CTTON

Je USA oficiální diktaturou?

Podle mě asi ano jelikož prezident může vydávat dekrety se silou zákona může kdykoliv cokoliv zrušit (pokud to není proti ústavní, což je jen pár věcí)

Nejlepší odpověď
Pepa25

Není, nařízení jsou v souladu s ústavou USA a jsou přezkoumatelná sou­dem

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Executive_or­der

Další odpovědi
anonym

V otázce je slovo ,,oficiální" – takže odpověď zní ne. USA je demokratického zřízení.

aliendrone

Pokud se budeme držet standardní terminologie a běžného pojetí (takříkajíc „podle knížek“), tak NENÍ. Ostatně už jsem to vysvětlil zde: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/tak-jak-to-s-tim-prezidentem-je-usa

Jiná věc by byla to rozšířit na panující reálnou situaci se zohledněním na FAKTICKOU vedoucí sílu, v takovém případě by správný termín byl „loutkový režim“. Nikdy ses nezamyslel nad tím, jak je VŮBEC MOŽNÉ, že se BĚŽNĚ a bez velkých potíží přijímají zákony, se kterými VĚTŠINA obyvatel/voličů NESOUHLASÍ? ;) :D :D

anonym

Alespoň mají omezen počet znovuzvolení na jedno, takže případné škody které blonďatá přehazovačka způsobí nebudou nakonec tak dalekosáhlé a nezvratitelné … to z Ruska by třeba Putin mohl vyprávět jak se dá na takové časové omezení moci jednoho člověka z vysoka kašlat 🙂

CTTON

Píšu že v ústavě jsou jen věci co jsou naproste píčoviny k čemu mi bude život, když budu muset poslouchat nějakého diktátora bez nároku na spravedlivý proces zákona.. :(

Edison

Každý prezidentův dektret je přezkoumatelný soudem. Návrh k soudu má odkladný účinek, ale nelze podávat návrhy k soudům opakovaně, tzn. může proběhnout jen jeden soudní řetězec.

CTTON

Proč na některých stránkách píšou že jde pouze o určité politické otázky a neodkladné otázky?

aliendrone

CTTON>>> Takže… Kdybys ČETL moji odpověd (kterou jsem asi psal zcela zbytečně), tak bys to chápal.

Prezident NEMŮŽE vydat e.o. v rozporu s ústavou, resp. když to udělá, tak takový e.o. bude ZRUŠEN Nejvyšším soudem, chápeš? Nebo mu to zamázne Kongres, když bude chtít. Chjo, že se vůbec unavuji, beztak je to jen krmelec… :(

CTTON

Proti ústavě nemůže ale ptám se na ten zbytek.

Edison

Nemůže nic učinit proti zákonům. Zákony může změnit jen kongres. Problém US práva je v tom, že zákony tam řešej věci ex-post, taky mají precedentní soudní systém. A už jsem ti no napsal několikrát: Prezident může učinit cokoli, co neošetřuje zákon, nebo ústava. Co na tom nechápeš? Nás systém je jiný, náš prezident může učinit pouze to, co mu výslovně umožňuje ústava. Nic víc.

CTTON

To co není bezodkladné

CTTON

Tak ale vysvetli ten text proč tam je „používá se v bezodkladných otázkách“ tudíž by se ve zbytku něco takového používat nemělo.

Edison

O bezodkladnosti rozhoduje prezident. Jinak by měl oslovit kongres. Proč si myslíš, že se u nich demonstruje skoro stejně, jako ve Francii…

CTTON

Tak kongres to zamítne když to není neodkladné a přesto o tom rozhodne.

Edison

Kongres nic nezamítá. Kongres schvaluje to, co mu kdo předloží. To jsou návrhy zákonů. Prezident může věci řešit návrhem zákona, tím ze sebe sejme odpovědnost, ale riskuje, že mu to kongresem neprojde. Nebo vydá dekret, ten je platný a doufá, že jej nikdo nenapadne. Chápeš ten rozdíl?

CTTON

Tak proč tu loutku používají tak málo?
Snaží se prosadit cenzuru (autorské právo) v kongresu když to můžou „prosadit“ prezidentem ? Ale stejně nevím jestli vůbec odpovídáš dobře, na nějakých stránkách sem četl že slovo (v dekretech) má jen u určitých politických otázkách.

Edison

Kdo??? Prezident holt není taková loutka… A nejsem si jist, jestli stavba zdi, uvalení cel na čínské zboží je politické. Na venek sice ano, ale směrem dovnitř to jsou jasné exekutivní kroky-. Ale to ty nějak nejsi schopen vůbec pochopit.

CTTON

Zjisti si něco o Rotschildech a Rockefellerech, proč je asi proIzraelsky?) Právě proto se ptám proč prosazuje jen takové prkotiny když můžou udělat to co se jim nedaří prosadit v kongresu?