Avatar uživatele
anonym

Existuje nějaká souvislost mezi Prahou a prahem? Nebo se jedná jen o náhodu?

Jednou mne napadlo zda Praha nemá něco společného s prahem, nevím, zda je to pravda, ale jméno by tomu nasvědčovalo. Existuje tedy nějaká souvislost mezi Prahou a prahem? Pokud ano, jaká?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1374 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

"Původ názvu Praha dnes už asi nikdo s určitostí neprokáže, neboť není přesně historicky doložen. Přesto, nebo právě proto je teorií mnoho.

Některé pověsti odvozují jméno od prahu domu, jiné od prahu do pekel, jiné zase vidí prahy na Vltavě, neboli peřeje, ale pro tento výraz má čeština název „slapy“ a nikoliv prahy, navíc název Praha je znám i z řady jiných míst v Čechách, kde se žádné peřeje nevyskytují.

Když ne práh, tak se nabízí souvislost se slovem pražiti, neboli vypalovat les, jakož i prahnouti, neb půda mohla být vyprahlá. Toto vysvětlení vychází ze slovanského jazyka, možné ale je i to, že výraz Praha vznikl z jiného výrazu keltského, germánského, či indického. Tuto možnost nám nabízí zpráva arabského kupce Ibrahíma Ibn Jákúba, který opěvuje město budované z kamene a vápna a zaznamenává podobu jména Praha – Faraga či Paraga a to již v roce 965."

http://pepikov­.cz/?p=251

V historickém zdroji se uvádí, že "Libuša Prahu od prahu jménem nazvala. 1589.

Ještě jsem našla:

1. "Kosmas zmiňuje ve svých zápiscích.

Název prý vznikl na základě situace, kdy před mnoha lety jistý muž tesal práh svého domu, který byl jedním z prvních na místě dnešního Pražského hradu… „Protože se u nízkého prahu i velcí pánové sklánějí, podle této příhody hrad, jejž vystavíte, nazvete Prahou,“ napsal tehdy Kosmas do své kroniky.

2. To obrozenec a filolog Josef Dobrovský v 18. století odvozoval název od říčních prahů (slapů) na Vltavě i potoku Brusnici. V tom případě by se ale hlavní město jmenovalo Práh nebo Prahy.

3. Badatelé 19. století přicházejí s verzí, že jméno Praha souvisí se slovem pražiti, vypražený, vypálený, vymýcený les, sloužící ke vzniku nového obydlí.

To potvrzuje i jazykovědec Profous: " Jméno Praha opravdu souvisí se slovy pražiti, prahnouti, ovšem původně to znamenalo místo vyprahlé, vyprahlinu.“

Zdroj: https://www.id­nes.cz/cestova­ni/po-cesku/nazvy-mest-praha-brno-plzen-zlin-jihlava-liberec.A180613_105­008_po-cesku_hig

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
EKSOT123

Kupodivu ne mezi prahem, ale školou. Pražák je přece pravěký žák.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Emefej

Podle jedné teorie ano. Mělo jít o prahy (peřeje) na Vltavě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Přečti si Staré pověsti české a proroctví kněžny Libuše. Nejdete tam v lese muže, který bude tesati práh a na tom místě postavíte hrad a město se bude nazývat Praha. A tak jak na prahu sklánějí lidé hlavu, budou se klanět tomu městu, které se bude jmenovat Praha. To musí znát každý, kdo se za Čecha považuje.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

před 1192 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek