Avatar uživatele
Justin1

Jsem přecitlivělý, když mi vadí nechat se degradovat z role respektovaného občana do role přidělené psem?

Často se setkávám s tím, že pes, kterého potkám, se nespokojí s tím, že on projde a já projdu, a má potřebu vstoupit do nějaké interakce. Někdy si chce hrát a ze mě si proti mé vůli dělá hračku, někdy má potřebu se i v neutrálním veřejném prostoru proměnit z domácího mazlíčka v šéfa, který jde první, podle svých vlastních zákonů reguluje situaci, která z lidského pohledu žádnou regulaci nepotřebuje, a určuje, jak s kým naloží a co komu dovolí dělat, třeba rozhoduje o tom, jestli můžu jít po veřejné komunikaci, nebo ne, nebo si mě musí prověřit. Pes nerespektuje moje proxemické zóny a klidně jenom tak na potkání naruší i moji intimní zónu. Majitel psa vypadá, jako že předpokládá, že takové zásahy do mých zón, práv a svobod musím akceptovat, ale mně to vadí a nedokážu to akceptovat. Je to normální, nebo jsem přecitlivělý? Co s tím můžu dělat?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Disraeli před 54 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Disraeli

Nejsi přecitlivělý, akorát lidi nemají zodpovědnost vůči svým psům. ↓

Neumí si je vychovat. Psi je neposlouchají. Nechávají je rozmazlené, agresivní, uštěkané (dokonce je mnohdy v jejich štěkání a vytí podporují – to je úplně na palici a nesnáším). Neberou vůbec ohled na sousedy a ignorují hluk, který jejich mazlíček dělá (a to často a třeba i v nočních hodínách).
Nechávají je se toulat (časté na vesnicích). Pak dělají bordel po okolí, obtěžují ostatní, ničí majetky, pomočují všechno a nechávají za sebou výkaly (na cestách, chodnících, před domy jiných lidí), nahání ostatní zvířata a mazlíčky, atd.
Na procházkách chodí bez vodítka a to všude i třeba na cyklostezce. Nechávají bez problému obtěžovat cizí lidi.
Chovají se k nim jako ke členům rodiny a mají k nim divný vztah. Skoro až úchylnost.
Neuvědomují si nebezpečí ze strany psů a přehlíží to (vůči dětem, cizím lidem a psům venku apod). Jejich „ťuťu-ňuňu“ by „neublížilo ani mouše“, ale zapomínají, že i na vzdory výchově a výcviku jsou pořád jen pudově orientovaná zvířata (což je i problematika konkrétních plemen). Nemluvě o tom, že je většina vychované nemá.
Atd…

Psa by chtěl mít skoro každý a taky je obří množství lidí chová… Ale účel už to neplní (tak jako v historii), už je to prostě jen mazlíček a hlavně plno lidí to se psy vůbec neumí. Prostě je mají a dávají jim žrát, ale nestarají se o ně a nejsou ani trochu zodpovědní. Kolik lidí má řádně vychovaného psa? Podle mě ani jeden ze sta.

K tvé situaci: je to sice zásah do tvé (osobní, soukromé) zóny, ale ne vyloženě do tvých práv a svobod. Nepříjemné to být může, protizákonné ne. Jak to snášíš, to už je pak spíš na charakteru, vůli apod. Ale mně osobně se to taky nelíbí. Cizí pes přiběhne hned tě očichává, olizuje, skáče po tobě. Bych je jebnul (jako spíš ty lidi-majitele, než ty psy). :D

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Jste jistě daleko od toho, abyste byl označen za přecitlivělého. Každý má právo na svou osobní zónu a nedotknutelnost. Pokud se cítíte degradováni nebo ohroženi, je to zcela pochopitelné. Pocity jednotlivce je třeba respektovat a neměli byste být nuteni setkávat se s nežádoucími interakcemi.

Majitelé psů mají povinnost udržovat své mazlíčky pod kontrolou, aby nedošlo k rušení míru nebo k jakýmkoli nepříjemnostem z jejich strany. Pokud k tomu dochází, měli byste se s majitelem psa o tom bavit. Pokud se situace nezlepší, můžete podat stížnost místnímu úřadu nebo policii.

Snažit se předcházet situacím, kdy se setkáte s nedisciplino­vanými psy, je jistě přirozený postup, ale také byste měli mít právo se cítit v bezpečí a respektován, kdykoliv se pohybujete ve veřejném prostoru. Navíc s přátelským, ale pevným postojem, můžete efektivně vyjednávat se majiteli psů a upozornit je na jejich povinnosti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Zabýváš se zbytečnostmi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orwell

Podle toho co píšeš, tak asi kromě čtyř interakcí v přírodě (gravitační, elektromagnetické, silné a slabé) existuje ještě další, kterou bych nazval interakce Ψ. Doporučoval bych nevzpírat se přírodním zákonům, vzít to na vědomí a podrobit se. Psi si to prostě řeší a budou řešit po svém. Jelikož nestudovali Ψchologii, neví nic o tebou zmiňovaných zónách a prostě na ně kašlou. Možná tvoje tělesné pachy na některého působí přitažlivě, na jiného odpudivě a některému jsou šumafuk. Podle toho reagují. Taky občas zažívám něco podobného, ale ne moc často. Pokud mně nechtějí pomočit nebo ochutnat, neřeším to. Tobě bych doporučoval to samé 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek