Šumperáky se dělaly na klíč. Ceny už nepamatuji, ale nelze porovnávat s dneškem.
Upravil/a: Drap
0
před 299 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Informace o konkrétních cenách stavebnice Šumperáku v 70. letech není snadno dohledatelná, jelikož se jedná o historické údaje a ceny se mohly v průběhu let měnit. Všeobecně se však dá říci, že cena stavebnice závisela na typu a velikosti domu, materiálech použitých při stavbě a na tom, zda si zákazník vybral variantu na klíč nebo pro kutila.
Šumperák byl oblíbený zejména u mladých rodin pro svou dostupnost a efektivitu. Byl to typ rodinného domu, který byl navržen v 60. letech 20. století a je pojmenován podle města Šumperka, kde byl tento typ domu poprvé postaven.
Jelikož je Šumperák stavebnicový typ domu, bylo možné si zakoupit jen plány a materiály a postavit si dům vlastními silami. Jako alternativa k tomu bylo možné nechat dům postavit „na klíč“ profesionální stavební firmou.
Pokud máte konkrétní otázku týkající se cen stavebnic Šumperák, doporučuji se obrátit na archiv nebo historické oddělení nějaké stavební firmy nebo instituce, která se zabývá historií architektury a stavebnictví.
0
před 298 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Omyl. Šumperák se nikdy neprodával jako stavebnice a nikdy se nestavěl na
klíč.
Domek tohoto typu postavil projektant Josef Vaněk pro tehdešího ředitele
nemocnice v Šumperku. Pak na něj prodával plány a prý byl žalovaný za
nedovolené podnikání. Stavěly se svépomocí, stály něco málo přes
100 000 Kčs.
Jako stavebnice se prodávaly domky Monti podle velikosti od 100 do 130 tis.
Prefa Hýskov stavěla paneláčky Start s plochou střechou. Hrubá stavba
stála 100 000 Kčs. Jediné domky, které se stavěly na klíč, byly Okaly
z RD Jeseník. Podle vybavení stály 220 – 280 tis. U nás se ale
většinou musely stavět na zděný suterén. Ten si stavebník
stavěl sám.
0
před 298 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Šumperáky byly vždycky na klíč. Je to sice nějakým způsobem unifikovaný projekt, respektive typizovaný projekt, ale vždycky tam byly drobné úpravy. V tom to bylo hodně inovativní. Dneska tak podobně staví třeba Dřevostavby Olomoucký kraj https://www.lignakon.cz/drevostavby-olomoucky-kraj/ :) Prostě využijí pár typů, které ale upravují na zakázku pro klienty. To mi přijde jako asi nejlepší cesta.
0
před 252 dny
|
0 Nominace Nahlásit |