Avatar uživatele
novinář

Je pravda když mi zaměstnavatel tvrdí že nemůžu opustit prostory provozovny v době zákonné 30-ti minutové pauzy?

Má pro toto tvrzení zaměstnavatel zákonnou oporu?
že nemůžu ani s kamarádem na lavičku před budovu ? Nebo na poštu která se nachází ve stejné budově jako provozovna atd… ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, ivzez, Dochy, zzzzz před 3798 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Komentář Zákoníku práce:
V komentáři k ZP je uvedeno toto: Problém opuštění pracoviště v době přestávky nelze vykládat jednoznačně. Nemá-li zaměst. zajištěno na pracovišti nebo v areálu jídlo, nelze tvrdit, že nemůže v době přestávky opustit pracoviště. V případech, kdy je stravování v areálu zajištěno, je možné, aby v pracovním řádu byl stanoven nebo v pracovní či kolektivní smlouvě sjednán zákaz opuštění pracoviště v době přestávky. Zejména v případech, kdy to vyžaduje bezpečnost práce, ochrana objektu nebo zařízení, charakter pracoviště, je možné připustit stanovení nebo sjednání zákazu opuštění objektu.
Také to má souvislost s pracovním nebo nepracovním úrazem. Pokud je oběd podáván v areálu a zaměstnanec např. uklouzne a zraní se – jde o pracovní úraz. Pokud jde mimo objekt – nejde o pracovní úraz.
Ještě je odkaz na jinou stránku http://www.du­.cz/33/opuste­ni-pracoviste-v-dobe-prestavky-na-obed-uniqueidgOkE4NvrWuN­ZvL02e7W1uoan­LbiEMlue/

Jenže všude se mluví o stravování.O ji­ných věcech ne, takže sám nevím.

Doplňuji:
Doplňuji.Ve všech zaměstnáních kde jsem pracoval, jsme v letních měsících normálně chodili ven svačit (ale bylo to na dvoře firmy, buď jsme si s dílny přinesli židle a nebo tam byly naskládané palety a na nic se sedělo) a nikdo nás za to nepopotahoval­.Mistři pouze říkali, že nesmíme opustit areál firmy, tedy jít za plot.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

Odpověď Anonyma ani článek na webu Du.cz z roku 2012 nejsou ve všem správné.

Pracovním úrazem je jenom pracovní úraz, ke kterému dojde při plnění pracovních povinností nebo v souvislosti s pracovními povinnostmi. Nikoliv úraz, ke kterému dojde v době přestávky na oddech a jídlo.

Zde by pravděpodobně nastupovala obecná odpovědnost zaměstnavatele
→ v případě, že by např. nebyla v pořádku podlaha a zaměstnanec by kvůli závadě zakopnul a přivodil si úraz. Ovšem o pracovní úraz by nešlo.

Další nesrovnalost v článku se týká umožnění stravování.
Umožnit stravování není totéž, jako stravování zajistit.
Stravenky jsou benefit, který zaměstnavatel poskytuje dobrovolně.

před 2424 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek