Super guy

Myslíte si, že v Severní Korei někdy bude revoluce, tedy že bude svržen diktátorský režim a bude svoboda?

Nejlepší odpověď
FlAsh_7

Nejspíš ano, nic netrvá věčně.

Další odpovědi
Edison

Na svobodu nelze „přepnout“, jak je vidět z i nedávné historie. Ke svobodě i k revoluci je třeba dospět.

anonym

Souhlas s Flash7, nicméně nebude to jednoduchý vývoj. A myšlení lidí se nemění ze dne na den ani po nastavení jiného (svobodného) systému.

DoTazatel

Svržen bude, ale podle mě spíš zvenčí než zevnitř.

anonym

Taky si myslím. Což může vést k dost velké nestabilitě země. Ne, že by dnes byla stabilní , natož prosperující.

DoTazatel

Ledaže by ji „ti zvenčí“ připojili k sobě… :'D anebo to tam uspořádali a zorganizovali.

Edison

Já nějak nevím. Ztím, co jsme viděli za posledních nějakých 200 let, kam byla importována demogracie tak se to podělalo. Přesně k tomu totiž směřuje i moje odpověď: K demokracii je potřeba dospět. Nedá se „udělat“ jen tak, z ničeho. Jak zevnitř, tak zvenčí.

DoTazatel

Souhlasím…
Ale nevěřím, že demokracie vůbec existuje. Záleží taky jak ten pojem chápeme – jestli jako vládu lidu (což je významem toho slova), tak taková neexistuje a neexistovala, jestli jako vládu volených zástupců, tak to už není vláda lidu – není to demokracie, ale vláda skupiny – lid „má moc (rozhodovat)“ v době voleb jeden, dva dni během několika let… taková forma vlády je buď byrokracií, oligarchií, ochlokracií a anarchií – či kombinací některých z nich.
Pokud ale demokracii chápeme, tak že každý člověk může zastávat téměř jakýkoli post – tak to může být klidně i monrachie (kromě panovníkova postu)… dokonce to může být i v diktatuře…
A svoboda a demokracie není totéž… na svobodu a právo jedinců může hledět monarchie (na rozdíl od diktattury). V tomto případě by se monarchie dala označit jako „demokratická.“

Rozhodně pro demokracii neplatí, že obyčejný lid funguje jako hlavní zdroj politické moci. Pokud to není ochlokracie – a ochlokracie ale není vláda lidu… vždycyk si to nakonec odoporuje a nakonec to nikdy není vláda (lidu) pro lid.
V byrokracii/o­ligarchii je lid zdrojem v tom smyslu, že si je zvolí ty oligarchy/byro­kraty, kteří ale vládu spravují ve jménu anarchie (choasu) nebo té ochlokracie. (proto říkám, že je to ve skutečnosti kombinací některých těchto forem vlád).

Demokracie jako sama o sobě dle mě neexistuje.

Kryšpín

Kartářka by řekla možná část Kimčovo omezení přijme po další vlně koronaviru Evropa.

Edison

Zde opět odkážu na Orwelovo dílo 1984. Přečíst a přemýšlet.