Avatar uživatele
Frogman

Kde a jak se uchovává (přebytečná) elektřina z elektráren?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? quentos před 2615 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Elektřina se ve velkém skladovat nedá, je to tak, jak píše kolegyně led. Máme ale přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně: má dvě nádrže a v době přebytku energie v síti tuto energii spotřebovávají k čerpání vody ze spodní nádrže do nádrže horní, zatímco v době energetických špiček naopak průtokem vody z horní nádrže do spodní nádrže elektrickou energii vyrábějí. Takže se asi jediný možný způsob akumulace elektřiny. Rovněž díky propojení s evropskou energetickou sítí můžeme přebytky prodávat (ČR má kladnou bilanci)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

elektrina sa neskladuje, pokiaľ za sklad nepovažujete akumulátor, batériu.
Práve preto jestvuje tzv. zmluvný odber, tj objednaný elektrický príkon, aby výrobca elektriny vedel, kedy musí dodať potrebný elektrický príkon , aby odberateľ mohol ísť na požadovaný výkon.
V časoch, keď nie je potrebný výkon, elektráreň znižuje výrobu, robí servis zariadení, prípadne vyrobenú elektrinu využíva na iné pracovné účely, napríklad prečerpávanie vody naspäť do vodnej nádrže.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Elektřina vyrobená v elektrárnách se může uchovávat pouze formou využití přečerpávacích elektráren, kdy se, v době přebytku, čerpá voda z dolní nádrže do horní a v době potřeby se z horní nádrže pouští voda na generátory, které opět elektřinu vyrábí a dodávají zpět do sítě.
U nás je to přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách, u Šumperka.
Jiná možnost z velkých elektráren (mimo drobných zdrojů – třeba sluneční kolektory, v RD, do akumulátorů) není.
Ale vzhledem k propojení celých energetických systémů států celé Evropy a i do Asie, je možno prodávat a přesouvat spotřebu mezi státy, podle jejich momentální spotřeby, takže uchovávání není, v poslední době, nijak aktuální.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/454894-na-prostejovsku-vyroste-nejvetsi-bateriove-uloziste-ve-stredni-evrope.html

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Zpravidla se nikde neuchovává… Vyjímka: Přečerpávací elektrárny. Výroba elektřiny se reguluje tak aby odpovídala spotřebě. Z jisté (ne příliš velké) části jako samoregulující prvky mohou sloužit tepelné spotřebiče, které při zvýšeném napětí mají vyšší příkon, při sníženém napětí mají příkon nižší. Většina ostatních spotřebičů má nějakou reguaci výkonu (ať už z principu funkce, nebo zajištěnou dodatečně), takže nejsou příliš citlivé na výkyvy napětí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mvk

Nadbytečný výkon elektráren se skladuje obtížně, vyrobená elektřina se musí přeměnit na jiný druh energie a pak zpět, což je provázeno ztrátami. Nejrozšířenější formou je přeměna na potenciální energii vody, čerpané do výše položených nádrží. Ostatní formy jsou co do objemu skladované energie pouhou tisícinou přečerpávání vody.
Jde o stlačování a zkapalňování vzduchu, nabíjení chemických akumulátorů a kondenzátorů, roztáčení setrvačníků, hydrolýzu vody a skladování vodíku nebo z vodíku a dusíku syntéza čpavku nebo syntéza metanu z oxidu uhelnatého a vody. A nakonec i ohřev nebo naopak zmrazování vody.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Grid_energy_sto­rage

Upravil/a: mvk

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Podobně též pracuje výrobní komplex Jaderné elektrárny Dukovany. Dotváří ho přečerpávací vodní elektrárna Dalešice, která byla postavena v souvislosti s výstavbou jaderné elektrárny. Nádrž průtočné vodní elektrárny Mohelno pak slouží nejen k vyrovnání odtoku z přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, ale je i spodní nádrží pro čerpání. Je rezervoárem vody pro odběr chladicí vody Jadernou elektrárnou Dukovany a slouží k ředění jejích odpadních vod. Vodní elektrárna Mohelno byla postavena současně s přečerpávací vodní elektrárnou Dalešice.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Vy nás zkoušíte, nebo si děláte „srandu“, či jste veselá kopa? 🙂
Předpokládám, že jste chodil do ZŠ, nebo nejste již na 1. stupni ZŠ…
Tam se žák dozví, že elektřinu elektrárny skladovat nemohou, maximálně snížit výkon turbín.
Vy si ji doma můžete na čas „uchovat“, třeba nabitím velkých baterií

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Existují i jiná úložiště. Např. tuším v Austrálii teď zprovoznili akumulátorové úložiště schopné po určitou dobu vykrýt výpadek vnějšího přívodu energie pro menší město. Na dalších větších kapacitách se dále pracuje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Beno

Může se uchovat v bateriových úložištích, může se z ní vyrobit vodík, syntetický zemní plyn.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michálek1245

Ve velkém se elektřina neskladuje, proto ji ČEZ vždycky rozprodává. Funguje to v zásadě stejně jako třeba náhradní zdroj elektřiny nebo agregát, akorát je to několika násobně větší. No, takže úkolem ČEZu je co nejvíce elektřiny prodat, i kdyby to mělo být za méně do zahraničí. V opačném případě se dá část elektřiny skladovat, ale ty ztráty jsou pak poměrně velké.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

beno: Pořád platí, že akumulátory jsou na toto příliš drahé. Jo, nějaké pokusy jsou, ale s ne příliš velkým významem. Stejně tak výroba vodíku, nebo plynu: ty provozy jsou dost drahé na to, aby je někdo postavil komerčně s tím, že budou pracovat třeba jen dvě hodiny denně.

před 1094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

da ny, nedivte sa, stretla som sa aj s elektrotechnickým inžinierom, ktorý to tiež nevedel.

před 2615 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Frogman

Ano, da ny, na ZŠ jsme brali druhy elektráren a přibližné procento jejich výrobní kapacity vzhledem k celkové spotřebě. O přečerpávacích elektrárnách vím také, ale to, že se elektřina nikde neskladuje, si nepamatuji, že by nám kdokoli říkal, takže se to tam ne každý žák dozví.
Vycházel jsem z toho, že existují powerbanky a čekal jsem, že existuje i „něco většího“.
Člověk holt nemůže vědět vše, že, proto jsem položil tuto otázku. :)

před 2615 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Střídavá se těžko skladuje 😉 a převod na stejnosměrný proud do akumulátorů a pak zpět také něco stojí. Navíc akumulátory jsou pro tyto účely zatím příliš drahé…

před 2615 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

V Rusku prý skladují zkapalněný elektronový plyn, ale nedokážou ho uhlídat před vlastními zaměstnanci továrny, protože jim na to chodí s termoskami. Jedna litrová termoska prý stačí na celoroční provoz průměrné evropské domácnosti, nebo 155 km jízdy ruského elektromobilu!

před 2615 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mvk

Tak alespoň v kondenzátoru se elektřina opravdu skladuje v čistém stavu.

před 2615 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek