Avatar uživatele
Jsemtady

Jak reálně funguje elektrický proud?

Má představa je asi taková, že po elektrických drátech se nám ženou různě namačkané(pod napětím) volné elektrony a takto se dostanou až do spotřebičů, kde se přemění např. na teplo, zvuk atp. Mno, ale kde se v té elektrárně berou? Jsou tedy nějaké turbíny, které se točí a změnou mag. pole se tvoří proud. Ale kde se tam berou? Ze vzduchu (Atomů vzduchu)???
Doplňuji:
Takže po drátě se opravdu pohybují volné elektrony? A z čeho se tedy uvolní, např. z různých molekul vzduchu? (Nechybí pak v okolí těch turbín kde se proud vyrábí elektrony? A projeví se to nějak, jako že je tam vítr od těch elektronů ženoucích se z prostředí pod napětím na drát?)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? mosoj, Co před 4992 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Zapomínáte že k vedení elektrického proudu je třeba vodič. Vodič elektrického proudu je většinou kov. Kovy jsou prvky , které obsahují ve valenční slupce 1, 2 nebo tři
velmi slabě vázané elektrony. Tyto elektrony se neuspořádaně pohybují mezi ionty kovu.
Připojíme-li k vodiči zdroj elektrické energie neuspořádaný pohyb elektronů se změní v uspořádaný a elektrony se začnou pohybovat od záporného pólu ke kladnému.
Je to díky tomu že se elektrony vzájemně odpuzují tím se vytvoří elektrické napětí.
Je k tomu třeba ale rozdíl potenciálů, který vznikne právě tím připojením zdroje.

Volné elektrony tedy konají dvojí pohyb. Neuspořádaný ( stále trvající) v jakémkoliv kovu a potom usměrněný od mínus pólu k plus pólu, který ovšem trvá jenom potud, pokud je vodič připojen k elektrickému zdroji.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
PES MATES

Koupíš od třeba Eon za 4.50 proženeš ho solární elektrárnou a prodáš ho Čezu za 7.- a je to

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
SajmonModer

Elektrický proud je uspořádaný pohyb nositelů elektrického náboje. Stejnojmenná fyzikální veličina, obvykle značená I, vyjadřuje množství náboje prošlého za jednotku času.

Proud v běžných elektrických rozvodech může být stejnosměrný a střídavý. Dohodnutý směr toku stejnosměrného proudu je od kladného pólu zdroje přes spotřebič k zápornému pólu zdroje. Tento dohodnutý směr je opačný ke skutečnému směru toku elektronů v pevných vodičích. Směr toku střídavého proudu se v čase cyklicky mění. V běžných elektrických rozvodech má proud harmonický průběh.

Elektrický proud je veličina, vhodná pro popis zdrojů magnetického pole.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal Kole

elektrony uvádí do pohybu elektrické napětí, které vzniká pohybem vodiče v magnetickém poli.
Doplňuji:
ve vodiči např. v mědi, hliníku, oceli, stříbru, jsou elektrony a nic nedělají, až přivedete napětí tak se začnou hýbat.

Upravil/a: Michal Kole

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Thor

Tak elektrony jsou všude pořád, jen se vlivem energie uvolňují a proto jsou volné. A ty elektrony pak letí směrem ke kladnýmu náboji cestou s co nejmenším odporem (vodič)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek