zjentek

Co přesně znamená slovo štrachat?

U nás na Prajzké znamená „štrachat se“, v něčem se hrabat. Jenže na internetu jsem zjistil, že štrachat se je vlastně loudat se… anebo belhat se. Hmm, tak jsem zase v pasti..

Nejlepší odpověď
annas

Ještě doplním původ slova. Uvádí Jiří Rejzek v Etymologickém slovníku.

1." štrachat (se) expresvně., přištrachat se, vyštrachat (se). zvukomalrbné expresívní slovo snad souvisí se :šťourat, :šťárat, :šťouchat.

2. . šťourat (se) expr., šťouravý, šťoural,prošťourat, vyšťourat, zašťourat. Varianta k :šťárat, expr. útvar zřejmě domácího původu, i když se poukazuje i na něm. stören ‘rušit’

3. šťouchat hovorově ., šťouchnout, šťouchanec, pošťuchovat, prošťouchnout, vyšťouchnout. Zjevně expr. slovo, asi obměna k:šťourat. Spojuje se i s něm. stauchen strkat, mykat’ ), ale o výpůjčku tu nepůjde, nanejvýš o kontaminaci (zkřížením dvou podobných slov)

4. šťárat se ob., šťára. Viz :šťourat (se)„

Ale na "Prajzké“ slovo používáte správně – nespisovně – přehrabováním hledat; přebírat se v něčem; pomalu se loudat,. nemotorně se pohybovat atd.

Další odpovědi
Emefej

Kašli na internet, moc se v tom neštrachej a používej to slovo tak, jak jsi zvyklý.

dust8

Zkus něco vyštrachat ze slovníku cizích slov? ;)

Kepler

Znamená to obojí. Podle slovníku SSJČ:

štrachat, řidč. štráchat ned. ob. expr. (kde; co kde)

  1. přehrabováním hledat; šťárat 2, šťourat (se) 2: š. ve skříni; š. po kapsách sirky, drobné; štrachal po zápalkách (Sedl.); š. v kamnech hrabat
  2. řidč. (čím, co) namáhavě, loudavě dopravovat, loudavě něčím pohybovat: š. bednami z místa na místo; š. vozík do kopce;

— štrachat se, řidč. štráchat se ned. ob. expr.

  1. přehrabovat se 1, přebírat se, hledat 1; šťárat se 2: š. se v zásuvce; š. se po skříních
  2. též štrachat si (to) namáhavě, pomalu se pohybovat; šourat se: š. se po místnosti; š. se s kufrem do schodů; štrachala si to potichu domů

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C5%A1trachat