Dobrý den,mám dotaz ohledně pravomoci k zadržování osob v „zadržovačce“ bezpečnostní agenturou z podezření krádeže v nákupním centru, která se neprokázala. Jak vysoká je šance na finanční odškodnění a jak v tomto případě postupovat? Děkuji za odpověď. David
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
Zajímavá 0 před 5429 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Do trestního oznámení podrobně popište celý incident a zejména se zaměřte na DŮKAZY (svědectví přítomných osob ap.). Samozřejmě pečlivě identifikujte provozovatele nákupního centra, kterým je určitě nějaká právnická osoba, za kterou stojí statutární orgán (konkrétní lidi v představenstvu nebo jednatelé ap.).
Co se týká finančního odškodnění, tak ve zmiňovené trestní ´rovině´ vám finanční odškodnění nebude přiznáno, ale bude možné (pokud se bude trestní stíhání vyvíjet správným směrem) se případně domáhat jakéhosi odškodní mimosoudní cestou přímo na provozovateli nákupního centra.
výňtek z trestního zákoníku: § 171 – omezování osobní svobody:
1. Kdo jinému bez oprávnění brání užívat osobní svobody, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
Bráněním v užívání osobní svobody se rozumí takový zásah do osobní svobody, jímž se znemožňuje volný pohyb člověka, a to i jen na krátkou dobu, je-li omezení nesnadno překonatelné. Patří sem například uzamčení v místnosti, spoutání, zbavení osoby…
0 Nominace Nahlásit |
Sehnat si dobrého právníka,ale ten bohužel něco stojí a tak stojí za uvážení zdali se to vyplatí.
0
před 5429 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Obecně: Bezpečnostní agentura nemá žádná zvláštní práva (nemá status veřejného činitele, jako třeba policie). Na druhou stranu, v případě podezření, že někdo něco spáchal, ho do příchodu policie může zadržet kdokoliv (třeba i vy i já). No a pak se můžeme bavit o oprávněnosti zákroku a zda byl proveden způsobem přiměřeným způsobem.
0
před 5428 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek