annas

Jak pohlížet na svobodu? Je kanár v kleci méně svobodný, zato před kočkou bezpečnější? Co lidé?

Dr. Jan Sobotka
Aforismy
pro ty, kdo si myslí,
že jim to mysl

Nejlepší odpověď
Ametyst

Je to jednoduché: svoboda je spojena se zodpovědností. Kdo má rád až takové pohodlí bez rizika, že mu státní úředníci lezou do života, a říkají mu, co má dělat a jak má žít, volí levici, silný socialistický přerozdělovací stát. Přerozdělení peněz od šikovných a pracovitých k lemplům je důsledek.

Další odpovědi
Drap

Každý může pohlížet na svobodu jinak. Běžný soudný člověk volí v životě jistý kompromis. Smíří se s tím, že některé svobody budou sice omezeny, ale je zas poměrně dobře chráněn. Kanár však toto neni schopen ve své malé hlavě rozhodnout. Také by mohl mít kles, pouze ze tří stěn. Místo čtvrté stěny by byla klec přistrčena e zdi, tak by mohl kanár kdykoli vylétnout, ale kočka by se tam díky malému prostoru nevešla. Nic na světě většinou neni černo bílé.

zjentek

Pokud jsme upřímní, spravedliví a současně přirození, tedy logicky nesouhlasíme s názory, kroky a postupy současné vlády, měli bychom se držet při zdi, někde ve vlastním zázemí, nikam moc nevycházet a zejména mlčet a to jak fyzicky, tak i v psaném projevu někde ve virtuálním světě. Pak se budeme cítit více svobodní a také bezpečnější. A také zdravější (vyhneme se například „stádní“/davové vakcinaci). Bohužel, jak všichni víme, prožijeme docela ubohý život, na který nebudeme nijak pyšní a příliš hrdi. Což bude jakousi daní za neoznačení nálepkou protisystémového dezoláta. Děkuju.

Kelt

Vše záleží na podmínkách. Chemické látky mají podle podmínek několik stupnů volnosti. U lidí to bude podobné.

marci1

„Kanár obklopený kočkami začne věřit v blahodárnost klece.“ — Valeriu Butulescu
„Více svobody? Zvětšíme klec.“ — Jan Sobotka
😄

led

Kto nepozná neslobodu, nepozná ani slobodu. Jednoducho, musíte poznať obidve, aby ste ich rozoznali.
Mnohí ľudia si myslia, že sloboda je právo povedať si svoj názor. To je len čiastočne. Skutočná sloboda je, že všetci si môžu slobodne povedať svoj názor, správať sa podľa svojho rozhodnutia, bez ohľadu na pravidlá života v spoločnosti a nebyť za to stíhaní. Je to idealizmus, pretože skutočná sloboda, nie je ani v prírode, aj tam platia „prírodné zákony“. Tu, rovnako ako medzi ľuďmi, platia pravidlá života v spoločnosti.

paul1

Pocti svobody je důležitý. Předtím jsem chodil na houby do oblasti, kde je teď zvýšený počet medvědů v důsledku přemnožení. Teď už ne, necítím se tam bezstarostně, svobodně. Vždy jsem si myslel, že zvířata se dělí na užitečné a škodnou. Škodná by se asi moc chránit neměla a přece tomu tak je. Podivné.

aliendrone

A i když zapomeneme na kočky a kanárovi dáme svobodu (vyhodíme ho z klece, ať si letí kam chce), tak zpravidla nepřežije ani první 3 dny „svobody“! To staví otázku do úplně jiného světla. 😉 🙂

Je to jen o úhlu pohledu. V souvislosti s dotazem bych chtěl upozornit na český film „Vážení přátelé, ano!“ z doby těsně před sametovou tragifraškou. JAK by asi na tehdejší absurdity (které jsme tolik nenáviděli) pohlíželi lidé DNES? Myslím s ohledem na mnohonásobně větší demenci SOUČASNÉHO režimu?

Pro pamětníky tehdejší doby (dnes již s více než je milé křížky na krku) zvláště osvěžující, doslova nadčasové téma. Ke stažení zde https://fastsha­re.live/cfb8bb0d2­e4a645d6ae08152a7f750­8ebc386c9a29e0c­d92886d2866a97624e467f40­ea6e3b6fe9f18­2a0465e0e1cdd473d00ff91a­ee0860ba41ae31e53ac4a41­84b3878 , zdarma to sosnete za pár minut i ti s pomalejším připojením. 🙂