Avatar uživatele
neznaboh

Jestliže jaderná elektrárna funguje na principu štěpení jader, je potřeba k vyvolání této chemické reakce hoření?

Doplňuji:
… v této otázce jde o to, že se často používá pojem „vyhořelé jaderné palivo“, ale v popisu principu fungování jaderné elektrárny není o hoření zmínka.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Nitrol před 4174 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

„Vyhoření“ se používá pouze jako analogie. Když ti vyhoří uhlí v kotli, pak se uvolní energie a z energeticky cenné suroviny se stane odpoad. V JE když Ti vyhoří palivo, pak se uvolní energie a z cenné suroviny se stane extrémně nepříjemný odpad. K chemické reakci „hoření“ zde nedochází.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
astroamateur

Ne k tomuhle úkonu nepotřebuješ hoření. Stačí to kupy atomů „vstřelit“ pár elektronů a máš štěpnou reakci kde se uvolní teplo… ostatně tady máš model jak to funguje v jaderné elektrárně: http://www.cez­.cz/cs/vyroba-elektriny/jaderna-energetika/in­teraktivni-model-je-jak-funguje-jaderka.html

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
autacek

Ač se to zdá neuvěřitelné, pomineme-li samotné štěpení atomů v reaktoru, je zbytek výroby elektrické energie založen na stoleté technologii spočívající v ohřátí vody na páru pro roztočení turbíny, která točí generátorem (dynamem) a je hotovo.

Vyhořené „palivo“ se tomu říká proto, protože to tak vyplynulo dle toho, co se děje s normálním konvenčním palivem, taky shoří/vyhoří.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek