Avatar uživatele
Rokio

Kolik lidí musí mít pod sebou vedoucí, aby se dal označit za středního manažera?

Záleží na množství lidí, které manažer vede, aby se dal označit za nízkého, či středního manažera?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1173 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Vedoucí nejsou rozděleni podle toho, kolik lidí mají pod sebou, ale CO mají pod sebou a CO vedou/řídí (počty tak úplně nehrají roli… Nějaký základní manažer může mít pod sebou mnohem víc lidí, než třeba střední manažer v nějaké jiné firmě/organizaci. Ale pokud se jedná o stejnou firmu, tak se to většinou stupňuje, že střední vedoucí má pod sebou oficiálně víc lidí, než základní vedoucí a nejvíc má vrcholový manažer… nemluvě o tom, že pod vrcholovým manažerem jsou ti střední i základní a pod středním manažerem jsou ti základní).

Většinou to funguje tak, že třeba základní manažer (či manažer první linie) vede jen lidi, běžné, řadové zaměstnance, kterých je dost, kdežto manažer, kerý je nad ním (střední nebo vrcholový) vede třeba jen ty nižší vedoucí, kterým uděluje „rozkazy“, či předvádí plány. A taky nejde jen o lidi, které vede, ale kam je vede (plán, strategie, taktika, celkové rozhodování, směřování, orientace).

Pro příklad odkazy:
https://manage­mentmania.com/cs/u­rovne-rizeni-a-typy-managementu

Základní manažer https://www.kmo­sek.com/slovnik/po­jem/liniovy-manazer-liniovi-manazeri/ Vede zaměstnance při každodenních pracích, dohlíží, kontroluje, rozepisuje/určuje. Třeba mistři, vedoucí na nějaké dílně, skladu nebo v kancelářích v agentuře, na burze a jinde, no a podobní..
Střední manažer https://www.kmo­sek.com/slovnik/po­jem/stredni-manazer-stredni-manazeri/ Vede třeba jednotlivá oddělení, která jsou jeho starostí, spadají pod něj základní manažeři.
Vrcholový manažer https://www.kmo­sek.com/slovnik/po­jem/vrcholovy-manazer-vrcholovi-manazeri/ Vede celou firmu/organizaci, odpovědnost za vše.

Dalo by se to ještě takhle:

  1. Management první linie – podle názvu vede z pohledu času krátkodobě nebo též nonstop, nejnižší z managementů, dozoruje, rozhoduje o těch „nejnižších“ věcech
  2. Management střední – vede toho víc, vede i liniový management (kterých může být víc), taktita, střednědobě, pracuje na plánech shora, které může trochu řídit podle sebe. Takticky pracuje na strategii
  3. Management vrcholový – řídí celou firmu, strategie. Promýšlí dlouhodobě všechny plány, které určuje, pod sebou má všechny ostatní managementy, kterých může být několik (jak základních, tak středních), celková organizace, všechny manažerské funkce na starost.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Management#%C3%9A­rovn%C4%9B_ma­na%C5%BEer%C5%AF

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dubraro

Nezáleží na počtu podřízených, záleží na pozici v organizaci a velikosti organizace. Často se to značí jako T-<číslo>, kde T je nejvyšší (generální) ředitel, ministr apod. T-1 jsou třeba výrobní ředitel, ekonomický ředitel, náměstek ministra… a ti spolu jsou nejvyšší management. Počínaje T-2 se dá hovořit o středním managementu, tedy třeba vedoucí oddělení, ředitel odboru apod. Největší organizace mají až sedmistupňové řízení.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
JežíšKristus

Stačí 1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Tvé představy o různých pracovních pozicích jsou zcela mylné a nevycházejí z reality. V některých firmách na některých pozicích jsou i manažeři, kteří nemají žádného podřízeného.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek