Pokud si koupí cokoliv v době manželství (auto nebo byt), stává se
majetek součástí bezpodílového vlastnictví manželů, čili polovina
náleží druhému z manželů.
Obejít lze jedině tak, že jej napíše na firmu, případně dospělé dítě
či jiného zástupného vlastníka.
Ze společného majetku je dále vyňato osobní dědictví (ať už skutečné
nebo formální).
Doplňuji:
ad suwa, požadavek na právní odkaz uvádím ObčZ, §§ 143–148 a §§22 a
24 Zákonu o rodině.
Do BSM nepatří: Dědictví (tedy i finanční), dary a restituce.
Postup při koupi z peněz z dědictví nebo daru, popsal tekumseh.
Zvláštní případ, který tu nebyl zmíněn, je tehdy, kdy jeden z manželů
podniká či má firmu, a aby tyto případné závazky nedopadly na
2. z manželů, lze i v průběhu manželství zúžit BSM (něco jako
předmanželská smlouva, ale až během manželství). Bližší v odkazu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bezpod%C3%ADlov%C3%A9_spoluvlastnictv%C3%AD_man%C5%BEel%C5%AF
Upravil/a: anonym
0 Nominace Nahlásit |
Jeden z manželů si koupit byt bez vědomí druhého manžela může, ovšem vlastnictví bude zapsáno v KN, kde si to může kdokoliv, například podle rodného čísla zjistit. Aby byl ten byt výlučným vlastnictvím pouze jednoho z manželů, je nutné k jeho pořízení použít pouze finanční prostředky, které jsou výlučným vlastnictvím toho manžela, který byt kupuje. Jedná se například o peníze z dědictví, dar, za prodej nemovitosti ve výlučném vlastnictví, atd. Takovýto původ peněz musí být prokazatelný, jinak by byl byt stejně jako ve všech ostatních případech zahrnut do SJM, nehledě na to, že v KN bude zapsán jako vlastník pouze jeden z manželů. Pokud bude vlastnictví bytu zapsáno na jinou fyzickou osobu či firmu na základě nějaké dohody, je to prakticky nezjistitelné.
0 Nominace Nahlásit |
Ano,od kamarádky manžel ho měl 5 let /asi napsaný na firmu/ a prasklo to v okamžiku,kdy mu /zřejmě omylem/ přišlo vyúčtování plynu na jejich společnou adresu.Pak už prasklo úplně všechno /loni v dubnu/ a dnes už jsou rozvedení.
0 Nominace Nahlásit |
Je to možné.
Doplňuji:
Já myslím, že uplně normálně.:-))
Upravil/a: hanysicek
0 Nominace Nahlásit |
jó, holt dneska je možný všechno, a obzvlášť v ČR. Toto však není záležitost státu, ale lidského charakteru. Znám manželství, v němž si jeden z manželů dělal ÚPLNĚ, co chtěl, a nejen ve finančních otázkách.
0 Nominace Nahlásit |
Koupit si mohu bez vědomí druhého cokoliv, když na to mám peníze. Pokud to bude na půjčku bude potřebný podpis druhého z manželů. V každém případě bude SJM a to i když ho koupim za peníze z dědictví.
0
před 4718 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Dr.Axl: Chtěl bych vás upozornit, že BPS bylo zrušeno před deseti lety a dnes to je SJM – Společné jmění manželů… (docela podstatné).
0
před 4717 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Přečetla jsem všechny odpovědi a ačkoliv jsou protichůdné, všechny jsou ohodnoceny. Osobně si myslím, že když si jeden z manželů koupí nemovitost za peníze které jsou jeho výlučným vlastnictvím (dar, dědictví), nespadá tato nemovitost do SJM. Prosím o odkaz na právní podklad. Děkuji. Sůwa