KN, kde si to může kdokoliv, například podle rodného čísla zjistit. Aby byl ten byt výlučným vlastnictvím pouze jednoho z manželů, je nutné k jeho pořízení použít pouze finanční prostředky, které jsou výlučným vlastnictvím toho manžela, který byt kupuje. Jedná se například o peníze z dědictví, dar, za prodej nemovitosti ve výlučném vlastnictví, atd. Takovýto původ peněz musí být prokazatelný, jinak by byl byt stejně jako ve všech ostatních případech zahrnut do SJM, nehledě na to, že v KN bude zapsán jako vlastník pouze jeden z manželů. Pokud bude vlastnictví bytu zapsáno na jinou fyzickou osobu či firmu na základě nějaké dohody, je to prakticky nezjistitelné.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanny 2

Ano,od kamarádky manžel ho měl 5 let /asi napsaný na firmu/ a prasklo to v okamžiku,kdy mu /zřejmě omylem/ přišlo vyúčtování plynu na jejich společnou adresu.Pak už prasklo úplně všechno /loni v dubnu/ a dnes už jsou rozvedení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanysicek

Je to možné.
Doplňuji:
Já myslím, že uplně normálně.:-))

Upravil/a: hanysicek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

jó, holt dneska je možný všechno, a obzvlášť v ČR. Toto však není záležitost státu, ale lidského charakteru. Znám manželství, v němž si jeden z manželů dělal ÚPLNĚ, co chtěl, a nejen ve finančních otázkách.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mapel

Koupit si mohu bez vědomí druhého cokoliv, když na to mám peníze. Pokud to bude na půjčku bude potřebný podpis druhého z manželů. V každém případě bude SJM a to i když ho koupim za peníze z dědictví.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Fidel

Dr.Axl: Chtěl bych vás upozornit, že BPS bylo zrušeno před deseti lety a dnes to je SJM – Společné jmění manželů… (docela podstatné).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sůwa

Přečetla jsem všechny odpovědi a ačkoliv jsou protichůdné, všechny jsou ohodnoceny. Osobně si myslím, že když si jeden z manželů koupí nemovitost za peníze které jsou jeho výlučným vlastnictvím (dar, dědictví), nespadá tato nemovitost do SJM. Prosím o odkaz na právní podklad. Děkuji. Sůwa

před 4670 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek