cappuccino

Povazujete volbu krestniho jmena za dulezitou? Melo by se jmeno hodit k prijmeni?

Napadlo me to, kdyz jsem slysela jmeno Zakelina Sudova. Rodice to s tim jmenem jiste mysleli dobre, ale..........

Nejlepší odpověď
elkon

Ano, nemyslící lidé např. dají dítěti jméno, které má poslední písmeno takové, jímž začíná příjmení. Pak to často lze jen obtížně vyslovit. Např. Pavel Liška, nebo Josef Fiala, případně Karel Ludvík a pod. Další věc je použití cizích jmen u nás. Je to snobské a dítěti to pak do života přináší např. posměch spolužáků.
Pamatuji si např. jméno jedné televizní hlasatelky z Bratislavy, Izabela Pažitková.

Další odpovědi
da ny

ANO volbu křestního jména považuji za důležitou.
Za mnohem důležitější považuji spokojenost (oblibu) křestního jména, jeho nositelem!
Za naprosto podružné považuji fakt, zda se hodí/nehodí k příjmení.
Co je komu do toho, jak se kdo jmenuje, není to jeho věc!
Naštěstí lue za 1 000 Kč na matrice křestní jméno změnit. Zrovna tak příjmení.

„Jméno je Váš Osud“
https://www.trhknih­.cz/kniha/369bvxvt
Jaké je vaše jméno? Víte, že jméno ovlivňuje váš život?
Něco na tom je. Ač se to někomu nelíbí.
Mám vypozorováno….
Člověk se mnohdy „změní“, změní se jeh zdraví….
Změní se i žena, která po svatbě přijme jiné příjmení.
Literatury na toto téma existují spousty. Některé jsou více, či méně věrohodné a třeba osvědčené.
U nás jsou asi 3 „nevhodná“ jména, která by se holčičkám dávat neměla. Z mužských, pouze Jan.
Jedno z těch dívčích jsme vybrali naší dceři (otci se hned tak nějaké nelíbilo 😉. Nikdy nebyla se jménem spokojená.
Asi v 8 letech se mne ptala, zda a jak se dá jméno změnit. Od té doby jsem jí nikdy neřekla „Kamčo, Kamilko, Kamilo“. Měli jsme jiná řešení (spíše přezdívky, jednu používám stále). Po prvním semestru změnila své jméno i příjmení (po otci, bylo to i dědovo přání).
„Hrozilo i jiné nebezpečí“…. i to pak pominulo…..
Vylepšil se jí i vzorec osudu (zbavila se nebezpečných čísel). Změnila se. K jejímu prospěchu. Zmizely 2 zdravotní problémy.

„Zavařila“ jsem zřejmě i starší dceři. Ta měnila křestní jméno, před 2. svatou, ve 39 letech. Se svou „Lenkou“, byla velmi nespokojená. Ta si vybrala jméno, které se jí líbilo a „sedlo“i k příj­mení 😉

Spokojenost je na prvním místě.
Nač „trpět“, výběrem rodičů, když to jde změnit.
Jako Lenka měla za jméno 16 (nespokojenost v partnerství a nehodovost možná). Má za sebou partnerskou pětiletku a zdá se, že je vše OK 😉
Ustaly „nehody“, pády, úrazy, i karamboly na silnicích 😉
1 + 6 = 7
Sedmička je velmi ošemetné číslo 
A když je jich ve jméně více (1 – 2 ještě snesitelné), mohou působit svému nositeli mnohé obtíže…..
Uvedla jsem jen 2 – 3 příklady, z 10 lidí, které dostatečně znám a změnili křestní nebo celé jméno.. Sama jsem křestní jméno také pozměnila (v zásadě je stejné).
Zůstala mi jen 1 sedmička v příjmení (za
(za Y, G a P má též prosté číslo 7). Mám pocit, že je mi se změnou lépe. Rozhodně jsem spokojená a mám pocit, že jsem napravila chybu paní matrikářky 😉

Jinak Isabellu Vopršálkovou nebo Armanda Bulíčka bych neřešila 😛

Rokio

Ano, je to velmi podstatné. Myslím si, že by první jméno nemělo připomínat slavné osobnosti, nebo alespoň ne ty zlé či s nějakými velkými škraloupy.

Tonda Káňa

Tak asi to důležité je, protože nikdo se třeba asi nechce jmenovat v dnešní době Adolf…

Pokud jde o vhodnost k příjimení, tak bych to tak moc neřešil, hlavně ne tak úchylně lingvisticky jako elkon 😂😂

Ametyst

Rozhodně ano. Jméno ovlivňuje, jaky člověk je. Pamatuji se z rešerší na varování před jménem Lenka.

Roman71

Každopádně, aby to nedopadlo jako v případě synovo spolužáka z učiliště. Tomu se rodiče buď pomstili, nebo to byla těžká recese. Rodiče malého synka s příjmením Buben se rozhodli pro jméno Prokop.. a bylo vymalováno. Výsledek: Prokop Buben! 😄

Tonda Káňa

da ny: Jak to myslíš s tím osudem? Jako že tvoje jmeno má na tvůj osud nějaký mystický vliv? Jak??
Promiň, ale tohle mi přijde i na tebe dost ezo…

da ny

To slůvko „osud“ (někdo zahrnuje i karmu, s tou to mám já „jinak“)
, nemám spojené s tím, že je to něco , co člověka musí potkat, co ho nemine 😉
Ale s tím. že některé věci se dějí, dějí často, ovlivňují život, zdraví,
což je spojeno i tak trochu s datem narození a ovlivněno, do jisté
míry s charakteris­tickými rysy jednotlivých znamení.
S tím, s čím se ztotožňují psychologové a ze zkušeností, které přináší i kineziologie,
😉

da ny

Ničeho se neodříkám.
Jsem otevřená všemu… i tomu, co někdo nazývá „nevědeckými nesmysly“.
A když „VÍŠ“, máš povědomost, znalosti, zkušenosti, zážitky, prožitky, svědectví,
je těžké, některým věcem nevěřit, nebo je zavrhovat, nepřijímat.....
Když na něčem pracuješ a přichází výsledky…
Když najednou, získáš/přijde nějaká schopnost.....
A víš a znáš toho zase víc.....

da ny

Ano Tondo, někdy i zásadní.
Jsou tam však ještě i další ovlivňující vlivy…
Ty jsi Tondo !„technik“. muž a skeptik.
Takové názory a zkušenosti (i mé vlastní a odpozorované, převyprávěné,
jsou pro tebe „nepřijatelné a tabu“
Život není jen o tom, že existuje „jen to“, na co si mohu sáhnout
a co mohu (nejlépe vědecky) dokázat…
Autorka knihy ze zdroje, spolupracovala praktickým s lékařem (znám ho osobně),
který sledoval změny ve zdravotním stavu u pacientů, se změnou jména.
V těch letech měl však k dispozici malý vzorek.
Změny jmen nebyly obvyklé. Jako na běžícím pásu,
se rozběhly asi tak v posledních 10 letech.
Možná se budeš divit, ale právě řada lékařů, zdravotníků
se přiklání k existenci takových jevů, věcí, včetně alternativního léčitelství.
Sami se na ně obracejí.
Ti kteří už pak nejsou existenčně závislí na ZP (důchodci), Se svými životními
zkušenostmi, se pak odváží říkat pravdu (o léčbě, očkování, postupech).
Včetně toho „božského“ „neexistujícího“, s čím mají i vlastní zkušenost…
Existenci duše a jejích návratů…

Dovolím si citát, podobný tomu z mé „životní bible“ (malý princ)
😉
Ale i shodná slova Alberta Einsteina a dalších…

„Věci nejsou vždy takové, jaké se zdají být“
nebo
„Věci, co se zdají být jasné, jsou pouhými fasádami.......“

„Dospělí si potrpí na číslice. Když jim vypravujete o novém příteli, nikdy se vás nezeptají na věci podstatné. Nikdy vám neřeknou: „Jaký má hlas? Které jsou jeho oblíbené hry? Sbírá motýly?“ Místo toho se vás zeptají: „Jak je starý? Kolik má bratrů? Kolik váží? Kolik vydělává jeho otec?“ Teprve potom myslí, že ho znají.“

„Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“
Zdroj: https://citaty­.net/dila/maly-princ-181/

https://www.ep­pi.cz/blog/nej­krasnejsi-citaty-z-maleho-prince

da ny

„Jinak Isabellu Vopršálkovou nebo Armanda Bulíčka bych neřešila 😛“
Za předpokladu, že Armando a Isabella, jsou se svým jménem ve shodě, spokojení 😉