Avatar uživatele
Drbice

Z jaké výšky uvidím celou plochu kruhu o průměru 1 km, pokud se dívám jen pod sebe a jsem v jeho středu?

Zajímavá 0 před 98 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Justin1

Podle mě zadání není jednoznačné, chybí údaj o úhlovém poloměru nebo průměru zorného pole, abychom věděli, co všechno vidíme, když se díváme jen pod sebe.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
magorvkleci

AI halucinuje i na tak jednoduchém zadání?
Odvěsna se rovná přeponě, to jako vážně?
Ještě by mohla tradičně dodat: … při podobném pokusu dejte pozor abyte nespadli a zjistěte, zda v okolí není někdo zrakově postižený, aby se necítil nekomfortně.
Zorný úhel periferního vidění je asi 200° vodorovně a asi 125° svisle. Takže bereme-li menší hodnotu, bude nejmenší výška cotg 62.5° * 500 m

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tonda Káňa

Potřebuješ určit zorný úhel, pod kterým vidíš ten kruh, když se díváš do jeho středu. Bez toho to nedáš.

S tím úhlem to pak jednoduše spočítáš pomocí funkce tangens. Takže pokud je ten zorný úhel alpha a poloměr kruhu je R, pak ta výška h bude h = R/tg(alpha/2).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Pomocí Pythagorovy věty, kde poloměr kruhu (0,5 km) je jednou stranou pravoúhlého trojúhelníku a výška z níž se díváme je druhou stranou, můžeme vypočítat hypotenúzu trojúhelníku. Protože chceme vidět celou plochu kruhu, musíme být ve výšce rovné délce hypotenúzy.

Pythagorova věta říká, že součet čtverců obou stran je roven čtverci hypotenúzy. Rovnici tedy můžeme zapsat takto: (0,5 km)^2 + výška2 = hypotenúza2. Protože hypotenúza je rovna výšce, dostáváme rovnici: (0,5 km)^2 + výška2 = výška2.

Pokud tuto rovnici vyřešíme, dostaneme výšku rovnou √[(0,5 km)^2 + (0,5 km)^2], což je přibližně 0,71 km nebo 710 metrů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

To, co píše AI je teorie, ale také záleží jak výrazná ta plocha (případně její ohraničení) bude. Při horší viditelnosti se pak dohledová vzdálenost snižuje. Např. za šera, nebo za mlhy a pod.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Drbice

Magorvkleci – a kolik to tedy bude? Podle čeho to lze spočítat?

Avatar uživatele
Drbice

Justin 1 a tento údaj zjistím jak?

Avatar uživatele
Drbice

při horší viditelnosti by se měla výška zvyšovat ne? Proč se změnší? a Ještě by mne zajímalo závislost mezi vzdáleností a velikostí pozorovaného objektu – čím jsem výš tím se plocha bude opticky zmenšovat a jak vypočítám velikost té plochy, když z nám výšku z jaké plochu pozoruju? Když si vezmu fotografii třeba domu, který pozoruju z výšky a výšku znám, jak určím velikost půdorysu toho domu? Je tam nějaký matematický poměr? Zanedbávám viditelnost a výraznost objektu

Avatar uživatele
elkon

Protože když je např. mlha, tak je viditelnost horší. Vidíš to i na silnici, když je mlha, vidíš na kratší vzdálenost.

Nový příspěvek