annas

Lidé, již vždy věří v lepší zítřky. Jsou chytří či naivní? Je vhodné kráčet s dobou, ale občas se ohlédnout? Platí?

https://www.i60­.cz/clanek/de­tail/30139/li­de-kteri-vzdy-veri-v-lepsi-zitrky-jsou-chytri-nebo-naivni

Obrázek https://pixaba­y.com/cs/illus­trations/vesm%c3%a­drn%c3%a1-stanice-kosmick%c3%a9-lety-zem%c4%9b-423702/

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Má odpověď jako „parafráze“ na otázku.
Lidé by měli vždy věřit v lepší zítřky, jinak by život postrádal smysl. Na to musí být dostatečně chytří, ale občas i trochu naivní.
S dobou se musí vždy kráčet („zpátky ni krok“), ovšem občasné ohlédnutí zpět je vhodné, zejména abychom se vyvarovali chyb z minulosti.

Co se týká článku v odkaze. Shrnuto – na to existuje dobrý vtip.
„Optimista, je špatně informovaný pesimista.“ 🙂

Další odpovědi
Drap

V podstatě to platí. Nejde však jednoznačně odpovědět. Popohání je to sice vpřed, ale i tak jsou někdy chytří a někdy naivní. Předem se to nedá poznat

Kryšpín

Většina mlčí, denně umírají lidé proto, že se tvrdí že nejsou v některých státech peníze na vodu, léčení, jídlo zdravotnictví, výstavbu a v ten moment se divíme jak miliardy tečou do kapsy vyvoleném jednotlivcům a tečou z našich peněženek. Ale jak se jedná o válku neb zbrojní průmysl najednou je peněz dostatek. Začne se obchodovat se strachem, poněvadž vyděšené stádo se lépe ovládá a.t.d.

aliendrone

Já vlastně ani nevěřím na „optimismus/pe­simismus“, spíše se opírám o pragmatický přístup. Jistěže kapka optimismu je k životu nezbytná. S přístupem „to se nepovede“ se člověk NIKAM nedostane. Rrizika (především ta kalkulovaná) je NUTNÉ přijmout) a naopak, zdravá skepse je nezbytná k vyvarování se neprozřetelných a zbytečných chyb či přímo NESMYSLNÉHO hazardérství. :)

Jde prostě o to najít mezi oběma extrémy přirozenou rovnováhu. BTW – na stejném sajtu je i článek ohledně nepřirozeného, vynuceného (tzv. „vytlemeného“) optimismu a jeho negativním působení. https://www.i60­.cz/clanek/de­tail/28986/po­zitivni-mysleni-vzdy-nevede-k-uspechu-skryva-se-za-nim-manipulace-a-byznys

_Bůh_

Jak chápete?