Avatar uživatele
Pytelh

Když na dně Mariánského příkopu vybuchne atomová bomba, poznáme to na hladině?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Kepler, anonym, EKSOT123 před 2215 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Parádní cákanec by to byl, kdyby se ten tlak šířil jen směrem k hladině. Ale jak známo, tlak se ve vodě šíří všemi směry. V centru výbuchu by vzniklo obrovské množství páry, ale ta bublina by byla rychle zchlazena okolním oceánem. Těch 11 km hloubky by asi na to v pohodě stačilo. Možná by došlo k malému mořetřesaní, hladina by se zčeřila a převrátila by se nám sklenice s rumem. Na utlumení jaderných výbuchů stačí i jen pár set metrů horniny. Rusáci i amíci, s těmi svými podzemními jadernými zkouškami, s tím mají bohaté zkušenosti.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Ano. I kdyby byla malinkaté ráže pár desítek kilotun to bude parádní cákanec! :)

(to proto, že voda je nestlačitelná)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
EKSOT123

Takže podle Keplera by to nebylo zas tak hrozné. Horší to prý bylo s Chuckem Norrisem, míval ve zvyku prát prádlo v moři, ale musel toho nechat, tsunami zabíjelo lidi…
Podmořské jaderné zkoušky se samozřejmě dělaly, ale asi ne v takových hloubkách, na netu něco najdeš.

Upravil/a: EKSOT123

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… poznáme to vždycky a všude, otázkou je jak moc a čím (to změříme, zaregistrujeme, zpozorujeme) …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

Keplere>>> Viděls někdy třeba ve filmu shoz resp. explozi hlubinné nálože? Nejdřív to udělá „cákanec“ (supersonická rázová vlna) a teprve PAK vyletí „bubliny“ (to je ten velkej gejzír).

Právě díky nestlačitelnosti vody a velmi vysoké energii šokové vlny je „cákanec“ plošně pořádně rozlehlý, přičemž i na dálku 11 km by díky té nestlačitelnosti vody byl intezivní a plošně mnohem rozehlejší. Teprve to co následuje by bylo zklamání (tím myslím právě ty efektní ohromné gejzíry). Z takové hloubky při daném tlaku okolí by se na hladině objevilo odhaduji tak akorát vlažné bublání, v tomhl máš pravdu :) :D :D (A to by přišlo ale s VELKÝM zpožděním, rázová vlna („cákanec“) by u hladiny byla odhaduji za cca 3s.

Tady jsme našel nějaký film, mrkní sám a uvidíš to drobné zpoždění mezi šokovoým „cákancem“ (rázovou vlnou) a následným ohromným gejzírem bublin.
https://youtu­.be/Rs7r5ZVZj6k?t=2460

před 2215 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mzm

Ona ta voda zas tak nestlačitelná není. Ti co řežou vodním paprskem by o tom mohli vyprávět…

před 2213 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=sy2JQr_u­Ge0
to je přesně, na co se ptáš, jestli nemíš německy, tak si zapni titulty a automat překlad. na češtinu, i když takový překlad stojí za prd.

před 2215 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=A7eb1DHZ9GQ to je stejné video v angličtině, které se příhodně jmenuje – fantazie, ne věda, a kde to v komentářích poměrně i vědecky roznesli na kopytech, například že asteroidy dopadnuvší na Zem měly snad miliardkrák větší energii, než veškerý jaderný arsenál, nebo že se autor spletl v tlaku vody o několik řádů.
Trochu realističtější je https://www.y­outube.com/wat­ch?v=9tbxDgcv74c ale jak i tam poukazují, vědecky se tím asi nikdo nezabýval. Dříve dělané podmořské testy žádné tsunami neudělaly.

před 2213 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek