Avatar uživatele
Kepler

Proč při kýchání zavíráme oči?

Zatímco nos necháváme bez povšimnutí, přičemž riskujeme, že nám ulítne nudle?

https://pixaba­y.com/illustra­tions/flu-cold-illness-virus-ill-fever-1679104/

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? led, annas, quentos, paul1, marci1, jirka F, Nandi, anonym před 1701 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Archiv -
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-je-nemozne-kychnout-s-otevrenyma-ocima

Můžeme mít při kýchání otevřené oči?"

"Kýchnutí je reflex vyvolaný podrážděním zakončení trojklaného nervu. Většinou se jedná o mechanické podráždění v nose, může se však jednat i o čistě psychické podněty. Aerosol, který při kýchnutí z našeho nosu a úst vyletí, sice může mít rychlost až 150 km v hodině, rychlost kýchnutí však naše oči neohrozí. Ty jsou totiž upevněny několika páry okohybných svalů, které oční bulvu spolehlivě udrží na místě.

Pravda však je, že většina lidí skutečně při kýchání oči zavírá a nedokáže tento pohyb vědomě ovlivnit. Možným vysvětlením je, že se jedná o reflex chránící oči před nečistotami a mikroby, které kýcháním vypudíme.

S mnohem větší pravděpodobností jde však o reflex, který ve své podstatě nemá žádné funkční vysvětlení. Proces kýchnutí zapojuje velké množství svalů na těle, přičemž některé k úspěšnému kýchnutí vůbec nejsou zapotřebí. "

Zdroj
„Je možné kýchnout s otevřenýma očima?“

https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/je-mozne-kychnout-s-otevrenyma-ocima-6235206

https://veda.in­story.cz/409-zavirate-pri-kychani-oci-vedci-zjistili-proc-tomu-tak-je.html

„Zavíráte při kýchání oči? Vědci zjistili, proč tomu tak je“

"Vědci tvrdí, že reflex zavírání očí je pravděpodobná obrana organismu. e prý totiž pravděpodobné, že člověk zavírá oči, aby se do nich nedostaly vypuzené částice. Za vyloženou pověru pak vědci považují příběhy o lidech, kterým při kýchnutí vypadly oční bulvy. Takový případ totiž nebyl nikdy zaznamenán. A i přesto se stále traduje.

Může však dojít k tomu, že se při silném kýchnutí poškodí v očích drobné cévky nebo se na nich objeví krvavé skvrnky. Bývá to způsobeno zvýšeným cévním tlakem v drobných očních kapilárách. Když jsme u očí, víte, že vědci vynalezli inteligentní kontaktní čočky, které monitorují hladinu cukru v slzách?"

atd.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Chránime si ich, aby nám nevypadli. Viete vy vôbec, ako sa ťažko hľadajú oči na zemi, keď nevidíte? Ale v skutočnosti je to podvedomá ochrana, tlak viečkami na bulvy očí, aby nám nepopraskali žilky a cievy pri pretlaku počas kýchania. Ale možno Páni a Dámy učených lekárskych vied povedia iné.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

To se dodnes neví, jsou k dispozici jen domněnky.

  • možná proto, že při kýchání zatínáme svaly a oční víčka jsou jedněmi z nich
  • nebo proto, aby nám nevlítly do očí kapénky.

Zdroj: https://www.bbc­.com/future/ar­ticle/20131129-why-our-eyes-close-when-we-sneeze

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Vědci tvrdí, že reflex zavírání očí je zřejmě jakási obrana. Je prý totiž pravděpodobné, že člověk zavírá oči, aby se do nich nedostaly vypuzené částice. Za vyloženou pověru pak vědci považují příběhy o lidech, kterým při kýchnutí vypadly oční bulvy. Takový případ totiž nebyl nikdy zaznamenán. A i přesto se stále traduje. 🙂
https://veda.in­story.cz/409-zavirate-pri-kychani-oci-vedci-zjistili-proc-tomu-tak-je.html

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Ono kýchnutí není žádná legrace. V lomu jsem si k tomu musel vždycky vhledat vhodné místo, abych si nedomlátil hlavu o šutry a bylo s tím povícero veselých historek. A když jseš v lese, nemyslím jako nějaký měšťák na procházce po lesní pěšině, ale klasicky v lese, v té pravé džungli, tak ti zase hrozí vypíchnutí oka o podrůstající dřeviny. Při řízení auta je to asi nejhorší, to si nerisknu kýchnout kdekoliv a oči jen přivírám. Navíc problém s brýlemi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

aby pod tlakem nevyletěly z důlků 🙂 Velmi nebezpečné 😁 … kýchnutím vyvalené bulvy se obtížně vrací zpět, často pomůže až škytavka.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

led: 🙂 Skvělé odůvodnění! Už jenom hledání brýlí bez brýlí je na draka!

před 1701 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek