zjentek

Kdy je nejlepší hodina k pozorování Lyrid?

Pozorování Lyriduí dnes v noci.

Marci a kdy taková ideální „druhá půle noci“ začíná? :→))

Nejlepší odpověď
marci1

Druhá polovina noci. 🙂
„Meteorický rok Lyridy je sice v činnosti od 14. do 30. dubna, ale má poměrně ostré maximum. Letošní maximum padlo na dnešní (středeční) ráno, takže blíže k uplynulé noci než k té následující. Meteorů bude už méně, a pokud to někdo chce zkusit, rozhodně pozorovat až v druhé polovině noci, kdy radiant v souhvězdí Lyry (místo, odkud meteory zdánlivě vylétají) vystoupá výš nad obzor,” napsal Novinkám Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR".

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/padaji-hvezdy-nocni-oblohu-prozaruji-svistici-lyridy-40321458

Doplňuji: V odkazu pod fotem jsou časy, kdy padly dnes v noci, tj. 22.4.2020:
první padl 22. 4. 2020 ve 2:51, druhý ve 3:02 a třetí ve 3:46 SELČ.

Další odpovědi
Kepler

Správný název tohoto meteorického roje je Lyridy, tedy se mluví o pozorování Lyrid. To jen tak na okraj, novináři opět něco zbabrali. Jinak je to úplně jedno, létají i několik nocí za sebou, některé roky hustěji, jindy sporadicky. Dnes a zítra jsou výhodné podmínky, protože obloha není přesvětlená Měsícem, který je právě ve fázi novu.

zjentek

Keplere obloha sice není přesvětlená měsícem, ale zato je pro změnu přesvětlená Elonem Muskem!!! To na hovno, to stahuje oči! Svět už není co býval, já už nemůžu, spáchám harakura… );

Kepler

Na Elona se vykašli, ty jeho drobňásky oblohu nepřesvětlí. Spíš mě sere, že k tomu mraku odpadů, co krouží kolem Země, přidá ještě 12 000 satelitů, Za chvíli to tam bude jako v některých ulicích, kde kvůli psím hovnům na chodníku musíš kličkovat.