Avatar uživatele
ivzez

Měl by se změnit text Otčenáše? Vadí vám pasáž „a neuveď nás v pokušení“?

»Papež František chce změnit italské znění textu modlitby Otčenáš.
Vadí mu znění pasáže „a neuveď nás v pokušení“.« https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/457352-papez-se-chysta-pozmenit-otcenas.html

Podle papeže nás v pokušení neuvádí Bůh, ale my – lidé – podléháme pokušení.

Co si o tom myslíte?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, tatanka, marci1, Kepler, independent, aliendrone před 2522 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Ano, papež František má stopro pravdu, Bůh nikoho v pokušení neuvádí. Ostatně nevím, k čemu všechny otčenáše a desatera jsou, když je nedodržuje ani sama církev.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
klumprt

Odpoveď byla označena jako užitečná

Vůbec mi ta pasáž nevadí. Jediná změna, kterou bych v církvi považoval za důležitou a přínosnou, by bylo úplně rozpuštění církve a přiznání, že to celé byl omyl a lež.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit


Avatar uživatele
orwell

Přestože jsem v raném věku chodil ve škole na náboženství, měl jsem a neustále v tom mám spoustu nejasností a z nich vyplývající rozporuplné pocity. Nikdy jsem se nevyrovnal už hned na počátku s tím, jak „jeden byli tři“ a současně „tři byli jeden“. Nabalovaly se na to další logické nesrovnalosti a pochybnosti narůstaly. I Bibli jsem prostudoval! Ale to je na dlouhé vyprávění, na které nemám čas, ani náladu. Od církve jsem se definitivně odvrátil po druhých (!!!) restitucích, kdy jsem si definitivně ujasnil o co vlastně jde a vždycky šlo. Karel Kryl v jedné písní zpívá kromě jiného … farář nám slíbí nebesa a čeká na majetky… Myslím, že tam je nejkratším možným způsobem sděleno, jak to vlastně je.
Co se týká zmíněné úpravy textu – je mi celkem jedno, zda bude, či ne. To na věci vůbec nic nezmění. Spíš mě trápí, že Papež František ztrácí smysl pro realitu a pud sebezáchovy, anebo co činí, tak činí v souladu s přáním někoho, kdo má zájem na zničení Evropy. Před mnoha lety jsem četl nebo slyšel názor kohosi, že příští válka bude náboženská. Velmi jsem se tomu tehdy smál.
Kdo má čas a chuť probrat se různými názory na vznesenou otázku, nechť se probere diskuzními příspěvky zde: https://www.no­vinky.cz/disku­se?id=508961&ar­ticleId=/zahra­nicni/evropa/457352-papez-se-chysta-pozmenit-otcenas.html&sec­tionId=742
Kromě různých zhovadilých příspěvků je zde dost velmi zajímavých názorů k tomuto tématu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
annas

Záleží, jak se pokušení bere. Když někdo někoho pokouší, tak to není hřích. Hříchem se stane, když někdo pokušení podlehne. Ukazuje to na vnitřní sílu člověka, u křesťana na pocit hříchu.

Třeba – dábel pokoušel v poušti Ježíše, samozřejmě mu nepodlehl na rozdíl od Adama a Evy – ti byli potrestáni.

Ale někde jsem četla, že sv. Pavel napsal, že Bůh svým pokoušením zkouší člověka, pošle na něho něco, co mu ublíží, a čeká, zda vydrží, nebo zhřeší a tím se od Boha odvrátí.

Mám nepříjemnou vzpomínku – sousedce zemřelo dítě – “Bože, proč jsi to dopustil?” Zkoušel ji Bůh, zda na něho zapomene, nebo si uvědomí, že je to jakýsi trest za něco? Ona to tak brala a ještě vice se upřela k Bohu,…Věřila, že udělala něco špatného, proto přišla o syna… Kruté … Je to už dávno…

V náboženství jsme se několikrát ptali, proč se stalo to a to, tehdejší děkan to vysvětlil,, že Bůh dotyčné zkouší, zda určitou “pohromu”, zlo atd. zvládnou, nebo na něho zanevřou. Odmění se pak v posmrtném životě. .
.
Mnozí Bohu poděkují, mohlo být přece hůř a budou mu víc věřit. Pokušení odolali.

Zřejmě se spojení "neuvoď nás v pokušení” vysvětlovalo jinak. Bralo se spíš jako zkouška. víry a věrnosti Bohu.

Ale na druhé straně by Bůh neměl dopustit, aby někdo trpěl a zkoušku nezvládl, ale měl by mu dodat sílu, aby odolal pokušení „ďábla“. Takže je to nový pohled.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Bůh pokušení nepůsobí, ale připouští. Zároveň poskytuje sílu mu odolat. Je potom jen na nás, jak se na základě svobodné vůle rozhodneme: zachováme ryzost nebo se poskvrníme hříchem?

Mimochodem, co je papež, že chce změnit Ježíšovu vzorovou modlitbu?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Možná ano. Pro věřící znamená „pokušení“ teologický pojem označující nutkání člověka dělat něco zlého, tj. určitou činnost v rozporu s morálními, popř. právními normami. ☹
Pro nevěřící slovo pokušení dnes dostalo poměrně povrchní až banální význam. Znamená třeba, že nás při procházení kolem cukrárny svádí zákusky. Je to pro nás svod, lákadlo. 🙂
Wiki
Ad dr.luha:-Vámi zobrazená plastika je dílo Pericle Fazzini-Vzkříšení
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Pericle_Faz­zini
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/The_Resurrec­tion_(Fazzini)

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
independent

ano mělo by se to změnit

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dr.luha

Jorge Mario Bergoglio sám podlehl pokušení, když se odvrátil od Boha a slouží iluminátům. Vždyť i ta jeho audienční síň, to je výjev z pekla. Křesťanské symboly se tam nepodařilo nainstalovat, zřejmě by hned shořely.
http://2i.dfklub­.cz/7cd5d0fa29
http://2i.dfklub­.cz/6dc4c1eb38

Upravil/a: dr.luha

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bububabu

Bůh uvádí v pokušení tím způsobem aby člověka prověřil, jeho víru, poctivost atp. Takže bych to neměnila.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

klumprt: souhlas! Církev už dlouho nemá opodstatnění pro svou existenci. Víru svou a svůj výklad ať si každý ponechá sám.

před 2522 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

@ Kepler: No jo, ale kde se to pokušení bere?
(Podle mne se ta opoziční smlouva vztahuje i na ně.)

před 2522 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Já nevím. Bůh, našeptávající čert, nebo já? Jisté je, že když jdu vyprahlý kolem zahradní restaurace s orosenou dvanáctkou, tak to se mnou tak nějak naprosto brutálně smýkne a už jsem tam.

před 2522 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Mně ta Vaše odpověď s opoziční smlouvou
u narafičeného jablka příšla velice výstižná.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/naraficil-jablko-na-strom-pokuseni-buh-nebo-dabel

Navíc mi z toho mála, co o této otázce vím,
vyplývá, že Bůh lidi někdy „zkouší“…

před 2522 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Možná výstižná byla, nebo ne. To záleží na tom, jak kdo hodnotí. Zrovna tak je marné vysvětlovat věřícímu člověku, že jeho dítě umřelo dítě z jiného důvodu, než že to byla „vůle boží“ a že to byla jeho zkouška ve víře. Ale snad mu toto vysvětlení traumatu bůh ulehčí.

před 2522 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek