Ametyst

Pokud jsou lidé ošklivě nálepkováni, jak se mají chovat?

Není pohodlnější zachovat se podle té nálepky? Přesvědčené nálepkovače stejně nepřesvědčíte o svých čistých úmyslech nebo dobrých názorech. To je marné, už máte nálepku. Kvůli takovým nálepkám jsou zase lidi vylučovaní z kolektivů i z práce. Co s tím?

Nejlepší odpověď
zjentek

S doplněním hrubě nesouhlasím. Je vlastně jakýmsi návodem ke zbabělosti (odpusť, Ametystíku 🤗).

Lidé jsou zbabělci. Stačí jim dát nálepku a už sedí zastrašeni v koutě. Ukázalo se, že tento princip pracuje, protože zbabělci na tuto hru přistoupili. Mají obavu primárně o zdroj obživy, čili o materiální jistoty (které je dnes docela snadné jim sebrat) a tak je pro ně snazší být zbabělými. Takto jsou celé společnosti zbabělé. Bojí se násilí, očekávají, že přirozenost či názory pramenící z podstaty (bytí) jednou budou moci prosadit i bez síly, bez odvahy, v sedě, se založenýma rukama. V jádru spravedlnosti nerozumí (vyjma uzákoněné) a tak ji ani neprosadí. Tato zbabělost společnosti lidí je tragédií a katastrofou dohromady. Zde jde o skutečnou apokalypsu. Apokalypsu (také epidemii, pandemii) lidstva. Kam se hrade nějaký kovídek (ať už umělý či přirozený) či válka (ať už asijsko-evropská či jiná) na zbabělost člověka. Tento tvor i ve chvíli, kdy zde přispívám, se pravděpodobně naprosto spokojeně krmí konzumem z řetězců a kroutí nad příspěvkem hlavou.

Nemá smysl jakkoli zde rozebírat, jak se lidé mají chovat. zjevně si již vybrali- chovají se jako zbabělci. A tato pandemie/apokalypsa se šíří napříč společenskou vrstvou, zbabělost je dávno v nejvyšších patrech společnosti, paradoxně bují nejvíce právě zde. Zbabělostí je prolezlá zejména intelektuální obec a na tuhle skutečnost není v českém jazyku slovo, nějaká „katastrofa“ takový jev nezastoupí. Nikdo moudrý již netouží po pravdě, jít s kůží na trh, případně být upálen a jiné. Přece mlčet je komfortní a s vysokým příjmem taky velice pohodlné, když nedostatek nehrozí. Dobrá tedy, proč ne. Ovšem za takových podmínek očekávejme pouze to, co si po (vyšším) právu také zasloužíme. „VLASTNÍ OSUD“. Pěkně hromadně. Alternativy neexistují. Člověk (jeho společnost) je jedinečný, před sebou se neschová za nic, za žádné hnutí, náboženství. MŮŽE ZMĚNIT CHOVÁNÍ, nebýt zbabělcem a začít s tím hned!

Další odpovědi
da ny

Nemusí každý souhlasit s teorií, ke které se přikláním a zkušenostem, které díky ní mám. 😉
Nálepka, cejch, škatulka, je dílo člověka.
Je to myšlenka, je to názor, je to působící „síla“….
Nemusí to být otázka toho, jak by se měli/chtěli chovat (s onou nálepku), ale jak se chovat MOHOU.
Co jim „nálepkou“ dovolíme, co s nálepkou, sami přijmou (ztotožní se).
Je hodně věcí, které máme ve své moci 😉
Pokud o někom prohlásím (zaškatulkuji), že je „vůl“, ta rohatá…, „debil“ (pozor, včetně sebe, když něco „podělám“), nemůže se ona dotyčná osoba chovat jinak (!).
Pak snadno některé jedince postavíme na okraj, vyřadíme, omezíme, zničíme…..
i mohou být šikanováni (jednotlivci , davem, společností).

Pozor!
Pokud ve vlastní nespokojenosti „nadáváme“, na něčí neschopnost, nekompetenci, hlouposti, není to vždy jen konstatování faktu .
Může to být něco, co onomu člověku prostě určíme. Dáme tomu sílu.

Co s tím?
Přestat nadávat. Přestat nálepkovat.
Být nad věcí a „mluvit/smýšlet“, tak, jak bychom to chtěli mít (jako když kliknu myší, dám příkaz). To může být v mnohých případech cesta k lepšímu. Ke kvalitě.
Dá to pěknou fušku 😉 Vyžaduje sebekontrolu i vyspělost jedince. Je to trochu jako sci.fi. STŘET, mezi přáním, myšlenkou, našimi schopnostmi/mož­nostmi, vyspělostí i realitou.

Rokio

Človeku by mělo být jedno, co si o něm myslí druzí. Tohle je projev zdravého myšlení.

Nikdo nemůže být vyloučen z kolektivu, pokud sám dodržuje pravidla dané skupiny.

Pepa25

Myslím, že by si měli myslet svoje a dál se chovat, jak považují za správné. Souhlasím, že přesvědčené těžko přesvědčíte o opaku. Když mně někdo onálepkuje jako pravdoláskaře (nebo jinak), tak se kvůli tomu nezměním: ani mu natruc nebudu dokazovat opak, ani se nestanu ještě větší pravdoláskař.
Kvůli svým postojům (vyjádřenými třeba tou nálepkou) byli někteří lidi vždycky stranou, mimo kolektiv, to není specifikum („toho do hospody nezveme, to je jehovista“).
Nesouhalsím, že by byl někdo kvůli názorům vylučován z práce. Naopak v dnešní době se všemi antidiskriminačními opatřeními by to těžko prošlo. V praxi se také pracovně setkávám s lidmi s velmi různými (až hrůznými) názory, ale v takové situaci se snažím obezit kontakt na minimum, protože na téma např. „jak te´d létá víc těch letadel, tak je zase víc nemocí“ žádný small talk vést nedokážu …

Ametyst

Da ny: máme demokracii, jen ty demokraty nevidím. 😁

Ametyst

Zjentku, dokonale jsi to napsal. Tesat do kamene. Prostě nejsme Maďaři ani Poláci.

Pepa25

Ametyst: zjentek napsal pojednání o zbabělosti, ale netuším, jak to souvisí s nálepkováním. Pokud je někdo „podivín“, tak má tuto nálepku bez ohledu na to, jak moc je odvážný nebo není …

zjentek

Pětadváca, člověk změní chování, na př. ze zbabělce na podivína, jinému v okolí se to zalíbí, tak to udělá taky, pak daqlší a další a jeho společnost na tom najednou začne být lépe, dobře, jedincům je v ní najednou fajn. Ať jsou pak kýmkoli, tito „podívíni“, vždy jim se sebou bude lépe, nežli coby zbabělci. A to proto, že jen a výhradně zbabělci ve společnosti způsobí, aby se v ní rozmáhalo zlo. Jen zbabělec zlo ignoruje, pokud mu přináší zisky. JEN ZBABĚLEC. Žádný jiný (jakkoli charakterově), než zbabělec, takové jednání nepřipustí a… připustí ho VÝHRADNĚ zbabělec. Strašně jednoduché, je to, ale… Uč to děti, když, třeba, jsi zbabělec 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

zjentek

Pětadváca, ten talk vést nedokážeš, protože prostě a jednocuše nechápeš souvislosti, jak přesně (těmi letadly) dostává na prdel naše imunita, v tomto případě matička příroda.

Což je sice pro některé jednoduché jako facka, ovšem naopak neřešitelně složité je vysvětlit zabedněncům, že pochopení principů souvislostí je v podstatě jednoduché jako facka. Že podobné pochopení je možné i bez studií, že zdravý člověk má takové pochopení již v sobě, že už tam je, je v něm, už od narození! 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️